Kawa a migrena [Shorty WH]

Przed Tobą Shorty WH, czyli zbiór ciekawych newsów ze świata zdrowia.

Kawa a migrena fot. shutterstock.com

Kawa a migrena

Uczeni obliczyli, że osoby cierpiące na migrenę mogą bez obaw pić kawę, jednak nie więcej niż dwie dziennie. Jak donosi „The Journal of American Medicine”, o ile jedna czy dwie filiżanki nie miały wpływu na częstość ataków, o tyle każda powyżej tej dawki zwiększa już ryzyko ataku migreny jeszcze tego samego dnia lub nazajutrz. Uwaga: zasada ta dotyczy nie tylko kawy, ale wszystkich napojów zawierających kofeinę, np. coli czy energetyków.

Plan minimum

Wiadomo, że najlepiej trenować trzy razy tygodniowo po 45-60 minut, uwzględniając w planie treningi kardio i siłowe. Ale nie wszystko musisz robić najlepiej. Jeśli masz dużo obowiązków i możesz znaleźć na trening co najwyżej kwadrans, to też wystarczy. Uczeni z McMaster University wykazali, że aby zachować formę, wystarczy trzy razy tygodniowo przez 11 minut wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne z ciężarem własnego ciała: podskoki w miejscu, przysiady, pompki i skłony. Potraktuj to jak plan minimum, a z czasem zwiększaj obciążenia.

Czas na drzemkę

Popołudniowa fala mejli sprawia, że jesteś bliska paniki? Zdrzemnij się. Jak donosi BMJ, ludzie, którzy po południu ucinają sobie krótką drzemkę, lepiej sobie radzą z podejmowaniem decyzji i lepiej zapamiętują fakty niż ci, którzy na siłę próbują przezwyciężyć senność. Tylko nie zapomnij nastawić alarmu.

Zdrowa wolność

Badania społeczności matriarchalnych wykazały, że kobiety, które mają w domu władzę, mają też niższe ciśnienie krwi i mniej stanów zapalnych niż te, które mieszkają w społecznościach, w których to mężczyźni są głową rodziny. Wygląda na to, że im więcej autonomii w podejmowaniu decyzji, tym lepiej. Również dla naszego zdrowia.

Zobacz również:
REKLAMA