Laser frakcyjny CO2 - pogromca blizn i rozstępów

Kondycja skóry potrafi ujawnić nie tylko wiek, ale też naszą historię. Nie zawsze chcemy, żeby blizny czy rozstępy przypominały nam o nieszczęśliwych wypadkach, przebytych chorobach, operacjach czy nawet wahaniach wagi. Na szczęście laser potrafi wymazać je z naszej skóry i pamięci.

Laser frakcyjny CO2 - pogromca blizn i rozstępów GettyImages

Problem: blizny

Powstają w procesie gojenia, kiedy uszkodzoną tkankę zastępuje tkanka łączna. Pojawiają się najczęściej po urazach i operacjach, ale są też pamiątką po trądziku czy ospie. Trudno więc mówić o zapobieganiu im, ale nie jesteśmy wobec nich bezsilne. Zabiegi laserem CO2 można rozpocząć zaraz po wygojeniu się rany (4-5 tygodni po operacji lub po zakończeniu karmienia – np. w przypadku cesarskiego cięcia) i po wyleczeniu trądziku. Wykonuje się je przy zastosowaniu maści znieczulającej i chłodzącej dmuchawy. Dyskomfort rekompensują szybkie efekty.

"Zadaniem tego typu lasera jest kontrolowane uszkodzenie skóry, by pobudzić ją do odnowy. Działamy punktowo, a więc nie uszkadzamy całej długości skóry. W miejscu jego działania dochodzi do uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych." - mówi Katarzyna Cygan, lekarz dermatolog Medicus Self

Naprawa przez uszkodzenie

„Nazywam go zabiegiem czwartkowym, bo przez 4 dni wygląda się niewyjściowo: skóra jest zaczerwieniona, opuchnięta, później się złuszcza. W poniedziałek można już wracać do pracy. U osób, które nie mają czasu i potrzebują szybkiej regeneracji skóry twarzy, dobrze jest ten zabieg połączyć z ostrzykiwaniem osoczem (tzw. wampirzy lifting) – on działa jak »booster«, który przyspiesza rekonwalescencję”. Z zabiegami należy się wstrzymać około 2 miesięcy po stosowaniu peelingów z retinolem i kwasami, a pół roku po stosowaniu tabletek z pochodnymi witaminy A.

Problem: rozstępy

Skłonności genetyczne w połączeniu z rozciąganiem skóry podczas ciąży, zmiany wagi czy budowanie masy mięśniowej powodują rozerwanie głębokiej warstwy włókien kolagenowych i powstawanie tych „tygrysich pręg”. Im są świeższe, tym działanie lasera może być skuteczniejsze.

„Nie ma zabiegów, które usuwają rozstępy – dążymy do zniwelowania ich widoczności. W przypadku wielu zmian czasami stosuje się plastykę brzucha – praca laserem nad jedną blizną jest skuteczniejsza niż nad dziesiątkami rozstępów, zwłaszcza że możemy nie uzyskać 100% poprawy”.

ZOBACZ TEŻ: Pajączki na nogach - jak się ich pozbyć?

REKLAMA