Jak zmieniają się piersi w ciąży i podczas seksu

Piersi to nie tylko wabik na mężczyzn. To skomplikowana struktura, która potrafi nakarmić dziecko, wzbudzić zazdrość koleżanek i dostarczyć morze przyjemności. Zobacz, jak zmienia się Twój biust w trakcie ciąży i podczas seksu.

piersi w trakcie ciąży fot. shutterstock.com

Lekcja anatomii

Każda pierś składa się z 15 do 20 płatów (zrazików), które rozchodzą się promieniście od centralnie umieszczonej brodawki sutkowej. Twoja pierś jest wewnątrz poprzecinana około 20 kanalikami, czyli przewodami mlecznymi. Prowadzą one od pęcherzyków, łącząc się w coraz szersze kanały, aż do ujścia w brodawce sutkowej.

Przestrzeń między tkanką gruczołową wypełniają tkanka tłuszczowa i tkanka łączna. W piersi nie ma mięśni. Średnio w biuście kobiety gromadzi się około 3,5% całego tłuszczu Twojego ciała.

Gdy jesteś w ciąży

Pierwszy trymestr

Otoczka brodawki sutkowej ciemnieje i powiększa się. Ciemniejszy sutek ułatwia później noworodkowi odnalezienie kraniku z jedzeniem.

Piersi wyraźnie się powiększają, stają się napięte i tkliwe. Jeśli tak jest i w Twoim wypadku, czas zmienić stanik na większy.

Na skórze może się pojawić siateczka żyłek. Nie martw się, to normalne.

Drugi trymestr

Mniej więcej około 16. tygodnia ciąży pierś jest już gotowa do produkcji pokarmu. Może też pojawić się tzw. siara, czyli pierwszy pokarm. Na wypadek gdyby urodził się wcześniak, ten pierwszy pokarm ma więcej białka, żelaza, sodu i przeciwciał, żeby chronić słabiutkiego malucha przed infekcjami.

Około 24 tygodnia dostawy krwi do piersi ulegają podwojeniu, żeby ułatwić produkcję mleka.

Trzeci trymestr

Gruczoły mleczne pracują pełną parą. Nawet jeśli wcześniej nie miałaś siary, teraz już się pojawia. W trakcie laktacji piersi robią się cięższe nawet o pół kilograma każda.

Po porodzie

Na otoczce brodawki sutkowej znajdują się liczne zgrubienia. To ujścia gruczołów Montgomery'ego: uwalniają one łój, który chroni sutek przed otarciami. W wydzielinach tych gruczołów jest też dużo przeciwciał.

Mleko jest dostarczane „na żądanie”. Ssanie drażni zakończenia nerwowe, które wysyłają sygnał do mózgu, żeby ten z kolei udzielił zgody na wydzielenie hormonów, które stymulują produkcję mleka.

Zobacz też: Jak dbać o piersi w każdym wieku.

seks fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Podczas seksu

1. Pieszczoty piersi (zwłaszcza zaś sutków) sprawiają, że sygnał nerwowy jest przekazywany do przysadki mózgowej, która zaczyna wydzielać endorfiny. To z kolei sprawia, że zwiększa się nawilżenie Twojej pochwy.

2. Nic więc dziwnego, że pieszczenie piersi jest przez 82% kobiet uważane za świetną grę wstępną. Zresztą z facetami jest podobnie: aż 52% z nich twierdzi, że wzrasta ich podniecenie, gdy kobieta drażni ich sutki. A przy okazji: próbowałaś już seksu hiszpańskiego?

3. Gdy odczuwasz podniecenie, wzrasta tętno i ciśnienie krwi. Poszerzają się Twoje drobniutkie naczynia krwionośne tuż pod skórą na piersiach i piersi oblewają się rumieńcem.

4. Gdy jesteś pobudzona, włókna mięśni gładkich koło brodawek kurczą się i brodawka „ma erekcję”. Są nawet takie szczęściary, które potrafią osiągnąć orgazm jedynie dzięki pieszczeniu piersi.

REKLAMA