Najpierw mama, starsza siostra czy koleżanka tłumaczyła Ci, jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą. Potem pewnie zdarzyło Ci się choć raz z obawą biec do apteki po test ciążowy. I nagle po kilku latach okazuje się, że gdy chcesz w końcu połączyć swoje DNA z DNA kandydata na ojca – klapa. Często uprawiacie seks, jesteście zdrowi, ale mija kolejny miesiąc, a tych dwóch cholernych kresek jakoś nie widać. Sprawdzamy powszechne mity dotyczące ciąży i podpowiadamy, jak szybko sprawić sobie dzidziusia.
Przed Tobą 9 powszechnie krążących mitów. Zapytałyśmy ekspertów na co dzień zajmujących się problemami z płodnością o obalenie lub potwierdzenie tych tez. Odpowiedzi poniżej.
1. Po pigułkach antykoncepcyjnych trudno o ciążę
Fałsz
To, że Twoja koleżanka nie mogła zajść w ciążę po odstawieniu pigułek, wynikać mogło z wielu innych czynników (m.in. kondycji organizmu jej i partnera, przebytych chorób, wieku etc.). „Nawet długotrwałe stosowanie antykoncepcji nie powinno skutkować niepłodnością, ponieważ hormony obecne w pigułkach w ciągu kilku dni lub tygodni po ich odstawieniu są usuwane z organizmu” – wyjaśnia lek. Dawid Serafin z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Po odstawieniu antykoncepcji owulacja szybko wraca do normy. Średnio trwa to 1-2 cykle.
Kolejny mit głosi, że tuż po odstawieniu antykoncepcji ciążę masz prawie jak w banku. No właśnie, prawie. Badania wykazały, że u kobiet, które odstawiły antykoncepcję hormonalną oraz u tych, które jej w ogóle nie stosowały, szanse na zajście w ciążę w każdym cyklu wynoszą niemal dokładniej tyle samo: 20-25%.
ZOBACZ TEŻ: Antykoncepcja: nowe metody, które powinnaś znać