Gdy dopada cię biegunka, przyczyn może być wiele, ale w większości przypadków powodem jest albo wirus, albo bakteria. Rzadziej przyczyną są pierwotniaki lub grzyby. Postępowanie w obu przypadkach jest bardzo podobne – najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Każde odwiedziny w toalecie to utrata znacznej ilości wody. Jeżeli oprócz biegunki, dręczą cię również mdłości i wymiotujesz, utrata wody jest jeszcze większa.
Dlatego przede wszystkim musisz uzupełniać płyny i elektrolity. Najlepiej uzupełnisz je specjalnymi środkami do kupienia bez recepty – np. Gastrolit lub Orsalit – ale jeżeli nie byłaś wystarczająco przewidująca i nie masz ich w domowej apteczce, nie masz też kogo po nie posłać, możesz sobie zrobić roztwór, który nie tylko nawodni i uzupełni elektrolity, ale również dostarczy glukozę.
Napój nawadniający
W litrze wody rozpuść:
- 1 łyżeczkę soli
- 4 łyżeczki cukru
- poł łyżeczki sody oczyszczonej
- pół szklanki soku pomarańczowego (poprawi smak i uzupełni potas)
Taki napój pij chłodny, małymi łyczkami (żeby nie sprowokować wymiotów).
A tabletki?
Jeśli nie masz gorączki, możesz sięgnąć po leki typu Stoperan, Imodium czy Loperamid, które spowolnią perystaltykę jelit i nie będziesz już tak często biegała do WC. Uwaga, jeśli biegunce towarzyszy wysoka gorączka lub w stolcu pojawia się krew – nie stosuj tych leków na własną rękę, tylko skonsultuj się z lekarzem.
Sygnały ostrzegawcze
Do lekarza udaj się także koniecznie jeśli zaczniesz mieć zawroty głowy podczas wstawania lub siadania, albo gdy przestaniesz zupełnie sikać – to może świadczyć o silnym odwodnieniu, które jest już niebezpieczne.
Nie ignoruj bólu brzucha, bo może świadczyć o naprawdę różnych chorobach. Niektórzy specjaliści mówią nawet, że brzuch to "drugi mózg". Dlatego też dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o brzuchu.