Łamią mi się paznokcie. Czy to oznacza, że brakuje mi jakiegoś pierwiastka? [Zapytaj WH]

Na to i inne pytania odpowiedzieli nasi eksperci.

młoda kobieta ze złamanym paznokciem Shutterstock

WH: Prawdopodobnie tak. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość w diecie magnezu, cynku i krzemu. „Jeśli dodatkowo płytka jest zdeformowana, a na powierzchni widoczne są złamania, może to oznaczać niedobór żelaza. Zdarza się to częściej u tych z nas, które się odchudzają, są na diecie wegańskiej albo cierpią na obfite miesiączki” – mówi dermatolog dr n.med. Danuta Nowicka. Podpowiada, aby uważać też na detergenty. „Podczas sprzątania zakładaj rękawiczki, pamiętaj o regularnym nawilżaniu dłoni, a metalowy pilnik zamień na szklany albo tekturowy – powinno pomóc. Jeśli nie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem” – zaleca doktor Nowicka.

SPRAWDŹ: Czy paznokcie powinny odpoczywać od hybryd? [metody pielęgnacji paznokci]

Zaczęłam używać profesjonalnych kosmetyków do włosów, ale nadal są nijakie. Może źle je myję bądź suszę?

WH: Profesjonalne kosmetyki to pierwszy krok do sukcesu, ale najważniejsze jest poprawne mycie i suszenie włosów. „Szampon zawsze rozcieńczaj z wodą – zbyt gęsty może podrażniać wrażliwe części skóry głowy. Odżywkę nakładaj suchymi dłońmi na bardzo dobrze odsączone końcówki włosów (nigdy nie na czubek, bo je przetłuścisz). Nadmiar wody we włosach rozcieńcza konsystencję odżywki i osłabia jej działanie” – podpowiada stylista fryzur Krzysztof Kulesza. Po myciu czas na suszenie i tutaj nigdy nie pocieraj włosów ręcznikiem. Robiąc tak, uszkodzisz włosy, doprowadzisz do rozdwajania końcówek i utrudnisz stylizację. Najlepiej odsądzaj je bawełnianym T-shirtem. „Suszarkę zawsze ustawiaj na letnią temperaturę, a przez połowę czasu suszenia wciskaj przycisk zimnego powietrza. Strumień powietrza kieruj zgodnie z kierunkiem zamykania się łuski włosów, czyli od nasady po końce” – radzi Kulesza.

ZOBACZ TEŻ: Najskuteczniejszy sposób na wypadanie włosów

Mam chorobę Hashimoto. Czy mogę ćwiczyć? Jeśli tak, to jakie ćwiczenia mogę wykonywać, a czego mi nie wolno?

WH: Hashimoto jest chorobą autoagresywną, co oznacza, że związana jest ze stanem zapalnym. Dlatego gdy przeciwciała są na wysokim poziomie, musisz przede wszystkim wyciszyć organizm, ogranicz też stres – również ten powodowany przez trening. „Unikaj mocnych wysiłków typu interwały, crossfit, ale także długotrwałych wysiłków kardio nawet ze średnią intensywnością, np. godzinny trening biegowy” – zaleca instruktorka fitness Katarzyna Wysocka. Organizm osoby chorej potrzebuje przede wszystkim relaksu. Wskazane są wszystkie aktywności, które pomogą Ci się wyciszyć i zrelaksować, a przede wszystkim takie ćwiczenia, które nie podniosą poziomu kortyzolu. Idealne będą: joga, pilates, treningi typu zdrowy kręgosłup, a także spokojne spacery. „Jeżeli odpowiednim żywieniem i zmianą treningu wyciszysz autoagresję, możesz spokojnie wprowadzać treningi siłowe, ale o niskiej, a później średniej intensywności” – zapewnia Wysocka. Dodaje, że przy Hashimoto, podobnie jak przy niedoczynności tarczycy, możesz odczuwać spadek energii i brak chęci na trening. To jest naturalne, ale ważne, by się nie poddawać. Gdy przeciwciała się obniżą, poczujesz, że znów masz chęć na wysiłek fizyczny

ZOBACZ TEŻ: Co jeść gdy masz Hashimoto?

Zobacz również:
REKLAMA