Wzór tatuażu: jak go wybrać? Jak usunąć tatuaż?

Tatuaż zostanie na Twojej skórze na całe życie, więc lepiej dobrze się zastanowić nad wzorem. Podpowiadamy, jak wybrać tak, żeby nie żałować decyzji. A jeśli jednak poniesie Cię fantazja i wydziarasz sobie imię ukochanego, wyjaśnimy jak taką pamiątkę usunąć, gdy zmienisz obiekt uczuć.

tatuaż Shutterstock
fot. shutterstock.com

Jak wybrać wzór, którego nigdy nie będziesz chciała się pozbyć?

1. Wyobraź sobie wybrany wzór na kobiecie w wieku Twojej mamy. Czy za 20 lat nadal będziesz chciała mieć go na skórze?

2. Jeśli to ma być napis, trzy raz sprawdź, czy nie brakuje jakiejś literki lub czy nie ma błędu ortograficznego. Literówki zdarzają się zaskakująco często, zwłaszcza w obcych językach.

ZOBACZ TEŻ: To od tego zależy, czy będziesz szczęśliwa

3. Zakochałaś się do szaleństwa i chcesz zrobić to, co wszyscy dookoła Ci odradzają? Jego imię? Odczekaj miesiąc. W tym czasie burza neuroprzekaźników odpowiedzialnych za zakochanie ucichnie i będziesz mogła podjąć decyzję na trzeźwo.

4. Pokaż swój pomysł na tatuaż dwóm zaufanym osobom. Podoba im się? OK.

5. Zastanów się nad rozmiarem. O ile nie jesteś całkowicie, absolutnie, na 100% przekonana, zawsze lepiej mieć mniejszy tatuaż niż większy. W razie czego usunięcie będzie tańsze, a cenę wyznacza głównie powierzchnia.

6. Na próbę zrób sobie swój wymarzony wzór z henny. Utrzyma się do dwóch tygodni, a Ty w tym czasie będziesz się mogła przekonać, czy to jest właśnie to, co sobie wyobrażałaś. Zobaczysz też reakcje ludzi i – jeśli Ci się nie spodobają – będziesz mogła wycofać się bez ponoszenia kosztów.

Już go nie chcesz?

„Do usuwania tatuażu najlepszy jest laser Q-switch: usuwa się nim dobrze tatuaże czarne, niebieski i granatowe. Możliwe jest ich usunięcie bez pozostawienia śladów – mówi dr Robert Jamont, chirurg plastyczny. – Bardzo trudno natomiast pozbyć się tatuaży żółtych, czerwonych i zielonych. Te można usunąć operacyjnie, co w przypadku małego tatuażu polega na jego wycięciu i zszyciu rany; przy większych konieczny może być przeszczep skóry lub wszycie rozciągacza tkankowego w celu rozciągnięcia skóry”.

ZOBACZ TEŻ: Small talk – jak zagadać do obcej osoby?

Nie da się usunąć tatuażu za jednym zamachem – musisz się liczyć z kilkoma wizytami. W zależności od rozmiaru rysunku może to być od 4 do nawet 20 spotkań z laserem co 2 miesiące. W tym czasie komórki odpornościowe mają czas na usunięcie rozbitego przez światło lasera barwnika.

„Tatuaż najlepiej usuwać laserowo u lekarza, gdyż może dojść do powikłań, zwłaszcza gdy niesprawdzonego lasera używa kosmetyczka lub tatuażysta – przestrzega dr Jamont. – Może dojść do oparzenia, powstawania przerośniętych blizn lub bliznowców, odbarwień i przebarwień”.

Jeśli chcesz się wydziarać, musisz pomyśleć nie tylko o wzorze. Zobacz nasz poradnik jak zrobić tatuaż krok po kroku.

Zobacz również:
REKLAMA