Krem z filtrem: sposób na młodą skórę

Naukowcy i dermatolodzy są zgodni: 90% widocznych objawów starzenia się skóry jest spowodowanych słońcem. Ale czy naprawdę wiemy, jak skutecznie obronić się przed promieniowaniem? Przyjrzeliśmy się działaniu kremów z filtrem UV. Zobacz, jak stosować je prawidłowo, aby uniknąć raka skóry i zachować piękną cerę.

opalanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mówią nam o tym od lat – jeżeli wychodzisz na słońce, stosuj kosmetyki z filtrem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym. W przeciwnym razie po 30. roku życia będziesz wyglądała jak suszona śliwka. To przykra informacja dla wszystkich, którzy tęsknią za latem, ale słońce nam szkodzi. I to bardzo.

Jak mówi dr Danuta Nowicka, lekarz dermatolog: „Promieniowanie UV, zwłaszcza UVA, jest odpowiedzialne za niekorzystne zmiany w naszej skórze – zarówno te zachodzące podczas i bezpośrednio po ekspozycji, jak i te bardzo odległe. UVA powoduje rumień skóry, a skóra poddana jego działaniu długo i przewlekle szybciej się starzeje. Ma to związek z niszczącym wpływem promieniowania UVA na włókna elastyczne, kolagenowe, a także na komórki skóry odpowiedzialne za ich produkcję, regenerację naskórka oraz odporność”.

A co najważniejsze, może dojść do rozwoju zmian nowotworowych, w tym czerniaka, których praktycznie nie spotyka się w skórze chronionej przed słońcem. Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA działa na nas praktycznie przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Przenika przez chmury, ubrania, szyby.

To dlatego skóra po lewej stronie twarzy u kierowców starzeje się szybciej. Jest też bardziej narażona na rozwój czerniaka. Skoro więc filtr słoneczny jest tym cudownym rozwiązaniem, to czy wiemy, jak go stosować? I jaki wskaźnik jest nam potrzebny?

opalanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Całkiem niedawno kosmetyki z SPF 15 były uważane przez rozsądnych miłośników słońca za wystarczającą ochronę przed zjadliwym promieniowaniem. Ale ostatnio kremy, podkłady, nawet balsamy do ust reklamują się tym, że mają ochronę słoneczną SPF 30. I zaczął się kosmetyczny wyścig.

Mamy kremy z filtrem 50, nawet 80. A może lepiej 100? Niestety, liczba oznaczająca faktor ochronny (stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego, powodującego oparzenie podczas stosowania filtra, do ilości promieniowania, powodującego taki sam stopień oparzenia bez jego zastosowania) może być niezrozumiała dla większości z nas.

O ile preparat z SPF 30 blokuje 97% niebezpiecznego promieniowania słonecznego, o tyle krem z SPF 50 blokuje... 98%. Tylko 1% więcej. Zaskoczona? My też.

Między SPF 50 i 100 też jest niewielka różnica – mniej niż 1%. Aby to ujednolicić i nie wzbudzać w tzw. konsumentach fałszywych nadziei na całkowite zabezpieczenie przed rakotwórczym promieniowaniem, oznaczenia w krajach Unii Europejskiej zostały ograniczone do wartości 50+.

opalanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ale nie szalejmy. „W naszej szerokości geograficznej na co dzień sięgajmy po preparaty ze współczynnikiem oznaczającym umiarkowany stopień ochrony zarówno w spektrum UVA, jak i UVB (faktor 25-30)” – uspokaja dr Nowicka. Pod warunkiem że stosujemy prawidłową ilość.

Sprawdź wybrane przez nas kremy z filtrem i opalaj się bezpiecznie.

„Preparaty z SPF 50+, i to przez cały rok, muszą stosować osoby cierpiące na fotodermatozy (toczeń rumieniowaty, osutki świetlne), osoby poddane działaniu leków światłoczułych (antybiotyki, leki hormonalne, ziołolecznictwo) oraz osoby po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych (laseroterapia, eksfoliacja)”.

Jednak z badań wynika, że rzeczywista ochrona, jaką mamy na sobie podczas opalania, jest znacznie niższa. Zwykle nakładamy na siebie czterokrotnie mniejszą ilość preparatu niż jest zalecana, ponadto robimy to zwykle raz dziennie – rano. To nie wystarczy. Na następnym slajdzie umieściliśmy orientacyjne miary objętości, dzięki którym dowiesz się, jaka ilość kremu jest optymalna. Wychodząc na słońce, trzeba smarować odkrytą skórę mniej więcej co 2 godziny.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Sprawdź, ile kremu z filtrem potrzebujesz:

  1. ręka (każda): moneta 5 zł  
  2. dekolt: kieliszek do jaj
  3. noga (każda): kieliszek szota
  4. szyja: kapsel
  5. brzuch: orzech brazylijski
  6. twarz: duża łyżka
  7. plecy: karta kredytowa

WH 05/2015

REKLAMA