Jaki materac wybrać? Porady fizjoterapeuty

Jeśli planujesz zakup materaca, zobacz, jakimi kryteriami kierować się w przypadku wyboru konkretnego modelu. A jeśli materac już masz, upewnij się, czy oby nie powinnaś go już wymienić. Wszystkie wątpliwości związane z wyborem materaca rozwiewa nasz ekspert – fizjoterapeuta Krzysztof Sołdon.

wybór materaca fot. shutterstock.com

Sen to moment regeneracji całego organizmu. Żebyś kolejnego dnia obudziła się wypoczęta i gotowa dod ziałania, musisz zapewnić sobie dobrej jakości sen. To się nie uda, jeśli będziesz spać na starym lub nieodpowiednio dobranym materacu. Zamiast czytać "porady" na stronach sklepów sprzedających materace, przekonaj się, co na ten temat sądzi fizjoterapeuta. Zobacz, jaki materac wybrać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jaki materac wybrać
 2. Jaka twardość materaca jest najlepsza
 3. Zakup materaca - o czym pamiętać
 4. Jak często wymieniać materac
 5. Dlaczego należy wymieniać materac
 6. Jaki materac dla dwojga

Jaki materac wybrać

Na początek musisz wiedzieć, jakie jest główne zadanie materaca. Bo okazuje się, że wcale nie chodzi o to, żeby było na nim mięciutko. „Materac powinien sprężyście podpierać masę ciała użytkownika, gwarantując jednocześnie możliwość wygodnego ułożenia się” – tłumaczy nasz ekspert Krzysztof Sołdon, fizjoterapeuta z 12-letnim stażem, specjalista terapii FDM (znajdziesz go na Instagramie @fizjoministerstwo).

To zadanie doskonale spełniają materace sprężynowe o budowie kieszeniowej, pokryte warstwą materiału podatnego na niewielkie odkształcanie jak pianka termokurczliwa, mata kokosowa czy gryka. Daje to stabilne podparcie masy bez ryzyka zapadania się w trakcie snu a jednocześnie pozwala na przyjęcie komfortowej pozycji.

Jaka twardość materaca jest najlepsza

Osoby zdrowe oraz te, które cierpią na problemy kręgosłupowe powinny wybierać materac twardy i sprężysty. "Wyjątek od tej reguły stanowią osoby chore na przewlekłe choroby narządu ruchu o wysokiej bolesności jak RZS, które większą korzyść odniosą ze snu na materacu z wysokiej jakości pianki termokurczliwej. Dzięki zdolności tego materiału do dostosowywania się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury bolesne okolice nie będą nadmiernie drażnione co przełoży się na poprawę jakości snu" – wyjaśnia fizjoterapeuta Krzysztof Sołdon.

Poniższy schemat pokazuje, jaka twardość materaca jest najlepsza dla kręgosłupa.

jak wybrać materacfot. shutterstock.com

WH PATENT: Aby wybrać najlepszy, zabierz do sklepu taśmę malarską i nożyczki. Wzdłuż kręgosłupa na czarnej koszulce poprzyklejaj kwadraciki  wycięte z taśmy. Połóż się na boku na każdym z interesujących Cię materacy i poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia. Dzięki temu zobaczysz, jak układa się twój kręgosłup.

O czym pamiętać, kupując materac

W łóżku spędzasz 1/3 życia, więc na materac możesz wydać więcej niż na sofę.

 • Najlepiej udaj się osobiście do salonu sprzedaży i przetestuj materac, który masz zamiar kupić. To najlepszy sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek i dobranie optymalnego produktu dla swoich potrzeb. Zakupów onlajn dokonuj tylko, jeśli istnieje w nim możliwość bezpłatnego zwrotu towaru.
 • Wybierz materac twardy i sprężysty.
 • Pamiętajmy o tym, że materac powinien być pokryty materiałem zapewniającym dobrą wentylację.
 • Nie kupuj tanich materacy wykonanych ze zwykłej gąbki tapicerskiej. Nie spełniają one żadnych z podanych wyżej kryteriów i korzystanie z niech niechybnie zakończy się kłopotami.

Co jaki czas zmieniać materac?

Materac należy wymieniać co około siedem lat. W międzyczasie pamiętaj, by dbać o jego jakość. Co pół roku odwracaj go o 180 stopni, dzięki czemu unikniesz stałego odkształcenia.

ZOBACZ KONIECZNIE: Sposoby na zdrowy sen

Dlaczego należy wymieniać materac?

Zdawać by się mogło, że drogie materace, z dobrej jakości komponentów posłużą nam dłużej. Jest to oczywiście prawda z punktu widzenia technicznego zużycia, ale to nie zużycie jest głównym powodem, dla którego materac należy wymieniać w regularnych interwałach.

Roztocza w sypialni

Kluczowa jest rzecz dla nas niewidzialna i nie dająca się ocenić w warunkach domowych. Każdy z nas w nocy poci się i łuszczy. Z reguły w nocy przykrywamy się kołdrą lub kocem. "Takie, stworzone przez nas, wilgotne środowisko z lekko podniesioną temperaturą i zaopatrzone w pożywienie w postaci złuszczonego naskórka jest rajem dla rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów. I to właśnie ten czynnik mikrobiologiczny jest najistotniejszą przyczyną dla której materac należy regularnie wymieniać" – przestrzega nasz ekspert. Tę przykrą cechę szczególnie dotkliwie będą odczuwać alergicy. Ale również osoby nie cierpiące na alergie mogą doświadczać częstszych infekcji górnych dróg oddechowych, problemów skórnych oraz obniżenia jakości snu.

Zużycie mechaniczne

Objawy zużycia materaca które możesz ocenić samodzielnie to:

 • powstanie nierówności, stałych zagłębień lub zapadanie się od ciężarem użytkownika (dotyczy każdego rodzaju materacy)
 • w przypadku materacy piankowych powstawanie grudek i utrata jej właściwości (pianka nie wraca do pierwotnego kształtu)
 • jeżeli posiadasz materac sprężynowy, nie powinnaś czuć uwierania sprężyn ani słyszeć niepokojących odgłosów podczas zmiany pozycji (Warto pamiętać, że za tę przypadłość może odpowiadać również uszkodzenie stelaża)

Jeden materac czy może jednak dwa?

Gdy nie mieszkasz sama, wybierając materac, musisz też wziąć pod uwagę partnera. Jeśli różnicie się znacząco co do masy i długości ciała, z decydowanie lepszym wyborem będzie zakup dwóch osobnych materacy. Dzięki temu każde z Was będzie mogło dostosować go do swoich potrzeb i gabarytów. Nie przejmuj się, że między materacami będzie dziura – w większości salonów dostępne są specjalne kliny, które łączą oba materace.

REKLAMA