Z tego artykułu dowiesz się:
- Kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny
- Jakie są rodzaje zamków w aparatach ortodontycznych
- Z jakiego materiału mogą być zamki aparatów ortodontycznych
- Co to są ligatury w aparatach ortodontycznych i jak wybrać coś dla siebie
- Czym się kierować, wybierając aparat na zęby
Aparat ortodontyczny stosuje się w przypadku takich wad jak:
- krzywe zęby – zęby nie są ustawione równolegle do siebie
- przodozgryz – gdy dolne zęby są wysunięte
- tyłozgryz (nagryz pionowy)– najczęstsza wada zgryzu – zęby górne są wysunięte przed dolne
- stłoczone zęby – zęby są ulokowane zbyt ciasno, więc nasuwają się na siebie
- zgryz otwarty – zęby przednie nie stykają się po zaciśnięciu, pozostawiając szparę, przez którą można np. wsunąć słomkę do napojów
- szparowatość – między zębami występują duże szpary
Aparat ortodontyczny zmienia nie tylko wygląd zębów, chociaż to jest najbardziej widoczna zmiana, ale potrafi też zmienić wygląd całej twarzy. Nie tylko ustawia zęby w prawidłowej pozycji, ale też zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Jeśli bowiem masz nieprawidłowy zgryz, zęby są pokrzywione, trudniej jest je doczyścić, szybciej się też ścierają, gdy najbardziej obciążone są te powierzchnie, które nie są najbardziej odporne na ścieranie.
PO założeniu aparatu ortodontycznego często poprawia się też stan stawów skroniowo-żuchwowych i aparat potrafi wysunąć cofniętą brodę, albo wsunąć nieco żuchwę mocno wysuniętą do przodu, co może wyraźnie poprawić wygląd twarzy.
ZOBACZ TEŻ: Sposoby na zdrowe dziąsła
Dobór odpowiedniego zamka w aparacie
Powiedzmy, że zdecydowałaś się poprawić stan swojego uzębiania, a dokładniej jego kształt i idziesz do ortodonty. Pierwszą decyzją, którą musisz podjąć (oczywiście w konsultacji z lekarzem) jest wybór zamka w aparacie. Wybór ogranicza się do dwóch rodzajów, które różnią się między sobą sposobem mocowania drutu:
- aparaty samoligaturujące wykorzystują do tego specjalne klapki,
- aparaty ligaturowane – jak sama nazwa wskazuje – wymagają użycia ligatur, czyli tak zwanych gumek.
Pacjenci korzystający z nowszego typu aparatów samoligaturujących, zazwyczaj przechodzą przez leczenie szybciej. Ponadto cieszą się też większym komfortem w trakcie terapii – mówi lek. stom. Kamila Wasiluk, ortodonta z warszawskiej kliniki L’experta, założycielka portalu Funky Orthodontics.. Na dodatek ten rodzaj aparatu ortodontycznego jest powszechnie uważany za bardziej estetyczny i atrakcyjniejszy dla oka.
Wybranie drugiej opcji – aparatu ligaturowanego – może wiązać się z utrudnieniami w dbaniu o higienę jamy ustnej. W dodatku ze względu na swoją konstrukcję, bardziej rzuca się w oczy. O ile chcesz się pochwalić tym, że dbasz o swoje zęby, nie ma w tym nic złego. Większość ludzi jednak w trakcie leczenia woli nie epatować aparatem metalicznie połyskującym z ust.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak dbać o zęby skutecznie?
Zamki aparatów ortodontycznych – z czego są zbudowane?
Na tym nie kończą się dylematy. Zamki, które są przyklejone do zębów i zajmują lwią część powierzchni stałego aparatu ortodontycznego, siłą rzeczy stanowią jego kluczowy punkt estetyczny. Do pacjenta należy decyzja o tym, z czego mają one być wykonane. Materiał wpływa tu przede wszystkim na stronę wizualną aparatu, ale nie na przebieg leczenia.
Pacjent może zdecydować się na jeden z dostępnych wariantów zamków:
- metalowe (tradycyjne, najczęściej spotykane) tradycyjne),
- szafirowe (przeźroczyste),
- porcelanowe (są tak dobierane do naturalnego koloru zębów, że są prawie niewidoczne)
Wcale nie trzeba ograniczać się do tylko jednego wariantu. Również możliwości łączenia zamków w ramach jednego typu aparatu jest kilka. Górny i dolny łuk nie muszą być takie same. Np. aparat samoligaturujący można wykonać poprzez połączenie na górze pełnego łuku estetycznego (np. zamki szafirowe), a na dole – tylko do trójek, od czwórek zakładając już metalowe zamki samoligaturujące – tłumaczy ortodontka kliniki L’experta. W takich przypadkach efekt estetyczny też jest dobry, a może mieć to znaczenie dla niektórych osób ze względu na budżet – estetyczne zamki szafirowe i porcelanowe są bowiem zdecydowanie droższe.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Często boli Cię głowa? Sprawdź zęby!
Ozdobny aparat ortodontyczny
Dla osób lubiących się wyróżniać możliwy jest również wybór aparatu biżuteryjnego. Jego zamki o nadzwyczajnej barwie szampańskiego złota wykonane są ze stali nierdzewnej. To świetna decyzja dla wszystkich, którzy chcą podkreślić swój styl. Taki aparat jest delikatny i zdobi uśmiech. Zaczynają w nim gustować stylistki, blogerki i influencerki.
Kolorowe ligatury (gumki aparatów ortodontycznych). Jaki kolor wybrać?
Gumki w aparacie ligaturowanym są przyczepiane do zamków i mają za zadanie przytrzymywać drut. Oczywiście również gumki można wybierać w zależności od gustu. Tu dla niektórych osób zaczyna się cała zabawa.
Pacjenci noszący estetyczne zamki, którzy nie chcą, aby ich aparat rzucał się w oczy, często decydują się na korespondujące ze sobą kolory. Popularna jest barwa perłowa lub całkiem przeźroczysta.
Oczywiście możliwy jest również wybór czegoś zupełnie innego, ponieważ ligatury są dostępne w najróżniejszych kolorach – między innymi różowym, niebieskim czy fioletowym. Szeroki wachlarz opcji wyboru sprawia, że aparat staje się podkreśleniem własnego indywidualnego stylu. Możliwe jest zatem dobranie ligatur np. do preferowanego koloru ubioru. Nastoletnie dziewczyny bardzo lubią perłowe kolory, natomiast chłopcom podobają się czarne lub grafitowe gumki, które zakładają do metalowych zamków.
Gumki są wymieniane przy każdej wizycie kontrolnej. Przeglądy powinny odbywać się raz na cztery tygodnie, więc w przypadku nietrafionego wyboru nie trzeba borykać się z niedopasownym aparatem przez długi czas.
Czy aparat na zęby może być stylowy?
W dzisiejszych czasach noszenie aparatu staje się wyznacznikiem dobrego stylu. Proste zęby i ładny, zdrowy uśmiech są bardzo cenione w naszym społeczeństwie. Dzięki dużym możliwościom doboru kolorów i materiału z jakiego wykonany jest aparat, każdy może za jego pomocą podkreślić i wyrazić swoją osobowość. Zarówno młoda kobieta, która chce pozostać atrakcyjna, jak i biznesmen, który jest panem własnego życia i nie chce już dłużej ubolewać nad wadą swojego zgryzu.
Współczesna ortodoncja nie zapomina ani o modzie, ani o dobrym samopoczuciu.
Oprócz stosowania nowoczesnych technik i zabiegów, chcielibyśmy, aby nasi pacjenci mieli też frajdę z tego, że dbają o swoje zdrowie poprzez zęby – a przy okazji świetnie wyglądali i dobrze się czuli – mówi dr Kamila Wasiluk, założycielka bloga Funky Orthodontics (www.funkyortho.pl), na którym przedstawia swoją dziedzinę medycyny z przyjaznej strony i zabawnej. Aparaty mają być estetyczne i podkreślające indywidualny styl, a współpraca z ortodontą przyjemna i dostosowana do potrzeb.
W efekcie pacjent może cieszyć się nie tylko zdrowiem i ładnym uśmiechem, ale też przyjemnie spędzonym czasem – a jego uroda tylko na tym zyskuje. To styl myślenia, który doktor Wasiluk chce promować.