[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Jak uniknąć niechcianej pamiątki z wakacji

Na urlopie niech odpoczywa tylko ciało – mózg musi funkcjonować, by po powrocie do domu nie wpaść w kłopoty. Zobacz, czego lepiej z wakacji nie przywozić.

Wakacje nie zawsze są bezpieczne Co możesz przywieźć z wakacji

Z łóżka/z koca

Lato sprzyja seksowi. W lipcu i sierpniu kochamy się 20% częściej niż w pozostałych miesiącach. Nie wiadomo, w jakim stopniu za ten wzrost odpowiadają przypadkowe, letnie znajomości, ale można śmiało założyć, że nie są bez znaczenia. Gdy jesteś zrelaksowana, słońce świeci, a na plaży uśmiecha się do Ciebie przystojny, miły i pięknie zbudowany facet, trudno mu się oprzeć. Kłopot w tym, że taki przystojniak prawdopodobnie nie tylko Ciebie obdarował przyjemnością. W końcu nie są to jego pierwsze wakacje w życiu, a sama się przekonałaś, że zdobycie kobiety przychodzi mu bez wysiłku. Jeśli więc wyjazd jeszcze przed Tobą, nigdy nie dawaj się ponieść emocjom i używaj prezerwatyw, nawet jeśli bierzesz pigułki czy masz wkładkę.

Za późno na mądre rady? Zacznij się obserwować. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają objawy dosyć szybko – już po kilku dniach. Jeśli zauważysz upławy, pieczenie podczas sikania, ból podbrzusza – może to być znak, że zaraził Cię chlamydiozą lub rzeżączką. Idź do lekarza, bo nieleczone choroby mogą z czasem narobić poważnych szkód. A wyleczyć się je da.

Około 3 tygodni po zakażeniu pojawiają się pierwsze objawy kiły: grudki i wysypka w okolicy warg sromowych. Gdy zauważysz coś takiego, pędź do lekarza. No i, oczywiście, po 3 miesiącach od przypadkowego seksu bez prezerwatywy zrób sobie test na HIV. Wcześniej nie ma sensu, bo test może jeszcze nie wykryć przeciwciał i tylko Cię fałszywie uspokoi. Nie bój się testu – dziś zakażenie HIV można bardzo dobrze kontrolować.

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowie intymne na wakacjach Wracaj z urlopu zdrowa

Z basenu

Nawet jeśli całe wakacje byłaś grzeczna jak zakonnica, i tak po powrocie obserwuj okolice intymne. Zwłaszcza gdy sypiałaś w miejscach, które nie przeszłyby testu białej rękawiczki, albo dużo czasu spędzałaś w publicznych basenach. Grzybice, rzęsistkowica, chlamydioza, zakażenia bakteryjne – to wszystko może być również nieprzyjemną pamiątką z wakacji. Wszelkie niecodzienne wydzieliny z pochwy, zarówno te bez zapachu i te z wyraźnym, wysypki, zaczerwienienia i ból podczas oddawania moczu również skonsultuj z lekarzem. W większości przypadków leczenie jest proste i skuteczne, więc nie ma sensu się męczyć.

REKLAMA

Z talerza

Wcale nie musisz wyjeżdżać do Azji czy Afryki, żeby nabawić się poważnej biegunki, chociaż tzw. biegunka podróżnych (zwana także zemstą faraona) zazwyczaj dopada właśnie podczas lub po wizycie w krajach o ciepłym klimacie. Najczęściej kłopoty zaczynają się kilka dni po przyjeździe, ale bywa też, że dopiero kilka dni po powrocie.

Żeby zmniejszyć ryzyko (wyeliminować się go nie da, niestety), nigdy, ale to nigdy nie odpuszczaj umycia rąk przed jedzeniem, pij tylko napoje z zamkniętych butelek i raczej unikaj jedzenia ulicznego. Jeśli już, to jedz tylko to, co zostało ugotowane lub usmażone. Nie lekceważ biegunki, zwłaszcza w krajach tropikalnych, bo tam o odwodnienie jest najłatwiej. Uzupełniaj płyny i weź tabletki z loperamidem. Po powrocie do domu obserwuj się, a w razie zauważenia niepokojących objawów idź do lekarza i koniecznie powiedz mu, gdzie byłaś. Czasami biegunka jest objawem poważnego zakażenia – np. pełzakiem Entamoeba histolytica albo Cholerą

REKLAMA

REKLAMA

Z salonu tatuażu

W odległych krajach często jest znacznie taniej niż w Polsce, również usługi są tańsze. Ale zdecydowanie odradzamy pomysł skorzystania z okazji zrobienia sobie egzotycznego tatuażu w malutkim, obskurnym salonie gdzieś w ciemnym zakamarku. Ryzyko, że złapiesz tam wirusowe zapalenie wątroby, jest spore. Zresztą WZW to tylko jedna z wielu chorób, które możesz przywieźć do Polski po takim spontanie.

REKLAMA

Od owada

Nieprzyjemną pamiątkę z wakacji mogą Ci też zostawić insekty. Malaria, dur brzuszny, czerwonka, gorączki krwotoczne, śpiączka... Lista chorób przenoszonych przez komary, wszy, pchły i inne małe stworzonka jest długa. Dlatego do walizki przed wyjazdem zawsze spakuj środek odstraszający owady. Oraz, oczywiście, sprawdź (np. w internecie), na co warto się zaszczepić przed wyprawą w tropiki. Bo wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij