Jaka poduszka do spania – przegląd

Poduszka do spania jest jednym z kilku elementów, które bezpośrednio wpływają na jakość snu oraz zdrowie kręgosłupa. Zdarza Ci się budzić z bólem głowy i uczuciem sztywnego karku? Zmień poduszkę.

Przegląd poduszek do spania fot. shutterstock.com

Jaka poduszka do spania – spis treści

Jak dobrać odpowiednią poduszkę?

W przypadku poduszki nie ma uniwersalnego rozwiązania, więc w naszym rankingu nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi i konkretnego modelu, który będzie najlepszy dla wszystkich. Wybór poduszki do spania powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami, więc odpowiedz sobie najpierw na kilka pytań:

1. Jaka jest twardość Twojego materaca?

Zacznij od wybrania materaca, na którym będziesz spała, a dopiero później kup poduszkę. Jeśli masz twardy materac kup twardą poduszkę, dzięki czemu zapewnisz odpowiednie podparcie nie tylko szyjnemu odcinkowi kręgosłupa, ale całemu ciału. W przypadku miękkiego materaca i twardej poduszki ciało zagłębi się w materacu, a głowa zostanie na poduszce, co będzie skutkowało nienaturalnym wygięciem. Podobnie w przypadku twardego materaca i miękkiej poduszki.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Materac piankowy czy sprężynowy? Podpowiadamy, który będzie lepszy

2. W jakiej pozycji śpisz najczęściej?

Wybierz wyprofilowaną poduszkę do spania na boku, średniej wysokości do spania na plecach, a miękką i niską do spania na brzuchu (chociaż tę pozycję raczej odradzamy).

3. Czy jesteś alergikiem?

Jeśli występują u Ciebie alergie, zrezygnuj z puchowego wypełnienia poduszki. Wybierz poduszkę piankową lub syntetyczną – zerknij na nasze porównanie w tabeli na końcu artykułu.

4. Jak szerokie są Twoje ramiona?

Osoby o szerszych ramionach potrzebują większego podparcia odcinka szyjnego kręgosłupa, dlatego lepiej sprawdzą się wyższe poduszki, które odpowiednio wypełnią przestrzeń pod szyją.

5. Czy występują u Ciebie schorzenia kręgosłupa?

Jeśli często doskwiera Ci ból kręgosłupa, warto sięgnąć po poduszkę ortopedyczną, która pomoże usunąć napięcia z odcinka szyjnego.

Czy spanie bez poduszki jest dobre dla kręgosłupa?

Obalmy raz na zawsze ten mit! Spanie bez poduszki wcale nie jest zdrowsze dla kręgosłupa. Kręgosłup jest naturalnie powyginany, dlatego podczas snu należy zapewnić odpowiednie podparcie tym krzywiznom. Część, o którą musimy szczególnie zadbać to odcinek szyjny kręgosłupa, który wygina się jeszcze bardziej w zależności od tego w jakiej pozycji śpimy. Fizjoterapeuci powtarzają, że podczas snu powinniśmy zadbać przede wszystkim o pozycję i podparcie karku, a nie samej głowy. Głowa naturalnie również będzie podpierana przez poduszkę, ale jej dobór powinien być dostosowany do kształtu i wielkości odcinka szyjnego kręgosłupa oraz pozycji, w której śpimy najczęściej. Warto jednak pamiętać, że Twój kręgosłup będzie cierpiał jeszcze bardziej, kiedy śpisz na źle dobranej poduszce niż jeśli śpisz bez niej, bezpośrednio na materacu.

Możesz ewentualnie zrezygnować z poduszki, jeśli śpisz na brzuchu, ponieważ kręgosłup w tym przypadku wygina się w drugą stronę. Eksperci polecają w tym przypadku wykorzystanie niskich poduszek, ale o tym dowiesz się za moment.

Regularne spanie bez poduszki na płaskiej powierzchni może natomiast skutkować bólami kręgosłupa lub pogłębieniem istniejących już stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna do spania

Poduszka ortopedyczna do spania jest specjalnie wyprofilowana po to, aby zapewnić kręgosłupowi szyjnemu neutralną pozycję i podparcie. Poduszka ortopedyczna do spania dedykowana jest głównie osobom borykających się ze schorzeniami i bólami odcinka szyjnego kręgosłupa, ale może z niej korzystać prawie każdy – wyjątkiem są dzieci do drugiego roku życia oraz osoby po poważnym urazie kręgosłupa szyjnego (jeśli nie zalecił jej lekarz). Spanie na poduszce ortopedycznej pomaga usunąć napięcia w okolicach szyi, ale nie wyleczy całkowicie schorzeń kręgosłupa, więc pamiętaj o ćwiczeniach i zaleceniach fizjoterapeuty.

Na rynku dostępne są poduszki ortopedyczne o różnych wielkościach i kształtach, więc można dobrać ją indywidualnie do swojej budowy ciała. I tak samo - jak w przypadku innych poduszek do spania - należy dostosować zakup poduszki do pozycji, w której śpimy.

Poduszka ortopedyczna do spania na boku (z wyprofilowanym wałkiem)

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach (z dodatkowym wcięciem w profilowaniu)

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu (płaska)

Poduszka do spania w ciąży 

Poduszka do spania w ciąży również powinna być odpowiednio dopasowana do pozycji, w której najczęściej śpisz. Na rynku dostępnych jest kilka różnych kształtów poduszek do spania w ciąży i każda z nich została zaprojektowana tak, aby w jak największym stopniu odciążać kręgosłup, brzuch, stawy biodrowe oraz głowę przyszłej mamy. Jesteśmy pewne, że znajdziesz idealny model dla siebie.

Kształty poduszek do spania w ciąży: 

  • Poduszka C (poduszka rogal do spania) – najbardziej popularny rodzaj poduszki do spania w ciąży. Podpiera głowę oraz brzuszek, a także odciąża górną i dolną część kręgosłupa. Sprawdzi się również jako ochronny wałek podczas zabawy dziecka czy nauki siadania.

  • Poduszka U – największa, zapewnia komfort podczas spania na boku i na plecach (przydatna również podczas karmienia oraz zabawy z dzieckiem).

  • Poduszka J – wywinięty wałek, którego zawiniętą część umieszcza się między kolanami, dzięki czemu odciążane są stawy biodrowe oraz kręgosłup (poduszka przeznaczona do spania na boku). 

 

  • Poduszka 9 – poduszka zaprojektowana do spania na lewym boku. Ma wyodrębnione dwie strefy twardości (twarda – odciążająca nogi i stawy biodrowe, miękka – pod brzuch, głowę i plecy).
  • Poduszka 7 – jej dłuższy bok umieszcza się między kolanami, natomiast krótszy wspiera głowę oraz plecy (idealna dla kobiet, które odczuwają ból w górnej części kręgosłupa).

SPRAWDŹ: Kołdra obciążeniowa może zwalczać bezsenność

Poduszka do spania na boku

Jeżeli jesteś przyzwyczajona do spania na boku czas kupić specjalnie wyprofilowaną, twardszą i wyższą poduszkę, która odciąży odcinek szyjny kręgosłupa. Kiedy leżysz na boku, najwyżej położone są barki, głowa opada, a szyja zaczyna się nienaturalnie wyginać, co często skutkuje bólami kręgosłupa. Z tego względu należy tę wolną przestrzeń wypełnić specjalnie wyprofilowaną poduszką z wałkiem.

Warto zwrócić uwagę również na wielkość ramion, od których zależna będzie wysokość poduszki – im bardziej rozbudowane ramiona, tym głowa względem nich będzie bardziej opadać, dlatego należy sięgnąć po wyższą poduszkę, która zneutralizuje pozycję kręgosłupa. Osoby o drobnej posturze mogą wybrać poduszkę o wysokości około 10-12 cm, natomiast osoby o bardziej rozbudowanej sylwetce i większych ramionach powinny wybrać wyższą poduszkę +12cm.

Poduszka do spania na brzuchu

Nie jest to najkorzystniejsza pozycja do spania dla kręgosłupa, dlatego fizjoterapeuci namawiają do zmiany przyzwyczajeń. Jeśli mimo wszystko nadal śpisz w tej pozycji, rób to na niższej i miękkiej poduszce, która nie będzie dodatkowo wypychała Twojej głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Poduszki przeznaczone dla osób śpiących na brzuchu zwykle są w kształcie gwiazdy, która łatwo się formuje.

Poduszka do spania na plecach

Poduszka do spania na plecach nie powinna być aż tak twarda, jak do spania na boku, ale też nie za miękka, aby głowa nie opadała. Postaw na poduszkę o średniej twardości i niezbyt dużej wysokości, która wypełni lukę między ramionami a głową. Jeśli lubisz wyprofilowane poduszki, wybierz tę o niewielkiej różnicy wysokości, a najlepiej tę ze specjalnym wcięciem na głowę. W ten sposób utrzymasz głowę w tej samej pozycji i będziesz miała pewność, że odcinek szyjny kręgosłupa nie będzie wypychany.

Rodzaje wypełnień poduszki

Oprócz dobrze dobranego kształtu poduszki, zwróć także uwagę na rodzaj jej wypełnienia. Na rynku dostępne są trzy rodzaje wypełnień do poduszek:

  • syntetyczne – np. z włókien poliestrowych lub wiskozy
  • piankowe – z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej
  • naturalne – np. z puchu, pierza, włókien aplaki

Rodzaj poduszki

Właściwości antyalergiczne

Dla kogo?

Charakterystyka

Czy można prać?

Poduszka puchowa

Nie

Dla tych, którzy lubią miękkie podłoże do spania

• Zapewnia izolację cieplną

• Odprowadza wilgoć

• Dobra na każdą porę roku

Tak

Poduszka piankowa

Tak

• dla alergików

• dla osób z bólami kręgosłupa

• dla tych, którzy śpią w różnych pozycjach

• Elastyczna

• Przewiewna

• Wytrzymała

• Pianka wysokoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała

Nie

Poduszka syntetyczna

Tak

Głównie dla alergików

• Chłonie wilgoć

• Zapewnia przewiewność

Tak

ZOBACZ TEŻ: Dieta na lepszy sen – czy to działa?

REKLAMA