Trochę wiesz o sercu i płucach, z grubsza ogarniasz funkcje wątroby i jelit, oczywiście znasz zasady działania mięśni, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak działają kości? Co Ci dają i czego potrzebują? Szklanka mleka dziennie, chociaż się przyda, nie wystarczy, żeby zadbać o swój szkielet. Pomyśl o nim już dziś, a będziesz mogła swobodnie ruszać się do późnej starości.
U jednego na pięciu mężczyzn i u co drugiej kobiety po pięćdziesiątce dojdzie do złamania kości w wyniku osteoporozy. A złamanie w podeszłym wieku to nie jest relatywnie taka prosta sprawa jak wtedy, gdy masz kilkanaście czy dwadzieścia parę lat. Po pierwsze, goi się ono o wiele dłużej, po drugie, unieruchomienie na dłuższy czas fatalnie odbija się na zdrowiu całego organizmu. Dlatego tak naprawdę musisz zadbać o swoje kości już teraz, kiedy są jeszcze w dobrym stanie.
Kości – spis treści
- Kości – ile ich mamy?
- Kości – rola w organizmie
- Kości – jak się zmieniają?
- Jak dbać o kości?
- Wpływ witaminy D na kości
- Osteoporoza u kobiet
- Kości w ciąży
- Co szkodzi kościom?
- Kości sportowca
- Poznajmy się!
- Wzmocnij kości
- Trening na mocny szkielet
Kości – ile ich mamy?
W przeciwieństwie do mięśni czy skóry, kości nie mają dobrego PR-u: nie można się nimi pochwalić, bo ich nie widać. Są ukryte pod warstwą skóry, mięśni i tkanki łącznej. Jest ich w Twoim ciele ponad 200: od bardzo dużych, jak kość udowa, po malutkie, jak strzemiączko czy kowadełko w uchu. Z wiekiem ilość kości się zmniejsza. U dzieci i nastolatków jest ich nawet ponad 300, jednak z czasem kości się zrastają ze sobą i tworzą większe. Przyjmuje się, że w ciele dorosłej kobiety jest 206 kości, które w sumie ważą około 10 kilogramów, mają więc spory udział w masie Twojego ciała. To do nich przyczepione są mięśnie, które napinając się i rozluźniając, pozwalają nam się poruszać. Pełnią też funkcję mechanicznej ochrony. Tutaj najlepszym przykładem są kości czaszki: są bardzo wytrzymałe, bo chronią najważniejszą część Ciebie – mózg. Jednak rola wieszaka na mięśnie i narządy to niejedyne zadanie kości.
Kości – rola w organizmie
„Większość ludzi sądzi, że kość jest niezmienną strukturą, rusztowaniem, a to nieprawda – mówi doktor Jan Paradowski, lekarz PZPN, ortopeda i założyciel ośrodka medycyny regeneracyjnej SPORT-MED w Krakowie. – Kość jest tkanką bardzo aktywną metabolicznie. Jako że przez kości przepływa ogromna ilość krwi, mogą one łatwo spełniać funkcje dodatkowe, np. regulatorowe. Głównym zadaniem kości, poza podpieraniem mięśni, jest magazynowanie jonów wapnia i fosforu. A właściwie nie tylko magazynowanie, ale również stałe regulowanie stężenia jonów fosforowych i wapniowych we krwi. Pod wpływem hormonów i innych czynników dochodzi albo do wbudowywania tych czynników jonowych w kościec, albo do ich uwalniania”. Decyduje o tym przysadka mózgowa. Gdy jesteś zdrowa, w Twoim ciele panuje homeostaza, czyli dynamiczna równowaga między uwalnianiem a wbudowywaniem (magazynowaniem). Jony wapnia i fosforu są fundamentalne dla funkcji życiowych całego organizmu. „Jony wapnia odgrywają kluczową rolę m.in. w skurczu mięśni, jak również np. w przewodnictwie nerwowym. Bez ich prawidłowego poziomu życie byłoby niemożliwe. To jest proces stały: dzieje się w każdej minucie życia człowieka” – dodaje dr Paradowski.
Kości – jak się zmieniają?
Kiedy myślisz o kościach, prawdopodobnie oczami wyobraźni widzisz prześwietlenia, jak te poniżej, albo jakieś szkielety na ilustracjach. To, że kości są najtrwalszą częścią naszego ciała i są w stanie przetrwać nawet w niekorzystnych warunkach tysiące lat od momentu, kiedy serce przestało pompować krew, nie oznacza wcale, że to martwa tkanka. Jest wręcz przeciwnie. „Kość nie jest dana raz na całe życie. Od urodzin do śmierci kość się stale przebudowuje – wyjaśnia ortopeda. – Gdybyśmy wzięli jakąś długą kość i stale ją odkształcali, na tyle mocno, żeby wywierać presję, ale jednocześnie nie za mocno, żeby się nie złamała, to można by z niej zrobić nawet okrąg”.

Kości a karmienie piersią
Kości zbudowane są głównie z kolagenu, wapnia i fosforu, jednak ich struktura nieustannie się zmienia i dostosowuje do potrzeb organizmu. Na przykład u karmiących matek hormony powodują uwalnianie wapnia, żeby dostarczyć odpowiednią dawkę maluchowi. Jeśli w diecie wapnia zabraknie, kości również szybko go uzupełniają. Od tego, w jaki sposób używamy kości, zależy to, jak one są zbudowane.
Kości sportowców
Doktor Paradowski przytacza przykład wyczynowych sportowców. Widać to szczególnie wyraźnie u piłkarzy. Pod wpływem stałych obciążeń nogi zawodników odkształcają się w charakterystyczny, beczkowaty sposób. Możemy więc w określonych warunkach w pewnym stopniu modelować kościec.
Masa kości a wiek
Skoro kości stale się zmieniają, to znaczy, że możesz sobie mocne kości „zbudować”. Przykładem nieustannych zmian zachodzących w kościach może być tzw. ostroga piętowa: efekt procesów degeneracyjnych, a konkretnie zwapnienia przy przyczepach ścięgien do kości. Ostrogi piętowe pojawiają się po raz pierwszy zwykle w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Mniej więcej wtedy właśnie w remodelowaniu kości zaczynają dominować procesy dekonstrukcyjne. W przebudowywaniu kości uczestniczą bowiem trzy podstawowe rodzaje komórek: osteoblasty, które tworzą kości, osteocyty, czyli dojrzałe komórki tkanki kostnej, i osteoklasty – komórki „rozkładające” kość, by zrobić miejsce osteoblastom na stworzenie nowych osteocytów. Aktywność osteoklastów jest regulowana przez tarczycę i zależy m.in. od estrogenów. To dlatego właśnie osteoporoza, czyli rzeszotowienie kości, dotyka głównie kobiet w wieku postmenopauzalnym, gdy poziom estrogenów spada, co skutkuje zwiększoną aktywnością osteoklastów, której osteoblasty, tworzące kość, nie są w stanie nadgonić.
Szacuje się, że do ok. 70. roku życia masa kości zmniejsza się u kobiet o 30-40%. „Te zmiany w strukturze kości postępują skrycie – przestrzega doktor Jan Paradowski. – Podobnie jak w przypadku cukrzycy czy nietolerancji glukozy, która jest moim zdaniem jedną z najcięższych chorób, jakie dotykają dziś społeczeństwa, a które przebiegają bardzo długo bez zauważalnych objawów, doprowadzając w tym czasie do bardzo dużych, nieodwracalnych zmian”.
Jak dbać o kości?
Kiedy zapytałyśmy doktora Paradowskiego, w jaki sposób zadbać o kości, nie wahał się ani chwili. „Bardzo ważna jest oczywiście prawidłowa, zbilansowana dieta, ale najprostszym i najskuteczniejszym remedium na demineralizaję kości związaną z wiekiem jest regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna bardzo silnie pobudza kości do przebudowy i do ich anabolizmu, czyli do utrzymywania prawidłowej gęstości mineralnej. Szczególnie zaś polecam sport na zewnątrz. Ruch na świeżym powietrzu ma udowodniony korzystny wpływ na kościec”. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu różni się od tej w klimatyzowanych siłowniach głównie tym, że podczas ćwiczeń zwiększamy ekspozycję na słońce, które – jak wiadomo – pobudza skórę do produkcji witaminy D.
SPRAWDŹ: Outdoor z dzieckiem – 4 aktywności