Jelitówka czy zatrucie pokarmowe? [sposoby na biegunkę]

Wczoraj pod wieczór rozbolał Cię brzuch i od tej pory okupujesz ubikację. W wolnych od skurczów brzucha chwilach zastanawiając się, czy się czymś zatrułaś, czy to tzw. jelitówka. Szczerze? Nie ma się co zastanawiać – objawy i leczenie są niemal identyczne.

Gdy masz biegunkę, musisz dużo pić Getty Images

Gdy dopada cię biegunka, przyczyn może być wiele, ale w większości przypadków powodem jest albo wirus, albo bakteria. Rzadziej przyczyną są pierwotniaki lub grzyby. Postępowanie w obu przypadkach jest bardzo podobne – najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Każde odwiedziny w toalecie to utrata znacznej ilości wody. Jeżeli oprócz biegunki, dręczą cię również mdłości i wymiotujesz, utrata wody jest jeszcze większa.

Dlatego przede wszystkim musisz uzupełniać płyny i elektrolity. Najlepiej uzupełnisz je specjalnymi środkami do kupienia bez recepty – np. Gastrolit lub Orsalit – ale jeżeli nie byłaś wystarczająco przewidująca i nie masz ich w domowej apteczce, nie masz też kogo po nie posłać, możesz sobie zrobić roztwór, który nie tylko nawodni i uzupełni elektrolity, ale również dostarczy glukozę.

Napój nawadniający
W litrze wody rozpuść: 

  • 1 łyżeczkę soli
  • 4 łyżeczki cukru
  • poł łyżeczki sody oczyszczonej
  • pół szklanki soku pomarańczowego (poprawi smak i uzupełni potas)

Taki napój pij chłodny, małymi łyczkami (żeby nie sprowokować wymiotów).

A tabletki?

Jeśli nie masz gorączki, możesz sięgnąć po leki typu Stoperan, Imodium czy Loperamid, które spowolnią perystaltykę jelit i nie będziesz już tak często biegała do WC. Uwaga, jeśli biegunce towarzyszy wysoka gorączka lub w stolcu pojawia się krew – nie stosuj tych leków na własną rękę, tylko skonsultuj się z lekarzem.

Sygnały ostrzegawcze

Do lekarza udaj się także koniecznie jeśli zaczniesz mieć zawroty głowy podczas wstawania lub siadania, albo gdy przestaniesz zupełnie sikać – to może świadczyć o silnym odwodnieniu, które jest już niebezpieczne.

Nie ignoruj bólu brzucha, bo może świadczyć o naprawdę różnych chorobach. Niektórzy specjaliści mówią nawet, że brzuch to "drugi mózg". Dlatego też dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o brzuchu.

Zobacz również:
REKLAMA