Jak uniknąć wzdęć: 8 sposobów na świąteczne obżarstwo

Zdecydowanie jesteśmy za tym, aby podczas świąt dać sobie nieco więcej dietetycznego luzu. Musisz tylko pamiętać, że świąteczne dania są dość ciężkostrawne ale z naszymi patentami nie musisz obawiać się wzdęć.

| Data aktualizacji: 2021-12-07
świąteczne wzdęcia fot. Shutterstock.com
Tak, świątecznych wzdęć można uniknąć!

Jak uniknąć wzdęć

  1. Unikaj tłustych i słonych potraw
  2. Jedz potas i probiotyki
  3. Uważaj na błonnik
  4. Jedz wolno i nie rozmawiaj podczas jedzenia
  5. Unikaj szampana
  6. Pij dużo wody i naparów ziołowych
  7. Ruszaj się
  8. Jedz mniejsze porcje

1. Unikaj tłustych i słonych potraw

Te tłuste długo się trawią. Bigos? Tak, ale z umiarem i najlepiej z dodatkiem kminku, który łagodzi objawy niestrawności. Nie objadaj się też przesiąkniętą solą szynką. Sól zatrzymuje w organizmie wodę, więc będziesz czuć się opuchnięta.

2. Jedz potas i probiotyki

Unikanie wzdęć nie polega tylko na unikaniu ciężkostrawnego jedzenia ale także na jedzeniu tego, co te wzdęcia niweluje, np. banany czy orzechy. Obniżysz poziom sodu, dzięki czemu pozbędziesz się wstydliwych gazów. Dobrym rozwiązaniem będzie też jogurt. Zawarte w nim probiotyki zapobiegają powstawaniu niestrawności.

Sprawdź też: Przepisy na święta - zadziw swoich gości.

3. Uważaj na błonnik

Jeżeli na co dzień nie jesz go za dużo, to nagła większa dawka może być trudna do strawienia. Jeżeli układ trawienny nie jest nieprzyzwyczajony do takich ilości błonnika to zareaguje wzdęciami. Rada: świąteczne ciasta? Najlepiej tylko kawałek do kawy.

4. Jedz wolno i nie rozmawiaj podczas jedzenia

Jedząc łapczywie i rozmawiając podczas posiłku, połykasz więcej powietrza, którym wypełnia się żołądek. Prowadzi to do uczucia nadmiernej pełności i wzdęć.

5. Unikaj szampana

Już samo picie alkoholu powoduje wzdęcia a trunki z bąbelkami jeszcze większe. Dwutlenek węgla tworzący bąbelki jest uwalniany w żołądku i jelitach bardzo intensywnie, więc rozpycha układ pokarmowy, powodując uczucie ciężkości i wzdęcia.

6. Pij dużo wody i napary ziołowe

Woda przyspiesza trawienie i oczyszcza nasze drogi pokarmowe. Pij sześć, osiem szklanek dziennie. Ze wzdęciami rozprawiają się też napary ziołowe, zwłaszcza te z rozmarynem.

7. Ruszaj się

Z nadmiarem zalegającego gazu rozprawi się ruch. Wstań od stołu i idź na spacer, najlepiej szybkim krokiem. Nie zapomnij założyć maseczki a do kieszeni wrzuć płyn antybakteryjny. 

8. Jedz mniejsze porcje i powiedz stop

Jedz z umiarem i nie przejadaj się. Im więcej zjesz, tym dłużej potrwa trawienie pokarmu a Ty będziesz przez wiele godzin czuła się ciężko. Pamiętaj, że siedzenie przy stole i objadanie się świątecznymi smakołykami do późnej nocy może doprowadzić nie tylko do wzdęć ale też do poważnych niestrawności.

ZOBACZ TEŻ: Jak nie przytyć w święta?

REKLAMA