Karmienie piersią: to powinnaś wiedzieć

Początkowo karmienie piersią może wydawać się trudne, ale z nami poradzisz sobie, bo jest to dobre i dla dziecka, i dla Ciebie.

Shutterstock

Karmienie piersią: mleko nie pojawia się od razu

Nie panikuj. Przez dzień lub dwa Twój organizm produkuje głównie colostrum, płyn zawierający dużą ilość przeciwciał. Bądź cierpliwa. Kiedy mleko się pojawi, Twoje piersi mogą urosnąć o kilka rozmiarów, dopóki produkcja mleka się nie ureguluje.

Czujesz się jak fabryka mleka 24/7

Ponieważ trochę nią jesteś. Noworodki trzeba karmić piersią od 8 do 10 razy w ciągu doby, nawet przez 40 minut na raz. To daje w sumie siedem godzin – prawie cały dzień roboczy. Zmotywuj partnera, przyjaciół i rodzinę, aby zadbali o zakupy, przygotowywanie posiłków, sprzątanie itp. Nie udawaj bohaterki.

ZOBACZ TEŻ: Jak być rodzicem doskonałym?

Brodawki bolą jak poparzone

Karmienie piersią może spowodować wysuszenie brodawek, a kolejne przystawianie dzidziusia do piersi nie pozwoli im się wygoić. Kropelka oliwy z oliwek lub kremu do piersi po każdym karmieniu powinny pomóc. Jeśli nie, zadzwoń do mądrej położnej.

Budzisz się z cyckami wielkości piłek

Hurra! To znak, że Twoje dziecko zaczęło przesypiać całą noc. Szkoda, że nikt nie powiedział tego Twoim piersiom, w których produkcja trwa na dotychczasowych zasadach. Ściągnij trochę pokarmu, tak by czuć się bardziej komfortowo, ale nie ściągaj wszystkiego. Jeśli całkowicie opróżnisz pierś, jutro sytuacja się powtórzy. Piersi muszą dostać sygnał, że produkcja nocna ma być zmniejszona.

Piersi są emocjonalne

Stresujące sytuacje uwalniają adrenalinę, która może sprawić, że Twoje piersi wstrzymają produkcję mleka. Jeśli tak się dzieje, pomyśl o tym, co sprawia, że czujesz się zrelaksowana i szczęśliwa (bezzębny uśmiech?), aby stymulować oksytocynę, hormon, który wyzwala produkcję mleka. Z drugiej strony samo myślenie o swoim dziecku może z tego samego powodu wywołać wypływ mleka z sutek, więc noś wkładki ochronne w staniku.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać rozmiar biustonosza

Zobacz również:
REKLAMA