Kokos: korzyści dla zdrowia i urody

Walczysz z suchą skórą, masz problemy z koncentracją albo męczy Cię kac? Mamy rozwiązanie, a jest nim owoc palmy kokosowej. Pokażemy Ci, dlaczego warto przebić się przez skorupę kokosa i jakie korzyści dla zdrowia i urody płyną z jego użycia.

kokos fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com
fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com

Kiedyś kokos kojarzył się głównie z przesiąkniętymi tłuszczem kokosankami i skorupą, na której łamią się wszystkie znane ludzkości kuchenne narzędzia. Na szczęście zachodnia nauka w końcu odkryła to, co na Wschodzie wiedziano już od tysięcy lat – orzechy kokosowe kryją w sobie taki potencjał zdrowotny, że jagody goji to przy nich żelki Haribo.

Kokosy zbudowane są w dużej części ze średniołańcuchowych trójglicerydów MCT (kwasów tłuszczowych), które są trawione inaczej niż pozostałe tłuszcze. Z układu pokarmowego dostają się prosto do wątroby, więc organizm może szybko pozyskać z nich energię.

Mają przewagę nad dającymi podobny efekt węglowodanami, ponieważ nie powodują skoku insuliny. Badania wskazują też, że MCT pobudzają metabolizm i pozwalają spalić więcej kalorii, a do tego podnoszą poziom dobrego cholesterolu i ograniczają ryzyko chorób serca. Mają też chronić przed chorobą Alzheimera.

Produkty pochodzące z kokosów zawierają kwasy laurynowy i kaprylowy o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych, które pomogą Ci stawić czoło infekcjom. Lista korzyści jest tak długa, jak niewielka ilość znanych w Polsce przepisów na wykorzystanie tego cuda. Nie masz pomysłu, jak spożytkować go w kuchni? Zobacz, jak sprawnie wpleść kokos do menu.

mleko kokosowe fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com
fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com

Produkty z kokosa: 100% skuteczności

Oto lista kokosowych produktów, które możesz kupować w ciemno.

1. Olej kokosowy Coco Farm (14 zł, cocofarm.pl)

Dzięki wysokiej temperaturze dymienia świetnie nadaje się do smażenia. Jest też wersja bio (24 zł).

2. Wiórki kokosowe (ok. 6 zł, bioplanet.pl)

Uzyskiwane z wysuszonego i startego miąższu ekologicznych orzechów kokosowych.

3. Mleko kokosowe dr Martins (ok. 11 zł zł, vivalife.pl)

Wersja do gotowania o obniżonej ilości kalorii. Mieszanka miąższu, wody kokosowej i źródlanej.

4. Cukier kokosowy (ok. 12 zł, bioplanet.pl)

Ekologiczny, nierafinowany, pozbawiony aromatu kokosa. Charakteryzuje się lekką karmelową nutą.

5. Woda kokosowa Foco (od 8 zł/500 ml, kkpolska.pl)

Nie zawiera sztucznych barwników ani konserwantów. Dostępne są różne wersje smakowe.

kobieta fot. Alliance 2015/shutterstock.com
fot. Alliance 2015/shutterstock.com

Kokosowe panaceum

Jeśli coś jest do wszystkiego, podobno jest do niczego. Akurat! Kokos śmieje się z tej tezy prosto w twarz.

1. Na napady głodu: świeży kokos

200 g czystego miąższu z kokosa zawiera 18 g ograniczającego głód błonnika – to aż dwie trzecie rekomendowanej dziennej dawki.

2. Na infekcje: wiórki kokosowe

Dzięki zawartości kwasów kaprylowego i laurynowego pomogą zwiększyć odporność. Dosyp do shake’a i zmiksuj. Zdrowe i bosko smakują.

3. Na kaca: woda kokosowa

Pomoże Ci zmniejszyć cierpienie po gorączce sobotniej nocy. Świetnie nawadnia, dzięki zawartości minerałów (magnezu i wapnia) oraz witaminy C.

4. Na koncentrację: olej kokosowy

Wymieszaj łyżeczkę oleju w filiżance kawy. Zawarte w nim średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (trójglicerydy MCT) wspierają pracę mózgu. Poznaj pozostałe produkty, które utrzymają Twój mózg w formie.

5. Na suchą skórę: olej kokosowy

To naturalny kosmetyk, który możesz wykorzystać na trylion sposobów. Najpopularniejszym jest stosowanie jako balsam do ciała. 

WH 04/2015

REKLAMA