Kawa lekarstwem na trądzik? [WH News]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

Shutterstock

Kawy, herbaty?

Twoja odpowiedź niech brzmi: „Kawę poproszę”. Zwłaszcza jeśli dopadł Cię trądzik różowaty – przekleństwo kobiet o jasnej karnacji. Uczeni z Brown University po przeanalizowaniu danych tysięcy pielęgniarek zauważyli, że u tych, które piły 4 i więcej kawy dziennie, trądzik różowaty występował o 23% rzadziej niż u tych, które piły kawę raz w miesiącu.

Róbmy swoje

Następnym razem, zanim zaczniesz narzekać na los przeklęty lub prześladującego Cię pecha, przypomnij sobie historię Anastacii, amerykańskiej gwiazdy pop. Drobniutka piosenkarka z wielkim głosem już w wieku 13 lat zachorowała na chorobę Leśniewskiego-Crohna (operacyjnie usunięto jej wówczas spory kawałek jelita), gdy miała 35 lat, wykryto u niej raka piersi, a w wieku 44 lat poddała się podwójnej mastektomii i obwieściła na Twitterze, że ostatecznie pokonała raka. Co więcej, ta odważna kobieta zawsze odsłaniała brzuch, by pokazać, że nie wstydzi się swojej pooperacyjnej blizny. Otwarcie mówi o raku piersi i namawia do badań profilaktycznych. Zrobiła karierę muzyczną, koncertuje, nagrywa kolejne płyty. To się nazywa charakter. Wielki szacunek!

Czas w tył

Czy warto ćwiczyć? Tak! Jak donosi „Journal of Applied Physiology”, regularne ćwiczenia w dawkach po około 45 minut dziennie mogą sprawić, że gdy będziesz miała 70 lat, Twoje mięśnie, odporność i serce będą w kondycji, jakbyś miała lat 30. Też tak chcemy!

Smutna mama

Uczeni z University of Kent odkryli, że ryzyko wystąpienia tzw. depresji poporodowej jest nawet o 79% wyższe u tych mam, które urodziły chłopca. Depresja poporodowa dotyka około 10% świeżo upieczonych mam. Jeśli więc zauważysz u siebie spadek nastroju po urodzeniu syna, poszukaj pomocy u psychologa. To się da wyleczyć.

20%

O tyle zmniejsza się ryzyko choroby parkinsona u osób, którym lekarze usunęli wyrostek robaczkowy. Dlaczego? Nie wiadomo. Chociaż tyle korzyści z blizny.

Tempo spalania

Jak donosi pismo „Current Biology”, ludzki organizm spala kalorie w różnym tempie w zależności od pory dnia. Największe spalanie występuje późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. Jeśli więc wybierasz się na trening, żeby zrzucić parę kilo (nie licząc treningu HIIT), najlepiej zrób to właśnie pod wieczór, a nie rano, przed pracą – spalisz wtedy mniej więcej 10% więcej kalorii.

ZOBACZ TEŻ: 3 zdrowe zamienniki cukru [WH News]

Zobacz również:
REKLAMA