Ból odbiera rozum. I wcale nie mówimy tutaj o jakimś wyjątkowo silnym bólu, jak podczas porodu czy ataku silnej migreny. Wystarczy, że trochę rozboli Cię głowa albo poczujesz, że zbliża się okres, i już pędzisz po pigułkę, która ma Ci ulżyć w cierpieniu. Otwierasz opakowanie i łykasz, nie czytając ulotki, bo przecież skoro lek jest dostępny bez recepty w prawie każdym kiosku, to musi być bezpieczny, prawda? Nie. Wcale nie musi.
Ludzki mózg ma taką właściwość, że uczy się nie tylko wyławiać z otoczenia sygnały istotne dla organizmu, ale również ignorować te informacje, które uznaje za nieważne. Niestety, mózg czasami się myli. „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki...”. Ile razy to słyszałaś i widziałaś? Sto? Tysiąc? Dziesięć tysięcy razy?
Wystarczająco dużo, żeby Twój mózg nauczył się już nie reagować. Już od czasów Paracelsusa wiadomo przecież, że każde lekarstwo może też być trucizną, że wszystko zależy od dawki. Oczywisty banał. Jednak spróbuj sobie przypomnieć, jaka jest maksymalna dopuszczalna dawka popularnego paracetamolu. Pamiętasz? Raczej nie. Znajdziesz tę informację właśnie w tej ulotce, której nie czytasz.
Co za dużo...
Dorosły człowiek nie powinien przyjmować więcej niż 4 gramy dziennie, ani więcej niż 1000 mg jednorazowo. Już dawka 6 gramów może trwale uszkodzić wątrobę. Jeśli używasz paracetamolu przez dłuższy czas, nie wolno przekraczać 2,6 grama na dobę.
Polacy kupują 2 miliardy tabletek przeciwbólowych rocznie.
Wiedziałaś, że nie wolno łączyć paracetamolu z alkoholem, bo to również może zaszkodzić wątrobie? Czym ostatnio próbowałaś złagodzić ból głowy, gdy przesadziłaś z alkoholem? Jest duża szansa, że właśnie paracetamolem.
Następnym razem, skoro już przesadzisz, sięgnij raczej po aspirynę albo ibuprofen. Oba te leki mniej obciążają wątrobę, i tak już przecież obciążoną neutralizacją alkoholu. To, że lepiej nadają się do leczenia kaca, nie oznacza jednak, że są bez wad, bo leki te mogą działać drażniąco na śluzówkę żołądka.
Dodatkowo aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi. To dlatego nie powinny jej przyjmować osoby z wrzodami żołądka, po operacjach ani kobiety podczas okresu. Nie wolno też podawać aspiryny dzieciom poniżej 15. roku życia, bo zwiększa to ryzyko zachorowania na groźną chorobę – zespół Reye'a.
Interakcje leków
„Niepożądane interakcje między lekami to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów – ostrzega dr Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Jeśli bierze się dwa leki, ryzyko niekorzystnych interakcji wynosi 13%. Przy pięciu lekach to już 58%, a przy siedmiu i więcej – 82%”.
Pamiętaj o zasadzie, żeby nigdy nie łączyć ze sobą dwóch leków należących do grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ). Najpopularniejsze NLPZ to: ibuprom, kwas acetylosalicylowy, naproksen. Zdaniem doktora Woronia ich połączenie nie zwiększa skuteczności, zwiększa natomiast znacznie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Leki mogą wchodzić w interakcje również z napojami (dlatego najlepiej popijać je zwykłą wodą) czy jedzeniem – nawet banalny czosnek w połączeniu z aspiryną może zwiększyć ryzyko krwawienia.
Czasami, choć wyjątkowo rzadko, zdarzają się też silne reakcje uczuleniowe na dany lek. Jeśli poczujesz, że zaczynasz puchnąć, masz kłopoty z oddychaniem, wymiotujesz lub mdlejesz – nie czekaj, tylko pędź do lekarza lub wezwij pogotowie.