Larwy kleszczy przenoszą groźną chorobę babeszjozę

Babeszjoza to choroba zakaźna, która atakuje psy i ludzi. Wywołują ją larwy kleszczy – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Polski i USA.

Larwy kleszczy przenoszą babeszjozę fot. shutterstock.com

Babeszjoza znana była dotychczas, jako jedna z najgroźniejszych chorób u psów. Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii nie jest tylko chorobą zwierząt. Jak wynika z badań -  przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Dendrologii PAN oraz Uniwersytetu w Berkeley - niektóre gatunki kleszczy mogą wywoływać ją też u ludzi. Jest to groźna pasożytnicza choroba, która atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Przenoszona jest przez larwy kleszczy (pierwotniaka Babesia).

Podczas badań naukowcy przyjrzeli się temu, co noszą w sobie kleszcze. Na obecność pierwotniaków Babesia przebadali 1598 kleszczy pospolitych. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum. Właśnie one groźne dla psów, ale też ludzi. 

Babesia canis została wykryta we wszystkich stadiach rozwojowych kleszcza pospolitego, przy czym najwyższy odsetek (13 proc.) odnotowano właśnie w larwach. Odkrycie to sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj. Mówiąc wprost „mama” kleszcza przekazuje je potomstwu.

Babeszjozę przenoszą też kleszcze leśne

Do tej pory myślano, że pasożyty Babesia przenoszą głównie kleszcze łąkowe, ale poznańscy naukowcy wykryli je również u kleszczy z terenów leśnych, gdzie 10,2 proc. kleszczy przenosiło pasożyta Babesia, a w parkach miejskich 2,5 proc. Jest to sytuacja odwrotna, niż w przypadku bakterii boreliozy, która częściej występuje u kleszczy w miastach niż w lesie.

Badania prowadzone były na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP (Murowana Goślina i Siemianice - oba zlokalizowane w Wielkopolsce) i parków miejskich Poznania.

Okazało się też, że odsetek zarażonych kleszczy w tym rejonie był wyższy, niż notowany w innych częściach kraju. Właściciele psów powinni więc dobrze chronić siebie i swoich pupili.

Larwa kleszcza atakuje miejsca z cienką skórą

Larwa kleszcza jest słabsza od nimfy i dorosłego osobnika, ale jest w stanie przebić ludzką skórę, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest najcieńsza, jak szyja, okolice intymne, pępek czy powieki. powieki, szyję, doły podkolanowe, okolice intymne czy pępek. Kiedy znajdziemy się  miejscu, gdzie akurat wylęgły się larwy, może zaatakować nas nawet kilkadziesiąt do kilkuset osobników. Larwa przyczepiona do skóry wygląda jak mały jasny strupek, wokół którego może pojawić się zaczerwienienie. Gdy zauważysz taką sytuację na skórze, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Kleszcze słyną przede wszystkim z roznoszenia boreliozy, zwanej także chorobą z Lyme. Inną - rzadszą, ale wciąż niebezpieczną - jest kleszczowe zapalenia mózgu, zwane w skrócie KZM. Zobacz, czym grożą obie te choroby i jak się je leczy.

REKLAMA