Mam 20 lat. Czy mogę zacząć się martwić o serce później?
Nie. Wprawdzie nie ma powodów do paniki, jednak warto poświęcić mu trochę uwagi już teraz. Choroby serca mogą się zacząć wcześnie, zwłaszcza gdy jesteś na typowej studenckiej diecie.
The American Heart Associacion zaleca, by już w wieku 20 lat sprawdzić ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Takie badania są proste i tanie, a mogą w miarę wcześnie wykryć pierwsze oznaki problemów. Dowiedz się, jak dbać o serce, by zawsze biło mocno i równo.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?
120/80 mmHg – prawidłowe ciśnienie krwi powinno mieć takie właśnie wartości. Pierwsza liczba wskazuje wartość ciśnienia krwi w tętnicach w momencie, gdy serce się kurczy. 80 zaś to liczba mówiąca, jakie ciśnienie panuje w tętnicach, gdy serce się rozkurcza. W żyłach, którymi krew wraca do serca, ciśnienie jest znacznie niższe.
Moja babcia i mama miały zawał serca tuż po sześćdziesiątce. Czy mnie też to czeka?
Nie martw się na zapas. Wprawdzie choroby serca mogą mieć podłoże genetyczne, jednak nawet w takim przypadku nie jesteś bezbronna. Według AHA, dostosowując styl życia do wytycznych lekarzy, możesz aż o 80% obniżyć ryzyko zachorowania.
Co musisz zrobić? Nie narażać się na stres zbyt często. Regularnie ćwiczyć i starać się jeść zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej. Tak niewiele wystarczy, żeby nie podzielić losu swojej babci i mamy.
Czy to możliwe, że serce czasem się zatrzymuje? Jak wpływa dieta wegetariańska na serce i jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zawału? Przejdź na kolejne strony i poznaj odpowiedzi.
Komentarze