Kolagen – jak to działa

W kapsułkach, w proszku, w kremie czy w płynie... Na rynku jest mnóstwo produktów z kolagenem, obiecujących fantastyczne efekty. Jak to możliwe?

kolagen fot. Shutterstock.com

Spis treści

 

Kolagen – co to i za co odpowiada

Kolagen – a, coś tam słyszałam. Nic dziwnego: w czasach gdy kolagen niemal wyskakuje z lodówki, trudno nie słyszeć. Kolagen stanowi około 30% wszystkich białek znajdujących się w organizmie. zapewnia strukturalne wsparcie różnym tkankom, w tym skórze, mięśniom, ścięgnom, naczyniom krwionośnym, kościom, zębom, a nawet oczom. Pod tym względem kolagen naprawdę jest wszechstronnym zawodnikiem.

Kolagen – skąd go wziąć

Kolagen występuje w takich produktach, jak ryby, mięso czy szpik. No i oczywiście twoje ciało również potrafi go produkować. za każdym razem, gdy jesz jakieś białko, organizm rozkłada je do pojedynczych aminokwasów, z których następnie syntezuje sobie białko, które jest mu akurat najbardziej potrzebne. dostarczanie sobie odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka jest ważniejsze niż uzupełnianie samego kolagenu. ten ostatni i tak zostanie najczęściej najpierw rozłożony, a dopiero potem wykorzystany.

Kolagen – czy naprawdę ujędrnia skórę?

Kolagen jest głównym budulcowym białkiem skóry, a dokładnie włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jej elastyczność, więc tak. Niestety, z czasem synteza kolagenu się zmniejsza i to wewnętrzne rusztowanie w skórze słabnie – w rezultacie pojawiają się zmarszczki, a z czasem skóra na policzkach opada. Nie pędź od razu po krem z kolagenem do drogerii. Cząsteczki kolagenu są za duże, żeby wchłonęły się przez skórę. Lepiej więc skup się na diecie i retinolu, który wspomaga twoją własną produkcję kolagenu.

Kolagen – ile go potrzebujesz

Na sam kolagen nie ma ustalonych norm, ale żeby twoja wewnętrzna produkcja szła pełną parą, potrzebujesz co najmniej 0,75 g białka na kilogram masy ciała. Jeśli regularnie intensywnie ćwiczysz, zwiększ tę dawkę do 1,4-2 gramów. Jeśli jesteś wegetarianką lub weganką, musisz się więc trochę bardziej postarać, bo białko pochodzenia zwierzęcego jest po prostu łatwiej dostępne w odpowiednich ilościach.

Kolagen – czy suplementy działają

Znane są badania, wskazujące, że przyjmowanie suplementów z kolagenem przekłada się na zwiększenie jędrności skóry i redukcję zmarszczek. Na przykład uczeni z international Research Services wykazali, że po 12 tygodniach przyjmowania suplementu zawierającego kolagen widoczność zmarszczek zmniejszyła się o 13%. Suplementy z kolagenem to wciąż nowinka, więc musimy jeszcze poczekać na duże, solidne badania. Jeśli chcesz, możesz spróbować, jednak nie spodziewaj się cudu.

 

REKLAMA