Jak uniknąć niechcianej pamiątki z wakacji

Na urlopie niech odpoczywa tylko ciało – mózg musi funkcjonować, by po powrocie do domu nie wpaść w kłopoty. Zobacz, czego lepiej z wakacji nie przywozić.

Zdrowie intymne na wakacjach Shutterstock.com
Wracaj z urlopu zdrowa

Z łóżka/z koca

Lato sprzyja seksowi. W lipcu i sierpniu kochamy się 20% częściej niż w pozostałych miesiącach. Nie wiadomo, w jakim stopniu za ten wzrost odpowiadają przypadkowe, letnie znajomości, ale można śmiało założyć, że nie są bez znaczenia. Gdy jesteś zrelaksowana, słońce świeci, a na plaży uśmiecha się do Ciebie przystojny, miły i pięknie zbudowany facet, trudno mu się oprzeć. Kłopot w tym, że taki przystojniak prawdopodobnie nie tylko Ciebie obdarował przyjemnością. W końcu nie są to jego pierwsze wakacje w życiu, a sama się przekonałaś, że zdobycie kobiety przychodzi mu bez wysiłku. Jeśli więc wyjazd jeszcze przed Tobą, nigdy nie dawaj się ponieść emocjom i używaj prezerwatyw, nawet jeśli bierzesz pigułki czy masz wkładkę.

ZOBACZ TEŻ: Koniec z biopsją! Sonda InProbe w 30 minut powie ci, czy to rak piersi

Za późno na mądre rady? Zacznij się obserwować. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają objawy dosyć szybko – już po kilku dniach. Jeśli zauważysz upławy, pieczenie podczas sikania, ból podbrzusza – może to być znak, że zaraził Cię chlamydiozą lub rzeżączką. Idź do lekarza, bo nieleczone choroby mogą z czasem narobić poważnych szkód. A wyleczyć się je da.

Około 3 tygodni po zakażeniu pojawiają się pierwsze objawy kiły: grudki i wysypka w okolicy warg sromowych. Gdy zauważysz coś takiego, pędź do lekarza. No i, oczywiście, po 3 miesiącach od przypadkowego seksu bez prezerwatywy zrób sobie test na HIV. Wcześniej nie ma sensu, bo test może jeszcze nie wykryć przeciwciał i tylko Cię fałszywie uspokoi. Nie bój się testu – dziś zakażenie HIV można bardzo dobrze kontrolować.

Z basenu

Nawet jeśli całe wakacje byłaś grzeczna jak zakonnica, i tak po powrocie obserwuj okolice intymne. Zwłaszcza gdy sypiałaś w miejscach, które nie przeszłyby testu białej rękawiczki, albo dużo czasu spędzałaś w publicznych basenach. Grzybice, rzęsistkowica, chlamydioza, zakażenia bakteryjne – to wszystko może być również nieprzyjemną pamiątką z wakacji. Wszelkie niecodzienne wydzieliny z pochwy, zarówno te bez zapachu i te z wyraźnym, wysypki, zaczerwienienia i ból podczas oddawania moczu również skonsultuj z lekarzem. W większości przypadków leczenie jest proste i skuteczne, więc nie ma sensu się męczyć.

ZOBACZ TEŻ: Nowy sposób na alergię

Z talerza

Wcale nie musisz wyjeżdżać do Azji czy Afryki, żeby nabawić się poważnej biegunki, chociaż tzw. biegunka podróżnych (zwana także zemstą faraona) zazwyczaj dopada właśnie podczas lub po wizycie w krajach o ciepłym klimacie. Najczęściej kłopoty zaczynają się kilka dni po przyjeździe, ale bywa też, że dopiero kilka dni po powrocie.

Żeby zmniejszyć ryzyko (wyeliminować się go nie da, niestety), nigdy, ale to nigdy nie odpuszczaj umycia rąk przed jedzeniem, pij tylko napoje z zamkniętych butelek i raczej unikaj jedzenia ulicznego. Jeśli już, to jedz tylko to, co zostało ugotowane lub usmażone. Nie lekceważ biegunki, zwłaszcza w krajach tropikalnych, bo tam o odwodnienie jest najłatwiej. Uzupełniaj płyny i weź tabletki z loperamidem. Po powrocie do domu obserwuj się, a w razie zauważenia niepokojących objawów idź do lekarza i koniecznie powiedz mu, gdzie byłaś. Czasami biegunka jest objawem poważnego zakażenia – np. pełzakiem Entamoeba histolytica albo Cholerą

Z salonu tatuażu

W odległych krajach często jest znacznie taniej niż w Polsce, również usługi są tańsze. Ale zdecydowanie odradzamy pomysł skorzystania z okazji zrobienia sobie egzotycznego tatuażu w malutkim, obskurnym salonie gdzieś w ciemnym zakamarku. Ryzyko, że złapiesz tam wirusowe zapalenie wątroby, jest spore. Zresztą WZW to tylko jedna z wielu chorób, które możesz przywieźć do Polski po takim spontanie.

ZOBACZ TEŻ: Uzależnienie od alkoholu - sprawdź, czy masz problem

Od owada

Nieprzyjemną pamiątkę z wakacji mogą Ci też zostawić insekty. Malaria, dur brzuszny, czerwonka, gorączki krwotoczne, śpiączka... Lista chorób przenoszonych przez komary, wszy, pchły i inne małe stworzonka jest długa. Dlatego do walizki przed wyjazdem zawsze spakuj środek odstraszający owady. Oraz, oczywiście, sprawdź (np. w internecie), na co warto się zaszczepić przed wyprawą w tropiki. Bo wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Zobacz również:
REKLAMA