Jedzenie glutenu powoduje wzdęcia?

Czujesz wzdęcia i zastanawiasz się, co jest ich przyczyną? Znajdziemy winnego. Pamiętaj, żeby ostateczny wyrok na niego wydać dopiero po wizycie u specjalisty.

kromka jasnego chleba Shutterstock

Fodmaps

Niektóre węglowodany (określane angielskim skrótem FODMAPS) fermentują w przewodzie pokarmowym i powodują dyskomfort. Wyklucz je na miesiąc z menu, a potem powoli wprowadzaj z  powrotem.

Możesz wypróbować także dietę FODMAP, którą stosują osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Celiakia

Nie da się z niej wyleczyć, a to znaczy, że na dobre musisz pożegnać się z glutenem. Zamiast szukać bezglutenowych zastępników, np. chleba (często są wysoko przetworzone), lepiej zmodyfikować menu.

Zespół jelita drażliwego

Przy zespole jelita drażliwego negatywne objawy może niestety powodować wiele czynników. Na początek zadbaj o odpowiednie spożycie wody, mniej stresu i ogranicz w diecie produkty FODMAPS.

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

Przy nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten dobrze jest zrobić od niego na miesiąc całkowite wakacje, a  potem powoli wprowadzać go z powrotem i obserwować, które produkty wywołują najgorsze objawy

Alergia na pszenicę

Musisz unikać jej pod każdą postacią, nawet w niewielkiej ilości. Dlatego czytaj uważnie etykiety na produktach, bo znajdziesz ją często w nawet bardzo niespodziewanych miejscach.

Bez paniki

Jeśli wzdęcia przytrafiają się często, wybierz się do lekarza. To może być po prostu stres albo kłopoty z trawieniem, a nie od razu nowotwór albo choroba Crohna, ale trzeba te opcje wykluczyć.

Okres

Nie martw się, to hormony. Jedz dużo potasu (tutaj znajdziesz informacje o produktach, które zawierają potas), który pomaga pozbyć się wody z organizmu.

Po terminie

Być może po prostu jedzenie było nieświeże. Poczujesz się lepiej po tym, jak zrobisz sobie przerwę od jedzenia.

Sposób na wzdęcia

Zafunduj sobie herbatę ze świeżym imbirem, który pomoże poradzić sobie ze wzdęciami.

ZOBACZ TEŻ: Cała prawda o herbatkach oczyszczających

Zobacz również:
REKLAMA