Leki na zgagę mogą pomóc zwalczyć paradontozę

Zapalenie przyzębia to choroba, na którą cierpi ok. 60-80% ludzi. Im jesteśmy starsi, tym wyższe ryzyko, że nas zaatakuje. Leczenie jest trudne i długie. Ostatnie badania pokazują, że leki stosowane na zgagę mogą być pomocne w terapii paradontozy.

paradontoza fot. Shutterstock.com

Paradontoza to stan zapalny dziąseł oraz kości, które otaczają i podtrzymują zęby. Jej początków możemy nawet nie dostrzec, bo przebiega ona w kilku etapach. We wczesnym stadium dziąsła zaczynają być lekko spuchnięte i zaczerwienione, a sygnałem ostrzegawczym może być krew pojawiająca się na szczotce podczas mycia zębów. W późniejszych stadiach dostrzegamy, że dziąsła nie przylegają ściśle do zębów, odsłaniają się szyjki zębowe, co skutkuje bólem podczas jedzenia, czy picia zimnych lub kwaśnych rzeczy. Zęby mogą się zacząć chwiać i wypadać.

Obserwuje się, że odsetek chorych różni się w zależności od grupy wiekowej. Ok. 47,2% dorosłych w wieku 30 i więcej lat ma jakąś postać tej choroby. Po 65 roku życia odsetek ten wzrasta do 70%.

Najczęstsze przyczyny

Lekarze są zdania, że niewłaściwa higiena jamy ustnej przyczynia się do rozwoju choroby. Nieprawidłowe szczotkowanie, nieużywanie nici dentystycznych sprawia, że na zębach pozostają resztki jedzenia stanowiące pożywkę dla bakterii. Bakterie pozostające na zębach zbyt długo tworzą tzw. płytkę nazębną, która następnie twardnieje do postaci kamienia. To sprawia, że na granicy zębów i dziąseł występuje permanentny stan zapalny. Oprócz niewłaściwej higieny do rozwoju choroby przyczynić się może palenie papierosów, a także niektóre schorzenia - wymienia się najczęściej wśród nich cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów. Czynnikami sprzyjającymi paradontozie są też zaburzenia hormonalne, stres, a także nieprawidłowy zgryz.

Zapobieganie

Najważniejsze, aby pilnować starannego czyszczenia zębów, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto używać past, które zapobiegają chorobie i zawierają fluor oraz chlorheksydynę. Dodatkowo trzeba się zaopatrzyć w nici dentystyczne i rozważyć kupno specjalnego irygatora, który usunie resztki jedzenia z najtrudniej dostępnych miejsc. W Waszej łazience powinna się znaleźć również specjalna tarka do mycia języka, bowiem osad na języku jest wspaniałą pożywką dla bakterii. Niektórzy stomatolodzy przypominają o suplementacji wit. D3. Wskazana jest dwa razy do roku wizyta u dentysty, w celu usunięcia płytki nazębnej.

Leczenie

Specjalistą, który zajmuje się paradontozą jest stomatolog - periodontolog i do takich lekarzy najlepiej się zgłaszać. Podobnie jak w przypadku innych chorób skuteczność leczenia zależy od tego, w którym momencie je rozpoczniemy. We wczesnym stadium choroby pomocne będą płyny i aerozole, które działają bakteriobójczo. Jednak często stan zapalny jest już zaawansowany i lekarz może zastosować kurację antybiotykami, zazwyczaj jest to amoksycylina, klindamycyna, doksycyklina lub metronidazol. Pomocne są także żele nakładane na dziąsła i szyjki, które zwiększają komfort w jakie ustnej (ale same nie leczą).

Zawsze stosuje się też głęboką higienizację polegającą na usuwaniu płytki z zębów również z miejsc pod dziąsłami, czyli z kieszonek (nie jest to bardzo przyjemne, ale do przeżycia). Taki zabieg, zwany kiretażem czasem wymaga nacięcia dziąseł, a po głębokim oczyszczeniu zaszycia ich. Oczywiście całą operację wykonuje się w znieczuleniu.

Nowe nadzieje

Wciąż trwają prace nad skutecznymi lekami na paradontozę. Niedawno naukowcy z Wydziału Periodontologii i Endodoncji na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo przeprowadzili interesujące badanie. Jego wyniki mogą kiedyś stać się alternatywnym podejściem do leczenia osób z paradontozą. W badaniu mierzono zmiany w linii dziąseł i głębokość z jaką narzędzie stomatologiczne może zaglębić się pod dziąsłem (istotne markery zapalenia przyzębia), aby porównać nasilenie choroby u uczestników badania. Ich analiza wykazała, że ​​osoby, które stosowały leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego — inhibitory pompy protonowej (PPI) — miały niższy odsetek zmian w dziąsłach niż osoby, które nie stosowały PPI.

Badanie wykazało, że niektóre skutki uboczne IPP, w tym te wpływające na metabolizm kości i różnorodność drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym, mogą być odpowiedzialne za zmniejszenie nasilenia choroby dziąseł.

Autorzy mają nadzieję, że jeśli ich odkrycia zostaną potwierdzone, lekarze będą mogli stosować PPI w połączeniu z innymi technikami w celu poprawy stanu przyzębia u osób z paradontozą.

Jak choroby przyzębia wpływają na organizm

Leczenie paradontozy jest istotne nie tylko ze względu na utrzymanie zębów. Mamy dowody na to, że ta choroba może wpływać i nasilać inne dolegliwości. Badania wykazały, że choroby przyzębia są związane z pogorszeniem funkcji intelektualnych w starszym wieku. Niektórzy wiążą paradontozę ze zwiększonym nagromadzeniem beta-amyloidu w mózgu — co jest neurologicznym wskaźnikiem choroby Alzheimera.

Naukowcy wykryli również korelację pomiędzy chorobami serca, a chorobami dziąseł. Wiadomo, że ludzie, którzy palą lub piją duże ilości alkoholu, częściej mają problemy zarówno z sercem, jak i jamą ustną, ale wydaje się, że związek jest czymś więcej niż tylko wspólnymi czynnikami ryzyka. Najprawdopodobniej sednem zagadnienia jest utrzymujący się stan zapalny, który może uszkadzać tkanki i narządy. Bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwiobiegu i zostać przeniesione do odległych miejsc, w tym do serca, gdzie mogą powodować stany zapalne i uszkodzenia.

Badania opublikowane w magazynie Nature pokazują też, że choroba przyzębia wiąże się z wzrostem ogólnego ryzyka zachorowania na raka (zwł. raka trzustki). Naukowcy odkryli, że enzym wytwarzany przez bakterie powszechnie związane z chorobą dziąseł — Treponema denticola — często pojawia się w niektórych nowotworach układu pokarmowego.

Dla mężczyzn istotnym powodem, aby szybko zgłaszać się do lekarza z pierwszymi objawami paradontozy niech będzie informacja, że ta choroba może wpływać na zaburzenia erekcji. Oprocz wspólnych czynników ryzyka, takich jak palenie i cukrzyca podejrzewa się że winowajcą jest stan zapalny. Zaburzenia erekcji są często spowodowane dysfunkcją śródbłonka, a jak wiemy, bakterie z jamy ustnej przenosząc się po załym organizmie mogą powodować stan zapalny śródbłonka. Stanem zapalnym tłumaczy się też związek między chorobami dziąseł i płuc. Jeśli przewody w płucach, które przenoszą powietrze, znajdują się w stanie zapalnym, robią się węższe, a przepływ powietrza jest ograniczony. To szczególnie istotne w czasach Covidu.

Źródło: medicalnewstoday.com

Zobacz również:
REKLAMA