Zdrowe serce: co powinnaś wiedzieć?

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie krwi? Jak wygląda pierwsza pomoc przy zawale i czy choroby serca są genetyczne? Nie znasz odpowiedzi na te pytania? Zobacz, co powinnaś wiedzieć o zdrowym sercu.

serce, stetoskop, zdrowe serce, zawał fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mam 20 lat. Czy mogę zacząć się martwić o serce później?

Nie. Wprawdzie nie ma powodów do paniki, jednak warto poświęcić mu trochę uwagi już teraz. Choroby serca mogą się zacząć wcześnie, zwłaszcza gdy jesteś na typowej studenckiej diecie.

The American Heart Associacion zaleca, by już w wieku 20 lat sprawdzić ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Takie badania są proste i tanie, a mogą w miarę wcześnie wykryć pierwsze oznaki problemów. Dowiedz się, jak dbać o serce, by zawsze biło mocno i równo.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

120/80 mmHg – prawidłowe ciśnienie krwi powinno mieć takie właśnie wartości. Pierwsza liczba wskazuje wartość ciśnienia krwi w tętnicach w momencie, gdy serce się kurczy. 80 zaś to liczba mówiąca, jakie ciśnienie panuje w tętnicach, gdy serce się rozkurcza. W żyłach, którymi krew wraca do serca, ciśnienie jest znacznie niższe.

Moja babcia i mama miały zawał serca tuż po sześćdziesiątce. Czy mnie też to czeka?

Nie martw się na zapas. Wprawdzie choroby serca mogą mieć podłoże genetyczne, jednak nawet w takim przypadku nie jesteś bezbronna. Według AHA, dostosowując styl życia do wytycznych lekarzy, możesz aż o 80% obniżyć ryzyko zachorowania.

Co musisz zrobić? Nie narażać się na stres zbyt często. Regularnie ćwiczyć i starać się jeść zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej. Tak niewiele wystarczy, żeby nie podzielić losu swojej babci i mamy.

Czy to możliwe, że serce czasem się zatrzymuje? Jak wpływa dieta wegetariańska na serce i jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zawału? Przejdź na kolejne strony i poznaj odpowiedzi.

serce, zdrowie, zdrowe serce, zawał serca fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czasami moje serce na chwilę się zatrzymuje. Czy to możliwe?

Tak. Na przykład gdy komora serca kurczy się za wcześnie, następny skurcz następuje po dłuższej niż zazwyczaj chwili. Stąd wrażenie, jakby serce na moment się zatrzymało. Medycyna nazywa to przedwczesnym skurczem komorowym. To się zdarza u całkowicie zdrowych ludzi, więc nie ma powodu do paniki. Chociaż oczywiście lepiej powiedzieć o tym lekarzowi przy okazji.

Czy to prawda, że wegetarianie mogą być spokojni o swoje serca?

Niekoniecznie. Niektórzy z nich jedzą sporo słodyczy. „Ciasto marchewkowe, chipsy etc. mogą wywoływać gwałtowny wzrost poziomu cukru, a takie skoki na dłuższą metę zwiększają ryzyko chorób serca” – wyjaśnia dr Chrisandra Shufelt, dyrektor Barbra Streisand Women’s Heart Center w Los Angeles. Ludzie stosujący diety często są też narażeni na niedobory niektórych witamin, np. B12, która jest bardzo ważna dla układu krwionośnego.

Jestem pracoholiczką uzależnioną od adrenaliny. Jaki to ma wpływ na moje serce?

Przewlekle podwyższony poziom hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny) może prowadzić do trwałego wzrostu ciśnienia. „Czasami gwałtowny wyrzut adrenaliny może nawet wywołać atak do złudzenia przypominający prawdziwy zawał serca, z bólem w klatce, potem i dusznością” – wyjaśnia dr Maja Zaric. Atak nie jest groźny, ale odróżnić go od zawału może tylko lekarz na pogotowiu. By uniknąć takiej wizyty, lepiej dowiedz się, jak zwalczyć stres w pracy.

Przejdź na kolejną stronę i zobacz, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zawału serca.

pierwsza pomoc, zawał serca, masaż serca fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak wygląda pierwsza pomoc w wypadku zawału serca?

W przypadku zawału kluczowe są pierwsze minuty. Nie wystarczy wezwać karetkę. Jeśli nie podejmiesz resuscytacji, po 4-5 minutach szanse chorego spadają prawie do zera. Według szacunków ratowników, co drugi Polak nie ma pojęcia, jak ratować ofiarę zawału. A to nie jest wcale trudne.

Oto uproszczone zasady tzw. resuscytacji bez sztucznego oddychania. Lepiej zrobić tylko masaż serca, niż nic nie robić, bo się np. brzydzisz.

1. Jeśli ofiara jest nieprzytomna i nie oddycha, krzyknij, żeby ktoś zadzwonił po pogotowie (999 lub 112). Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, zadzwoń sama.

2. Połóż na środku klatki piersiowej ofiary swoje dłonie, jedna na drugiej, i zacznij uciskać. Żeby rzeczywiście pompować krew, musisz uciskać mocno, całym ciałem, tak by klatka uginała się na ok. 5 cm.

I szybko, w tempie 100 ucisków na minutę. Właściwy rytm nada Ci piosenka „Staying Alive” Bee Gees. Pamiętasz refren? Tempo wyznacza fragment: „a-a-a-a, Stayin' alive, styin' alive”.

Patent: Nie uginaj rąk w łokciach. Masaż serca jest wyczerpujący. Jeśli nie jesteś sama, zmieniaj się z kimś co 2 minuty.

Tekst: Malia Jacobson, Piotr Pflegel

WH 03/2014

REKLAMA