Jakie leki na wakacje – co spakować do apteczki?

Jakie leki spakować do wakacyjnej apteczki, aby w sytuacji awaryjnej - gdy do najbliższej apteki czy punktu medycznego mamy spory kawał drogi - uśmierzyć nagły ból, zmniejszyć biegunkę, alergię czy zatamować krwawiącą ranę? Oto nasz wakacyjny niezbędnik.

wakacyjna apteczka fot. Shutterstock.com

Spis treści

Jakie leki na wakacje: biegunka, wymioty, zatrucia pokarmowe

Tzw. klątwa faraona może nam się przytrafić nie tylko podczas urlopu spędzanego w Egipcie. „Dlatego też – niezależnie od miejsca, w które udajemy się na wakacje – warto pić jedynie wodę butelkowaną. W tzw. kranówce znajduje się najwięcej drobnoustrojów powodujących problemy jelitowo-pokarmowe. W sytuacji zatrucia warto zastosować lek, który w składzie ma loperadim – powstrzyma wymioty i biegunkę. Pić elektrolity i łykać probiotyki. Te ostatnie, zapobiegawczo, można zacząć przyjmować już nawet na tydzień przed wyjazdem” – podpowiada farmaceutka Paulina Front.

Wrzuć do apteczki:

 • Lek na biegunkę i wymioty (np. Stoperan, Laremid).
 • Probiotyki (np. Enterol, Lakcid).
 • Elektrolity (np. Orsalit, Litorsal).

ZOBACZ: Potęga roślin - naturalne leki i suplementy, po które warto sięgać

Jakie leki na wakacje: ból, gorączka, przeziębienie

Do apteczki najlepiej spakować lek o złożonym składzie, który będzie działał kompleksowo: łagodził nie tylko różnego rodzaju ból, ale również przeziębienie i infekcje, którym towarzyszyć może gorączka, kaszel czy katar. „W przypadku takiego leku sprawdź, czy w składzie nie ma pseudoefedryny czy kodeiny. W wielu krajach (np. arabskich i azjatyckich) zabronione jest wwożenie leków zawierających te substancje czynne” – ostrzega ekspertka.

Wrzuć do apteczki:

• Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, na przeziębienie, kaszel i katar (np. Gripex Hot Max, Ibuprom, Theraflu).

Jakie leki na wakacje: ochrona przed kleszczami i komarami

Skutecznymi odstraszaczami są repelenty z substancją DEET (nie aplikuj na skórę; psikaj na ubranie, ale ostrożnie w przypadku poliestru – mogą tworzyć się odbarwienia). Sprawdzają się też preparaty z łagodniejszą ikarydyną. Jeśli wolisz naturalne metody odstraszania insektów, wybierz olejki eteryczne na bazie lawendy i wanilii. „Olejki zapachowe są potencjalnymi alergenami, więc przed użyciem w większej ilości sprawdź, czy Cię nie uczulą” – radzi Paulina Front i dodaje, że swędzenie i obrzęk po ukąszeniu komarów łagodzi substancja dimetinden. A gdy złapiesz kleszcza, wyrwij go zdecydowanym ruchem za pomocą specjalnej pęsety lub lassa – znajdziesz je w zestawach do usuwania kleszczy.

Wrzuć do apteczki:

 • Repelent (np. Mugga, Foresto).
 • Preparat na ugryzienia (np. Fenistil, Foxill).
 • Zestaw do usuwania kleszczy (np. Kick the Tick, Trix).

SPRAWDŹ: Trening na wakacjach – plan na aktywny wypoczynek [zestawy ćwiczeń]

Jakie leki na wakacje: skaleczenia, otarcia złamania

Miej w apteczce jednorazowe gaziki, fiolki z solą fizjologiczną do oczyszczania rany, preparat odkażający z octenidyną, plastry opatrunkowe oraz te do zamykania ran (tzw. sztuczne szwy) i bandaże, z których zrobisz np. temblak podtrzymujący złamaną rękę. Tutaj także przyda się żel hydrokoloidowy, pomocny w gojeniu się ran czy pęcherzy.

Wrzuć do apteczki:

 • Preparat odkażający (np. Octenisept, Oktaseptal).
 • Plastry do zamykania ran (np. Steri-Strip, Viscoplast).
 • Plastry na odciski (np. Compeed, Cosmos).

Jakie leki na wakacje: alergia

Jesteś alergikiem? Zabierz leki, których stale używasz. Jeśli nie jesteś, to i tak się zabezpiecz, bo alergia może Cię dopaść w każdej chwili – ta spowodowana pyłkami – w postaci kataru, kichania, kaszlu, ale także jako wysypka, opuchnięcie czy duszność, której przyczyną może być alergia pokarmowa. „Miej przy sobie lek przeciwhistaminowy z lewocetyryzyną, feksofenadyną, a najlepiej desloratadyną w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, o przyspieszonym działaniu” – radzi Paulina Front.

Wrzuć do apteczki:

 • Lek na alergię (np. Allegra, Lirra, Hitaxa Fast).

Jakie leki na wakacje: oparzenia i udar słoneczny

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do takiej sytuacji i przed ekspozycją na słońce, a później co 2 godz. smaruj się kremem z wysokim filtrem (minimum SPF 30, a przy jasnej karnacji SPF 50). „Jeśli już dojdzie do oparzenia, posmaruj skórę żelem hydrokoloidowym (sprawdza się też przy oparzeniach przez meduzy czy ryby), pianką zawierającą pantenol, kremem z alantoiną albo żelem aloesowym” – zaleca farmaceutka. I dodaje, że jeśli oparzeniu skóry towarzyszą nudności, wymioty, ból głowy, zasłabnięcie czy omdlenie, to mogło dojść do udaru słonecznego. Sięgnij jak najszybciej po elektrolity, a ciało schładzaj zimną wodą (zacznij od temperatury pokojowej, stopniową ją obniżając).

Wrzuć do apteczki:

 • Żel hydrokoloidowy (np. Granugel, Help4Skin).
 • Preparat z pantenolem (np. Panthenol, Alantan).
 • Preparat z alantoiną (np. Linoderm, Alantandermoline).
 • Preparat z aloesem (np. Aloepanten, żel aloesowy).

ZOBACZ TEŻ: Czy dasz sobie radę na wakacjach? [QUIZ]

REKLAMA