Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw grypie

Jeden z mitów na temat szczepień głosi, że kobiety w ciąży powinny unikać szczepionek. To nieprawda. Szczepienia, np. przeciw grypie, rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologii.

szczepienie w ciąży fot. Shutterstock.com

Wieloletnie badania prowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że nie ma żadnego związku między szczepionką przeciw grypie a poronieniem czy uszkodzeniem płodu. W latach 2002-2003 zaszczepiono około 2 milionów ciężarnych kobiet. Niepożądane odczyny poszczepienne zanotowano u 20 z nich, z czego 9 przypadków dotyczyło wystąpienia zmian na skórze, 8 kobiet miało objawy grypy (gorączka, ból głowy, ból mięśni), 3 ostatnie to były przypadki poronienia samoistnego, gdzie nie udowodniono związku przyczynowo-skutkowego miedzy utratą dziecka a szczepieniem.

SPRAWDŹ: Odchudzanie w ciąży - pregoreksja

O wiele większym zagrożeniem dla matki i dziecka jest zakażenie wirusem grypy w czasie ciąży. „Opisywano poronienia, porody przedwczesne i zakażenia wrodzone u noworodków” – ostrzega w rozmowie z PAP dr Ewa Duszczyk ze Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Trzeba pamiętać o tym, że kobietom ciężarnym nie podaje się tzw. żywych szczepionek, czyli takich, które zawierają żywe wirusy i bakterie. Dlatego przyszłych matek nigdy nie szczepi się przeciw gruźlicy czy ospie wietrznej, bo te szczepionki zawierają zmodyfikowane, bardzo osłabione, ale jednak żywe wirusy. Przeciwko tym chorobom, zwłaszcza przeciwko ospie, warto się zaszczepić przynajmniej miesiąc przed planowaną ciążą, bo zakażenie ospą w trakcie może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji.

Lekarze zalecają, żeby w trakcie ciąży zaszczepić się przeciwko:

  1. Grypie – przyszłe matki przechodzą grypę dużo ciężej niż inni, dlatego tu nie wato się wahać. Jak mówi w rozmowie z PAP prof. Lidia Brydak, szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy, kobiety w ciąży są zaliczane do grup podwyższonego ryzyka powikłań w przebiegu grypy, dlatego powinny być szczepione inaktywowanymi (nie zawierającymi żywych wirusów) szczepionkami na każdym etapie ciąży.
  2. Krztuścowi – ostatnio notuje się wzrost zachorowań na tę bardzo niebezpieczną dla niemowlaka chorobę. Dorośli przechodzą ją łagodnie, dla niemowlaka stanowi śmiertelne zagrożenia (jednym z objawów jest bezdech). Ryzyko zarażenia jest duże: 80% osób po kontakcie z chorą osobą zapada na krztusiec. Szczepionkę podaje się zwykle między 27 a 34 tygodniem ciąży.
  3. Błonicy i tężcowi – jeżeli kobieta w ciąży nigdy nie była szczepiona przeciwko tym chorobom lub upłynęło 10 lat od szczepienia – powinna to zrobić. Bakterie błonicy atakują błony śluzowe górnych dróg oddechowych, nosa, uszu czy oczu. Bakterie wytwarzają toksynę, która przez uszkodzoną śluzówkę dostaje się do krwioobiegu i uszkadza wiele narządów. Błonicą zarażamy się drogą kropelkową.

Tężcem nie możesz się zarazić, ale w przypadku skaleczenia, kiedy dojdzie do infekcji, konsekwencje mogą być bardzo poważne, bo pałeczki tężca atakują układ nerwowy. Nie warto ryzykować.

Jesteś w ciąży lub planujesz dziecko? Porozmawiaj ze swoim lekarzem o szczepieniach.

Źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ: Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o ciąży, a wstydzisz się zapytać oraz 4 sposoby na większą płodność

Zobacz również:
REKLAMA