Krew: 3 problemy i rozwiązania

Niektóre przypadłości krwi częściej trafiają się kobietom. Należą do nich zakrzepy, siniaki i anemia. Zobacz, jaka jest przyczyna ich powstawania i w jaki sposób możesz się z nimi uporać.

kontuzja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zakrzepy

Osłabione krążenie i wysoki poziom estrogenu mogą sprawić, że w żyłach (najczęściej w nogach i rękach) powstaną zakrzepy, powodując ból i opuchliznę. W najgorszym wypadku taki zakrzep odrywa się od ściany naczynia krwionośnego i wędruje aż do płuc, gdzie powoduje tzw. zator płucny, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

Twój ruch

Na powstawanie zakrzepów najbardziej narażone są kobiety w ciąży, świeżo upieczone mamy (estrogen!) oraz te, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. Jeśli pracujesz za biurkiem, co najmniej raz na godzinę wstań i przejdź się np. do koleżanki z odległego pokoju albo do WC. Bierzesz pigułki antykoncepcyjne i palisz papierosy lub ktoś w rodzinie cierpiał na zakrzepicę żylną? Powiedz o tym ginekologowi – przepisze Ci takie, które zawierają wyłącznie progesteron.

Anemia

Wiesz, dlaczego czasami czujesz się osłabiona i senna w czasie wyjątkowo obfitego okresu? To tzw. niedokrwistość z niedoboru żelaza – jedna z odmian anemii. Utrata krwi zmniejsza poziom żelaza, a bez niego krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek.

Przeciętnie podczas okresu tracisz od 10 do 35 ml krwi. Przeciętnie. Za górną granicę normy uważa się 80 ml, co przekłada się na mniej więcej 16 w pełni nasączonych tamponów. Jeśli więc zużywasz ich więcej, powiedz o tym ginekologowi przy najbliższej wizycie.

Twój ruch

Pamiętaj, żeby dostarczać sobie 18 mg żelaza dziennie. Nie w suplementach. Wystarczy, że codziennie zjesz miseczkę płatków śniadaniowych wzbogaconych witaminami i żelazem, garść orzechów pistacjowych, trochę pietruszki. Wątróbka od czasu do czasu też nie zawadzi – to jedno z najbogatszych źródeł żelaza w diecie.

Siniaki

Faceci są bardziej gruboskórni (dosłownie też) i drobne urazy rzadziej powodują u nich siniaki. A kobiety? Wystarczy wpaść po ciemku na krzesło albo zahaczyć o kant ławy, a siniaka masz gwarantowanego. To efekt pęknięcia naczynia krwionośnego i wylania się krwi do okolicznych tkanek.

Twój ruch

Chcesz szybciej pozbyć się krwiaka? Posmaruj go kremem z heparyną. Jeśli zauważysz, że siniaki pojawiają Ci się praktycznie bez powodu – idź do lekarza, bo mogą to być zaburzenia krzepliwości krwi, w tym również białaczki.

Znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie, najwyższy czas. Badania wykazały, że istnieje związek między grupą krwi a ryzykiem zachorowania na niektóre choroby

WH 05/2016

REKLAMA