Jesteśmy Partnerem Ceneo i możemy otrzymać wynagrodzenie z tytułu zakupów dokonywanych za naszym pośrednictwem.

Kołdra obciążeniowa zamiast tabletki na sen? – nowe badania

Do tej pory sądzono, że kołdra obciążeniowa wypełniona szklanymi kulkami działa na ciało jak akupresura lub uspokajający masaż i w ten sposób pomaga w problemach z zasypianiem. Najnowsze badania wykryły inny mechanizm – kołdra obciążeniowa stymuluje wydzielanie melatoniny.

Kołdra obciążeniowa Shutterstock.com

Spis treści:

  1. Na co pomaga kołdra obciążeniowa?
  2. Kołdra obciążeniowa – nowe badania
  3. Kołdra obciążeniowa stymuluje wydzielanie melatoniny
  4. Czy warto kupić kołdrę obciążeniową?
  5. Polecane kołdry obciążeniowe
  6. Badania

Na co pomaga kołdra obciążeniowa?

Kołdry obciążeniowe znane również jako kołdry sensoryczne lub grawitacyjne w przeszłości były wykorzystywane w terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej występującej w spektrum autyzmu czy ADHD. Szwedzcy naukowcy, widząc ich potencjał w leczeniu bezsenności, przeprowadzili badania kliniczne na 120 dorosłych osobach, u których stwierdzono bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia jak depresja, stany lękowe czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Wyniki opublikowane w „Journal of Clinical Sleep Medicine” nie zostawiały wątpliwości: uczestnicy badania stosujący kołdrę obciążeniową przez cztery tygodnie zgłaszali rzadsze epizody bezsenności, poprawę jakości snu, zmniejszenie zaburzeń takich jak depresja, przewlekłe zmęczenie czy stany lekowe. Dokładny opis badania i wyników znajdziesz tu: https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Koldra-obciazeniowa-moze-zwalczac-bezsennosc,15808,1

Zdaniem naukowców poprawa jakości snu wynikała z nacisku wywieranego przez kołdrę obciążeniową, która działała jak uspokajający masaż lub akupresura, wyciszając, uspokajając, pomagając zasnąć i zapaść w sen głęboki, który jest podstawą regeneracji ciała i umysłu.

Kołdra obciążeniowa – nowe badania

Nowe badania Szwedów dały jeszcze bardziej zaskakujące wyniki. Czasopismo „Journal of Sleep Research” donosi o pracach naukowców z Uniwersytetu w Upsali, którzy poddali badaniu 26 młodych osób z zaburzeniami okołodobowego rytmu. 15 mężczyzn i 11 kobiet spało w laboratorium raz pod lekkimi pledami, innym razem pod kołdrami obciążeniowymi, których ciężar stanowił 12% masy ciała każdego z badanych. Uczestnikom eksperymentu przed i po spaniu pobierano ślinę i badano w niej poziom melatoniny, oksytocyny i kortyzolu.

Jak wiadomo, mózg wydziela melatoninę jak robi się ciemno. Jednak osoby pracujące w pomieszczeniach ze sztucznym światem, nie jedzące posiłków o regularnych porach, nieaktywne fizycznie i wypoczywające przed monitorem komputera bardzo często mają zaburzony rytm okołodobowy – żeby zasnąć potrzebują suplementować melatoninę. Drugą grupą cierpiącą na niedobory melatoniny są osoby starsze, bo z wiekiem, szyszynka, czyli gruczoł znajdujący się w mózgu odpowiedzialny za jej wydzielanie, zaczyna gorzej pracować. Z kolei oksytocyna to hormon wydzielający się podczas przytulania i dotyku. Kortyzol jak wiadomo, jest hormonem stresu, który nie pozwala zasnąć. Patenty na szybki sen znajdziesz tu:
https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Jak-szybko-zasnac,16850,1

Kołdra obciążeniowa stymuluje wydzielanie melatoniny

Wyniki badań zaskoczyły samych naukowców. Gdy uczestnicy badania spali pod kołdrą obciążeniową, w ich ślinie wykryto aż o 30% więcej melatoniny niż podczas snu pod lekkim pledem. Poziom oksytocyny i kortyzolu pozostawał bez zmian. Świadczyłoby to o tym, że mechanizm działania kołdry obciążeniowej nie polega na masowaniu i odstresowaniu, bo wówczas poziom oksytocyny powinien być wyższy, a kortyzolu niższy niż podczas prób zasypania pod lekkim pledem. Jednak naukowcy z Upsali twierdzą, że na zdefiniowanie mechanizmu działania jest jeszcze za wcześnie i potrzebne są kolejne badania. Na przykład takie, czy poziom melatoniny ułatwiającej zasypianie jest taki sam od zaśnięcia po wybudzenie.

Zatem wiemy, że kołdra obciążeniowa działa, ale nie wiemy jeszcze jak. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z kołdry obciążeniowej; do przeciwskazań w jej stosowaniu należą osteoporoza, choroby układu krążenia w tym nadciśnienie, astma, obturacyjny bezdech senny, epilepsja.

Czy warto kupić kołdrę obciążeniową?

Wszystko wskazuje na to, że warto, jednak bardzo ważny jest dobór obciążenia. Gdy mamy do czynienia z depresją, nerwicami czy ADHD o ciężarze kołdry powinien decydować terapeuta. W przypadku problemów ze snem można wybrać obciążenie samemu. Badania przeprowadzone do tej pory pokazywały, że najlepsze rezultaty w terapii poprawy snu uzyskiwano przy kołdrach ważących 12% masy ciała użytkownika. Do obciążenia kołder wykorzystuje się małe szklane kuleczki, które są hipoalergiczne. Zewnętrzna poszwa jest najczęściej wykonana z czystej bawełny, rzadziej z mikrofibry. Należy pamiętać, że w środku nie ma puchu, pierza czy syntetycznego wypełnienia, dlatego kołdry obciążeniowe nie grzeją. Latem pod kołdrę wystarczy prześcieradło, zimą koc w poszewce lub cienka kołdra. Przy zakupie należy zwracać uwagę, czy kołdrę obciążeniową można prać w pralce – niektórzy producenci, ze względu na ułożenie kulek, zalecają tylko pranie ręczne.

Na te kołdry i koce obciążeniowe warto zwrócić uwagę:

Bedsure – koc grawitacyjny bawełna

Wykonana z naturalnej bawełny, przewiewna, w eleganckim szarym kolorze. Przeszycia kołdry w kwadraty sprawiają, że kulki nie przesuwają się nawet podczas prania w pralce. Ten egzemplarz waży 6,8 kg, czyli jest idealny dla osoby ważącej 55-60 kg, ale producent ma również koce z mniejszym i większym obciążeniem.

https://amzn.to/3Foieqg

Polar Night – kołdra obciążeniowa dla dorosłych

Kołdrę wykonano z mikrofibry, która oddycha i jest hipoalergiczna. Kołdra jest dostępna z następującymi obciążeniami: 5, 7, 9, 11, 13 kg. Skandynawski producent zaleca mniejsze obciążenia niż 12% masy ciała, ale my powołujemy się na wyniki badań.  

https://amzn.to/3sX4T0V

CURA Pearl Classic Premium

Cura to jeden z pierwszych producentów kołder obciążeniowych, obecny na rynku od 5 lat. Kołdra jest dostępna w wersjach obciążeniowych od 3 do 13 kg. Zewnętrzną warstwę wykonano z bawełny, w środku znajdziemy poliester i szklane kulki. Kołdrę można prać w pralce.

{% mhimage id= align=center x=740 y=0 %}

https://amzn.to/3TOSszS

GnO – koc obciążeniowy bawełniany

Do produkcji koca zastosowano bawełnę organiczną. Gęste przeszycia gwarantują idealne rozłożenie ciężaru. Koc jest dostępny w wadze od 5,5 do 11 kg w 4 wersjach kolorystycznych. Można go prać w pralce. Producent daje dożywotnią gwarancję na swój produkt.

https://amzn.to/3sEVdYD

Badania

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsr.13743

Zobacz również:
REKLAMA