Kawa i zdrowie. Zobacz, co zrobić, kiedy przesadziłaś

Bez kawy nie wyobrażasz sobie poranka, a potem dnia w pracy? Nic dziwnego, to cudowny napój, który pobudza, przyspiesza metabolizm oraz jest bogatym źródłem antydoksantów. Łatwo jednak stracić rachubę w ilości wypitych filiżanek. A to nie ma dobrego wpływu na Twoje zdrowie. Co zrobić, kiedy przesadziłaś?

kawa, napoje fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

- Kofeina stymuluje centralny układ nerwowy, dzięki czemu czujesz się coraz bardziej pobudzona - wyjaśnia Jennifer Wider, M.D., ekspert ds. zdrowia kobiet. Ale w dużych dawkach może wywoływać uczucie nadpobudliwości, lęku i uczucie bycia roztrzęsioną. Kofeina może również wyzwalać uwalnianie hormonu adrenaliny, co powoduje wzrost częstości akcji serca - tłumaczy Wider.

Dodatkowo kawa wypłukuje mikroelementy i może odwadniać. W związku z tym która powinna być ostatnią?

Zalecana dzienna dieta na kawę i kofeinę wynosi około 400 miligramów dziennie. Wprawdzie każdy ma nieco inną tolerancję na kofeinę i niektórzy mogą wypić więcej i nie odczuwać negatywnych skutków picia kawy, jednak lepiej nie przesadzać.

Kawa kawie nierówna

Ta skala pomoże Ci nie przekraczać limitu 400 mg kofeiny na dobę.

1. Klasyczna Grande ze Starbucksa – 320 mg

2. Napój energetyczny Red Bull – 80 mg

3. Kubek kawy instant 250 ml – 79 mg

4. Kubek czarnej herbaty – 70 mg

5. Tabletka przeciwbólowa z kofeiną – 30-50 mg

6. Tabliczka ciemnej czekolady – 71 mg

7. Kubek zielonej herbaty 450 ml – 80 mg

ZOBACZ TAKŻE: Czy kawa jest zdrowa? 

fot. Dima Sobko 2015/shutterstock.com Shutterstock.com
fot. Dima Sobko 2015/shutterstock.com

Kofeina obniża poziom potasu i magnezu, co może wywoływać drganie powiek, kołatanie serca, uczucie nadpobudliwości. To znak, że przesadziłaś z kofeiną.

Co możesz zrobić w tej sytuacji? Po pierwsze sięgnij po wodę.

- Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może złagodzić niektóre objawy spowodowane przedawkowaniem i pomóc ciału w skutecznym wyeliminowaniu go - mówi Wider.

Pomocne mogą też być łagodne ćwiczenia i łykanie suplementów zawierających potas i magnez (postaw też na naturalne źródła magnezu: banany, pestki dyni, kakao, płatki owsiane,migdały).

- Średni czas pozostawania kofeiny w organizmie waha się od 1,5 do 9,5 godziny. Jeśli zaczniesz mieć problemy z oddychaniem, dezorientacją, bólem w klatce piersiowej, wymiotami, szybkim lub nieregularnym biciem serca,  drganiami mięśni to czas na poszukiwanie pomocy medycznej.

Lekarze mają metody, które pomogą szybciej uwolnić kofeinę z Twojego organizmu. Dlatego, aby uniknąć poważnych kłopotów ze zdrowiem – miej kontrolę nad tym, ile kawy pijesz. Badania Durham University straszą nawet, że nadmiar kawy może prowadzić do halucynacji.

Często sięgasz po gotową kawę z proszku? Wiele tracisz. Poznaj całą prawdę o kawie instant.

 PRZECZYTAJ TAKŻE: Kawa a zdrowie: ile kaw dziennie pić? Kiedy kofeina szkodzi?

REKLAMA