Kolor dziąseł a stan zdrowia i inne ciekawostki zdrowotne

Co oznacza blady i czerwony kolor dziąseł? Jak załagodzić objawy zespołu jelita drażliwego bez sięgania po leki? W jaki sposób dbać o higienę na siłowni? Dlaczego warto szczepić się na grypę w czasie ciąży? Oto kolejna garść ciekawostek dotyczących zdrowia. 

zęby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Odcienie różowego

Piękny uśmiech to nie tylko białe zęby, ale również zdrowe dziąsła. Zbyt ciemne mogą sygnalizować stan zapalny, który – nieleczony – może pozbawić Cię zębów, uszkodzić serce, a nawet kości. Stań przed lustrem, uśmiechnij się i sprawdź ich odcień. Za jasne lub za ciemne? Zobacz, co robić.  

Blade

Blade, prawie białe dziąsła mogą świadczyć o anemii. Jeśli kiedyś były ciemniejsze, zrób podstawowe badania krwi.

Różowe

Jasnoróżowe, różowe i koralowe są oznaką zdrowia. Żeby tak zostało, nie zapominaj o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.  

Czerwone

Pod dziąsłami mogła się zebrać płytka nazębna z bakteriami, powodując stan zapalny. Koniecznie idź do stomatologa.  

Poznaj także 4 sposoby na białe zęby oraz fakty i mity na temat ich wybielania.

ból brzucha fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Relaks dla jelit

Zespół jelita drażliwego (IBS) odbiera radość życia co dziesiątej z nas. Na szczęście objawy IBS można złagodzić bez sięgania po leki – wystarczy uspokoić umysł. Jak wykazały badania, u 75% chorych na IBS, którzy skorzystali z pomocy psychoterapeutów, objawy zmniejszyły się zauważalnie i taka poprawa utrzymywała się przez 6 do 12 miesięcy.

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn IBS, ale powodować go może też dieta. Żeby zidentyfi kować źródło problemów, przez 14 dni notuj, co jadłaś, jaki miałaś nastrój oraz dolegliwości. Po takim czasie możesz już wskazać głównego podejrzanego.  

siłownia OPOLJA
fot. OPOLJA 2015/shutterstock.com

Brudne rączki

Serwis fitratedt.com sprawdził higienę siłowni i odkrył, że przyrządy w siłowniach są dosłownie pokryte bakteriami. Najwięcej było ich na rączkach rowerów stacjonarnych – aż 416 razy więcej niż na desce klozetowej. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą na salę ręcznik, na którym będziesz siadała, rękawiczki, które ograniczają kontakt z bakteriami, i zasadę, żeby nigdy nie dotykać twarzy dłońmi, które dotykały sprzętu.  

ciąża fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Szczepienie na grypę

Jak donosi pismo "Pediatrics", o 70% zmniejsza się ryzyko zachorowania na grypę noworodka, jeśli jego matka zaszczepiła się na tę chorobę w czasie ciąży.  

WH 06/2016

Zobacz również:
REKLAMA