Kiedy zajść w ciążę: czy jesteś gotowa na dziecko?

Niby życie staje się łatwiejsze, ale coraz trudniej podjąć nam decyzję, kiedy zajść w ciążę. Jedni mówią: zegar biologiczny tyka. I straszą, że przegapimy dobry moment. Drudzy z kolei poganiają – rozwijaj się i rób karierę. Co więc wybrać - wczesne czy późne macierzyństwo? Rozważamy wszystkie za i przeciw.

macierzyństwo fot. Getty Images
fot. Getty Images

Kiedyś pod tym względem było łatwiej – w którymś momencie życia kobieta wychodziła za mąż (chyba że miała pecha i zostawała starą panną), a potem zachodziła w ciążę i rodziła dzieci. Czasem nawet umierała podczas któregoś porodu, bo rodziła na ogół wielokrotnie. I nikt się nad tym specjalnie nie zastanawiał i szat nie rozdzierał, czy to już czas, czy jesteśmy gotowe itp. Wszystko było traktowane jak naturalny życiowy proces.

REKLAMA

Dzisiaj, w dobie emancypacji i powszechnie stosowanej antykoncepcji, zmieniło się wszystko. Naturalne to ma być jedzenie albo kosmetyki, ale do spłodzenia dziecka podchodzimy w sposób bardziej wykoncypowany. W tym celu najpierw musimy podjąć decyzję o odstawieniu pigułki. Ale jeszcze wcześniej musimy się zastanowić, czy to jest dobry czas na dziecko.

Przeanalizować wszystkie za i przeciw, zmierzyć się z lękami dotyczącymi przyszłości i niepewnością odnośnie do naszego związku. Wyobrazić sobie swoje życie z dzieckiem i bez dziecka. Tyle pytań trzeba sobie zadać, że aż dziw, że w ogóle jakieś dzieci na świat przychodzą.

ZOBACZ TEŻ: Rak piersi - fakty, o których mogłaś nie wiedzieć

Co to właściwie znaczy „dobry czas na dziecko”?

W starożytnej Grecji uważano, że 15 lat to jest akurat dobry czas dla kobiety na urodzenie pierwszego dziecka. Podejście się na szczęście zmieniło, w każdym razie w cywilizowanych krajach. Obecnie naukowcy są przekonani, że fizjologicznie najlepszy czas na spłodzenie, donoszenie ciąży i urodzenie dziecka wypada między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia.

Jednak w dalszym ciągu ta dojrzałość biologiczna przegania dojrzałość psychologiczną i społeczną. Współczesna dwudziestoparolatka na
ogół właśnie kończy studia albo zaczyna swoją pierwszą pracę. I to pracę niepewną, bo według badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w grupie wiekowej do 30 lat co czwarta osoba pracuje na tzw. umowie śmieciowej.

Mamy z jednej strony niepewność zatrudnienia, ale z drugiej strony, jeżeli mamy świetną pracę i właśnie zaczynamy piąć się po szczeblach kariery, to też boimy się wyautować na rok, bo na nasze miejsce czeka w kolejce pewnie kilka osób. Ciężko znaleźć dobry moment. Zawodowo najkorzystniej jest robić sobie przerwę wtedy, gdy nasza sytuacja jest już ustabilizowana. A to raczej nie następuje przed 25. rokiem życia. Ale czy moment musi być „idealny”?

Niektóre kobiety przyjmują założenie, że wszystko musi być idealnie – idealny związek, odpowiedni status, warunki mieszkaniowe, perspektywy na przyszłość. Dopiero wtedy można zaryzykować zajście w ciążę. Ale na tym niedoskonałym świecie nie ma idealnych sytuacji, a nawet jeśli nam się chwilowo wszystko układa świetnie, to niestety przyszłość jest zawsze niepewna.

Zresztą dane demograficzne pokazują, że podczas wielkich kryzysów paradoksalnie zdarzały się wyże demograficzne (jak np. w Polsce w czasie stanu wojennego). Tak jakby ludzie w niepewnych czasach bardziej stawiali na tradycyjne wartości.

Sprawdź także, jakie są alternatywne metody poczęcia.

REKLAMA

REKLAMA

macierzyństwo fot. Getty Images
fot. Getty Images

Czy będziemy dobrymi rodzicami?

O ile nie zamierzasz być samotną matką, co jest naprawdę megatrudnym przedsięwzięciem i zasługuje na osobny artykuł, o tyle kluczową sprawą jest jakość związku. To swojemu facetowi musisz się przede wszystkim uważnie przyjrzeć, zanim podejmiesz decyzję.

Zastanów się, jak byś go opisała? Wieczny chłopiec czy dojrzały mężczyzna? Możesz na nim polegać w trudnych sytuacjach, czy regularnie daje d...? Jak się zachowuje, gdy jesteś chora: gubi się, ucieka czy ogarnia sytuację? Będziesz miała w nim wsparcie czy też oprócz jednego, świeżo urodzonego bobasa zastaniesz w domu drugie duże, bezradne dziecko?

Weź pod lupę też jego relacje rodzinne – jak się odnosi jego ojciec do żony, jakie Twój facet ma relacje ze swoją mamą, czy miał młodsze rodzeństwo, którym się opiekował, czy się miło odnosi do przygłuchej babci. Generalnie – im lepsza, zdrowsza, szczęśliwsza rodzina, z której pochodzi Twój facet, im więcej opiekuńczych zachowań przejawia, tym lepsze rokowania dla was
(oczywiście to nie jest żelazna reguła, tylko prawdopodobieństwo).

ZOBACZ TEŻ: Najdziwniejsze fobie świata. Czego boją się inni?

Trendy społeczne też wam sprzyjają, bo jak wynika z badań CBOS, coraz więcej młodych par traktuje jako oczywistość partnerski podział obowiązków domowych. Chociaż, żeby nie było za słodko, i tak przeciętny facet pracuje w domu ok. godziny krócej niż jego partnerka. Ale wystarczy przejść się na pobliski plac zabaw podczas weekendów, żeby zobaczyć, jak wielu młodych ojców angażuje się w zabawy z dziećmi (za czasów naszych rodziców to był ewenement, teraz raczej norma).

Pamiętaj, że Twój partner może też wziąć urlop ojcowski (pełnopłatny). Co prawda, tylko dwa tygodnie, co jest krzyczącą niesprawiedliwością, ale zawsze to coś. Ale partner partnerem, warto w ogóle zastanowić się nad tym, na kogo jeszcze możesz liczyć. Super, gdy się ma blisko mamę i jesteście w dobrych relacjach. Ale coraz częściej dzieli nas spora odległość.

Dla mnie na przykład po urodzeniu pierwszego dziecka największym wsparciem były koleżanki, które nieco wcześniej miały dzieci i już przerabiały takie rzeczy, jak kolki, kupy w dziwnym kolorze, gorączki oraz poporodowe zjazdy nastroju i czarne myśli. Żaden pediatra nie działa tak uspokajająco, jak doświadczone, zaprzyjaźnione kobiety – babski krąg mocy. Między innymi dlatego warto dbać o kobiece przyjaźnie.

REKLAMA

macierzyństwo fot. Getty Images
fot. Getty Images

Czy nas w tej chwili stać na dziecko?

A wiesz, ile kosztuje wychowanie dziecka? Specjaliści z Centrum im. Adama Smitha policzyli, że wychowanie jednego dziecka do pełnoletności w naszym kraju to koszt w granicach 176-190 tys. zł. Dwoje to już 317-350 tys. Lepiej to sobie uzmysłowić, przeliczając na miesięczne wydatki. Według szacunków Millward Brown, wykonanych na zlecenie BIK, średnie comiesięczne wydatki na dziecko wynoszą 607 zł, w tym na jedzenie 208 zł, ubrania 114 zł, zabawki 44 zł, zdrowie – 64 zł.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć naturalnie koszt przemeblowania mieszkania, tak by znalazło się tam miejsce dla dziecka, no i oczywiście łóżeczko, wózek (rozpiętość cen: od 0 zł, jeżeli dostajesz go po dziecku koleżanki, do, powiedzmy, 5 tys. zł za wózek Concord). Oczywiście wydatki są szacunkowe i zależą od tego, czy planujesz macierzyństwo w wersji lux, czy w wersji eko (pieluchy tetrowe wielorazowe, zero gotowych słoiczków, klocki tylko drewniane itp.).

Weź też pod uwagę, że w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka sporo zaoszczędzisz na ciuchach i kosmetykach do makijażu (no, co? Taka jest prawda bez względu na to, jak byś się nie zarzekała, że nie obniżysz standardu w wyglądzie).

REKLAMA

REKLAMA

macierzyństwo fot. Getty Images
fot. Getty Images

A może poczekać? Ale ile?

Niedawno głośno było w naszym kraju o aktorce, która urodziła dziecko w 60. roku życia. Ale chyba nikt z nas nie wierzy, że nastąpiło to w sposób naturalny. Kobiece jajeczka niestety mają swój czas przydatności, a to z tego względu, że kobieta rodzi się już ze swoimi komórkami jajowymi. Ma ich ok. 300-400 tysięcy, a w wieku 30 lat pozostaje ich już tylko kilkanaście procent.

Czekając w stanie „uśpienia”, komórki jajowe podlegają, jak wszystkie komórki naszego ciała, czynnikom mutagennym. I im starsza komórka, tym więcej szkodliwych czynników mogło na nią zadziałać, dlatego z wiekiem matki rośnie prawdopodobieństwo chorób genetycznych. Obniża się też prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Jeżeli w wieku 25 lat wynosi 50%, to po 35. r.ż. spada do 30%, ale powiedzmy sobie szczerze, że to też nie jest zły wynik. Po 35. r.ż. możesz też być w całkiem niezłej formie, jeśli tylko odpowiesz pozytywnie na poniższe pytania.

  • Jesteś aktywna, ale nie przesadzasz? Kobiety sprawne łatwiej zachodzą w ciążę, ale zbyt intensywne ćwiczenia mogą zakłócać owulację.
  • Masz prawidłowy poziom cukru we krwi? Wysoki poziom insuliny stymuluje przysadkę do wydzielania hormonów zakłócających jajeczkowanie.
  • Poziom stresu w Twoim życiu mieści się w granicach normy (w każdym razie śpisz dobrze)? Wysoki poziom hormonów stresu obniża płodność.
  • Uprawiasz seks regularnie?
  • Nie jesteś chora na astmę? Zażywanie leków na astmę może dwukrotnie obniżyć szansę na zapłodnienie.
  • Nie pijesz więcej niż dwie kawy dziennie?

REKLAMA

lekarz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Planujesz dziecko po "30"? Oto badania, które powinnaś wykonać.

Test AMH

Wykrywa obecność hormonu AMH. Im jest go więcej, tym większa ilość i lepsza jakość komórek jajowych, czyli większa szansa na ciążę. Koszt to ok. 150 zł.

Badanie HyCoSy

Po wprowadzeniu kontrastu bada się stan macicy oraz drożność jajowodów, aby wykluczyć ewentualne blokady.  Koszt ok. 720 zł.

Badanie AFC

Badanie USG, które pozwala na ocenę ilości pęcherzyków antralnych (w nich dojrzewają komórki jajowe) w jajnikach. Im mniej, tym niższa szansa zajścia w ciążę. Koszt  ok. 150 zł.

USG miednicy

Badanie wykrywające inne przyczyny trudności z zajściem w ciążę, jak np. mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników. Koszt ok. 150 zł.

Oznaczanie progesteronu

Badanie krwi. Poziom hormonu dostarcza informacji o prawidłowym przebiegu procesu jajeczkowania i ewentualnym przygotowaniu organizmu na ciążę. 30 zł.

ZOBACZ TEŻ: Nadzieja dla chorych na cukrzycę

Zobacz również:
Nie potrzebujesz sztabu ludzi ani serii zabiegów, żeby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Potrzebujesz tego planu.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA