Jak zadbać o swój wzrok? [ciekawostki zdrowotne WH]

Przed Wami porcja ciekawostek WH między innymi o tym, jak zadbać o swój wzrok. Bolą Cię oczy? Koniecznie przeczytaj.

wzrok fot. shutterstock
fot. shutterstock

Daj odpocząć oczom

Badania studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykazały, że aż 52% z nich cierpi na krótkowzroczność. Kobiety częściej niż mężczyźni. Ty też dużo się uczysz albo dużo czytasz? Zadbaj o oczy. Oto proste zasady:

Mrugaj częściej

Kiedy wpatrujesz się w ekran, mrugasz dużo rzadziej niż zwykle, a to szkodzi oczom, bo powoduje ich wysychanie. Nie jesteś w stanie świadomie mrugać przez dłuższy czas, ale możesz sobie ustawić rozszerzenie do przeglądarki, które przypomni Ci, żebyś oderwała wzrok od monitora. Polecamy eyeCare dla Chrome.

Popatrz w ciemność

Gdy czujesz, że oczy są zmęczone, zasłoń je dłońmi i przez 2 minuty patrz w ciemność, mrugając powoli.

Sprawdzaj wzrok

To samo badanie wykazało, że aż 36% studentów, którzy nosili szkła miało je źle dobrane. 10% powinno nosić, a nie nosiło. A Ty kiedy byłaś u okulisty?

Stolec był?

– zapytał ordynator starszą panią na obchodzie. „Był tu jakiś młodziak w kitlu, ale się nie przedstawił” – odpowiedziała staruszka.

Żarty żartami, ale jeśli masz problemy z wypróżnianiem, wcale Ci do śmiechu nie jest. Zatem co robić, gdy pan Stolec nie przychodzi? Zdaniem prof. Deborah Fisher z American Gastroenterological Association po dwóch-trzech dniach warto zacząć pić dużo więcej wody (ok. 3 litrów dziennie) i jeść więcej błonnika, a po tygodniu sięgnąć po osmotyczne środki na zaparcia. Jeśli trwa to dwa tygodnie i dłużej, idź do lekarza.

Ból po jodze

Uczeni z Sydney University odkryli, że ćwiczenia jogi wywołują nowe dolegliwości bólowe u 10% ćwiczących, a u 20% już wcześniej cierpiących nasilają ból. Najczęściej bolą łokcie, nadgarstki i barki, a najniebezpieczniejszą pozycją jest pies z głową w dół. Mamy też dobre wiadomości. To samo badanie wykazało, że u 74% ćwiczących joga pomaga pozbyć się bólu. Wniosek? Nie rezygnuj z jogi, tylko staraj się wykonywać ćwiczenia poprawnie, na początek zawsze pod opieką doświadczonego nauczyciela.

Czy otyłość może powodować raka?

Według danych amerykańskiego National Cancer Institute aż o 40% wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet otyłych. To kolejny powód, by zajrzeć do działu Fitness i w końcu zacząć się trochę ruszać. Pożyteczne i przyjemne.

REKLAMA