Kurkumina: jak to działa?

Na Wschodzie kurkuma jest używana jako lekarstwo od setek lat. Na Zachodzie udało się wyizolować jej aktywny składnik odpowiedzialny za lecznicze właściwości – kurkuminę.

Kurkumina fot. shutterstock.com

Kurkumina – spis treści

Kurkumina – co to jest?

Kurkumina to najważniejszy składnik aktywny kurkumy, czyli przyprawy uzyskiwanej z korzenia rośliny o tej samej nazwie, będącej dalekim kuzynem imbiru. Badania wykazały, że kurkumina ma działanie przeciwzapalne, regenerujące i chroniące komórki, może więc chronić przed nowotworami, chorobami serca i zaburzeniami pamięci. Uwaga – badania, które to potwierdzają, w większości przypadków należy traktować jako wstępne i wymagają jeszcze potwierdzenia w dużych badaniach klinicznych.

Kurkumina łagodzi stany zapalne

Stan zapalny sam w sobie nie jest zły. to jeden z mechanizmów obronnych organizmu – pozwala pokonać niebezpieczne dla ciała mikroorganizmy. Jednak stan zapalny jest korzystny tylko na krótką metę – gdy robi się przewlekły, bardziej szkodzi, niż pomaga. i tu właśnie wchodzi na scenę kurkumina, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, a więc ma działanie przeciwzapalne. to dobra wiadomość nie tylko dla zdrowia, ale również dla twojej urody, a dokładniej skóry, bo prawdopodobnie zmniejsza ilość i głębokość zmarszczek.

Kurkumina chroni przed zawałem

Badanie opublikowane w piśmie „Current Pharmacy design” wykazało, że kurkumina ma korzystny wpływ na śródbłonek – warstwę wyściełającą naczynia krwionośne. W im lepszej formie jest śródbłonek, tym mniejsze ryzyko wielu chorób. Jak przestrzega prof. William Aird z Harvard Medical School, zaburzenia jego czynności prowadzą do rozwoju wielu chorób, m.in. miażdżycy, cukrzycy i ich groźnych powikłań, w tym zawału serca czy udaru mózgu.

Kurkumina łagodzi depresję

Wielu specjalistów zaczyna zalecać kurkuminę w terapiach jako naturalny antydepresant. W badaniach ochotników z nasiloną depresją części podawano klasyczne leki przeciwdepresyjne (SSRi), części kurkuminę, a części i SSRi, i kurkuminę. Efekty sprawdzano co dwa tygodnie. Okazało się, że odsetek pacjentów odpowiadających pozytywnie na leczenie wynosił 62,5% w grupie z kurkuminą, 64,7% w części biorącej tabletki i 77,8% w grupie przyjmującej obydwa środki. Nie zaszkodzi spróbować.

Kurkumina – ile tego jeść?

W kurkumie kurkumina stanowi jedynie 5% masy, czyli trochę za mało, żebyś zauważyła spektakularne korzyści. oczywiście curry nie zaszkodzi – są badania potwierdzające pozytywny wpływ regularnego spożywania curry na pamięć. Wybieraj na ostro, bo badania wykazały, że kurkumina wchłania się o wiele szybciej w towarzystwie ostrych przypraw.

ZOBACZ TEŻ: Fluor: jak to działa?

Zobacz również:
REKLAMA