Koniec z biopsją! Sonda InProbe w 30 minut powie ci, czy to rak piersi

Wszystko wskazuje na to, że kobiety, które w przyszłości wyczują guzy w swoich piersiach, nie będą musiały poddawać się biopsji i spędzać kilku tygodni na nerwowym oczekiwaniu na wyniki, a przede wszystkim – nie będą marnować bezcennego w takich sytuacjach czasu. Wszystko dzięki sondzie InProbe – wynalazku, który w 30 minut poinformuje o tym, czy guz jest jednym z tych najbardziej złośliwych.

rak piersi fot. Getty Images

Mikrosonda InProbe – rewolucyjny sprzęt do diagnostyki onkologicznej

Aktualnie zdiagnozowanie guza pod kątem jego złośliwości wymaga sporo czasu i zaangażowania wielu osób. Najpierw wyznacza się termin biopsji, potem następuje kilkudniowe oczekiwanie na zabieg i jeszcze dłuższe czekanie na wyniki.

W świecie diagnostyki chorób zaświecił jednak promyczek, który zwiastuje prawdziwą rewolucję. Dzięki niej biopsja guzów w piersi niedługo przejdzie do przeszłości. A to wszystko dzięki małżeństwu naukowców - Magdalenie i Marcinowi Staniszewskim, którzy przed siedmioma laty wynaleźli mikrosondę InProbe.

To zaawansowany sprzęt, który pozwala na szybką diagnostykę guza pod kątem poziomu biomarkera HER2. HER2 to skrót określający receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2. Upraszczając, kiedy w komórkach nowotworowych występuje dużo receptorów HER2, komórki te będą dzieliły się i rosły szybciej. Innymi słowy – rak jest bardziej agresywny. Szacuje się, że biomarkery HER2 odgrywają istotną rolę w rozwoju raka aż u 30% pacjentek z nowotworem piersi.

Sprawdź: Rak piersi - fakty i mity

Wróćmy jednak do sondy InProbe. Ma ona aż kilka znaczących zalet.

Po pierwsze – eliminuje ryzyko błędu ludzkiego, ponieważ tuż po badaniu urządzenie podaje konkretną liczbę obrazującą poziom biomarkera HER2.

Po drugie, w trakcie diagnostyki za pomocą sondy nie dochodzi do naruszenia tkanek guza, co niweluje ryzyko przeniesienia komórek nowotworowych poza jego obręb. Wszystko dlatego, że urządzenie bada okolice guza, a nie samą zmianę.

W końcu – po trzecie, dzięki sondzie InProbe informację na temat poziomu HER2 uzyskuje się w ciągu zaledwie 30 minut od badania. Urządzenie po prostu drukuje gotowy wynik.

Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu światłowodów. W okolice guza wprowadzana jest bardzo cienka igła z mikroskopijną, optyczną sondą. Zdobywa ona dane, które przesyłane są światłowodem do urządzenia przetwarzającego, które następnie drukuje wynik.

Szacuje się, że dzięki gwałtownemu przyspieszeniu diagnostyki z użyciem sondy InProbe śmiertelność wśród pacjentek z rakiem piersi spadnie nawet o 30%. Urządzenie ma wejść do masowej produkcji za około 3 lata.

ZOBACZ TEŻ: Genetyka a rak piersi - czy można się przed nim uchronić? oraz Rak szyjki macicy, czyli cichy zabójca kobiet

REKLAMA