[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Jak szybko zajść w ciążę?

Spłodzenie dziecka może okazać się trudniejsze, niż Ci się wydaje: problemy z zajściem w ciążę są dosyć częste. Dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci i nie martw się – to niekoniecznie bezpłodność.

kobieta w ciąży fot. shutterstock.com

Na decyzję o zajściu w ciążę składa się wiele czynników: myślenie, zamartwianie się, oszczędzanie, planowanie – i najlepsze ze wszystkich – praktykowanie! Ale kiedy nadchodzi ten moment, gdy razem z partnerem dochodzicie do wniosku, że już najwyższy czas, by Twoje jajeczko spotkało się z flotą jego maleńkich pływaków na miarę Michaela Phelpsa, to pewnie chcesz, by nastąpiło to natychmiast.

Pragnienie posiadania dziecka skłania niektóre kobiety do tego, by przetrząsać internet w poszukiwaniu informacji na temat płodności, gdy przez pierwsze kilka miesięcy prób na teście ciążowym uparcie nie pokazują się dwie różowe linie. A w cyberprzestrzeni udane poczęcie dziecka wydaje się mniej prawdopodobne niż wylądowanie statku kosmicznego na Twoim podwórku.

Fakty wyglądają tak: kobieca płodność zaczyna spadać w okolicy 27. roku życia. Kobieta w wieku 35 lat jest uważana za "zaawansowaną wiekowo matkę", a na oddziale położniczym postrzega się ją jak emerytkę. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że zgodnie z badaniami amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ponad 6,1 miliona ludzi w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych boryka się z bezpłodnością – a to około 10% całej populacji.

Okazuje się, ze w naszym kraju co ósma para (około 3 miliony osób) nie może doczekać się własnego dziecka. Poza tym za każdym razem, gdy zwyczajna, płodna para stara się zajść w ciążę, ich szanse na sukces wynoszą zaledwie 20% w trakcie każdego cyklu.

Nietrudno jest się wystraszyć, gdy słyszy się takie statystyki, ale tak naprawdę te wiadomości nie są aż tak okropne. „To nie wygląda tak, że wybuchła jakaś epidemia bezpłodności – mówi dr Victoria Jennings, dyrektorka Institute for Reproductive Health w Georgetown University. – Faktem jest, że coraz więcej kobiet zaczyna starać się o dziecko w starszym wieku niż kiedyś, ale nie ma żadnych badań wskazujących na wzrost odsetka bezpłodnych osób”.

I nawet jeśli niektóre kobiety mają problemy z poczęciem, będąc tuż przed lub tuż po czterdziestce, to i tak każdego dnia techniki leczenia są udoskonalane, a badacze coraz lepiej rozumieją proces zachodzenia w ciążę.

Podejrzewamy jednak, że i tak wciąż się martwisz. Dlatego porozmawiałyśmy z najlepszymi amerykańskimi specjalistami, by zdobyć odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kobiety pytania. Potraktuj to jak ściągawkę, która może Ci pomóc szybko zostać mamą.

Kiedy kobieta jest najbardziej płodna?

Każdego miesiąca masz około sześciodniowe okienko, by zajść w ciążę – Twój najbardziej płodny okres zaczyna się pięć dni przed owulacją i kończy się dzień po niej. A to dlatego, że jeśli zależy Ci na zapłodnieniu, to plemniki Twojego partnera (które mogą przetrwać nawet ponad 100 godzin) muszą być obecne w górnej części jajowodu w momencie, gdy komórka jajowa uwolni się z jajnika.

Zapłodnienie jest bardziej prawdopodobne, gdy stosunek ma miejsce przed owulacją a nie po niej. Najlepsza strategia na zajście w ciążę to uprawianie seksu przynajmniej co drugi dzień w ciągu tego płodnego okresu. Ale tu jest pies pogrzebany: nie jest łatwo ustalić, kiedy będziesz miała owulację.

Nawet jeśli Twój cykl menstruacyjny ma, powiedzmy, dokładnie 27 dni każdego miesiąca, owulacja niekoniecznie musi mieć miejsce w tym samym momencie każdego miesiąca. Testy owulacyjne pomogą Ci w ustaleniu, kiedy wypada Twoja owulacja, ale do tej pory ominiesz już kilka płodnych dni.

W instytucie w Georgetown dla kobiet, których cykl menstruacyjny trwa zwykle od 26 do 32 dni, zalecana jest nastepująca metoda: uprawianie seksu co dwa dni od 8. do 19. dnia cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia).

Czy konkretne pozycje seksualne zwiększają szanse na zajście w ciążę?

Nie musisz przerzucać się z odwróconej kowbojki na pozycję misjonarską: lekarze twierdzą, że pozycje seksualne nie mają żadnego wpływu na płodność. Nie musisz także ustawiać się po stosunku do góry nogami.

Prawda jest taka, że plemniki mają tylko kilka minut na dotarcie do Twojego śluzu szyjkowego, by móc się z nim połączyć i razem z nim przedostawać się do macicy przez kolejne kilka dni. Unoszenie bioder na stosie poduszek czy pozycja z podniesionymi nogami w czasie ejakulacji nie zwiększy szans na ten proces.

Czy istnieją jakieś objawy, które mogą wskazywać, że zajście w ciążę będzie trudne?

Niestety nie. „Przez większość czasu nie ma żadnych objawów, a przypadłości osłabiające płodność, takie jak torbiele na jajnikach, mięśniaki macicy, chlamydia i zespół policystycznych jajników, często pozostają bezobjawowe i niezdiagnozowane aż do momentu, gdy kobieta stara się o dziecko – mówi lekarka Louis Weckstein, dyrektor medyczny Reproductive Science Center w San Francisco Bay Area. – Wyjątkiem jest endometrioza, która może powodować silny ból w czasie stosunku lub menstruacji”.

Jeśli jeszcze nie byłaś na wizycie kontrolnej u lekarza ogólnego lub ginekologa-położnika, by upewnić się że jesteś w pełni zdrowa i wolna od chorób przenoszonych drogą płciową, to koniecznie zadbaj o to teraz.

Przejdź na kolejną stronę, by dowiedzieć się, dlaczego wiek kobiety jest tak istotny.

REKLAMA

REKLAMA

kobieta w ciąży fot. shutterstock.com

Dlaczego wiek kobiety jest tak bardzo istotny?

To najważniejszy czynnik determinujący płodność. Jasne, słyszy się czasem o 50-latkach, które po stymulacji płodności w cudowny sposób rodzą dzieci, ale prawda jest taka, że nawet przy zapłodnieniu in vitro szanse na zajście w ciążę w wieku 45 lat to zaledwie 1-2%.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że gdy kobieta się starzeje, to liczba jej zdrowych komórek jajowych maleje. Około 35. roku życia zaczyna nawalać system, dzięki któremu komórki jajowe są uwalniane z jajników, przez co owulacja staje się coraz trudniejsza i zdarza się coraz rzadziej (domowe testy owulacyjne mogą wskazać, czy w Twoim organizmie każdego miesiąca uwalnia się jajeczko). Zatem możesz mieć nawet setki tysięcy oczekujących komórek jajowych, ale tylko kilka wybranych z nich dojrzeje na tyle, by uwolnić się z jajników.

Mimo to dzisiejsza technologia stymulacji płodności sprawia, że całkiem spory odsetek kobiet po czterdziestce ma szanse urodzić dziecko (wspomniany wcześniej wskaźnik 1-2% zamienia się w całkiem przyzwoitą liczbę małych szkrabów). Zgodnie z National Center for Health Statistics odsetek dzieci urodzonych przez kobiety w wieku między 35. a 39. rokiem życia wzrósł w latach 1990-2005 o 52%, a liczba urodzeń dla kobiet w wieku od 40 do 44 lat podwoiła się od roku 1981.

Gdy masz problemy z zajściem w ciążę, nie od razu musisz wybierać się do lekarza w celu zaplanowania leczenia i stymulacji płodności. Najpierw wypróbuj te 8 prostych kroków do zwiększenia płodności.

REKLAMA

ojciec z dzieckiem, rodzic, rodzina fot. shutterstock.com

Czy faceci są płodni przez całe swoje życie?

„Płodność kobiety zaczyna obniżać się po trzydziestce, a później – tzn. tuż przed i tuż po czterdziestce – spada jeszcze szybciej. Płodność mężczyzny przechodzi przez taki sam proces, tylko mniej gwałtowny” – mówi lekarz Harry Fisch, dyrektor męskiego centrum reprodukcyjnego w szpitalu NewYork-Presbyterian w Nowym Jorku. Poziom testosteronu u mężczyzn po trzydziestce spada o około 1% każdego roku, przez co liczba produkowanych przez nich plemników również zaczyna maleć.

Kilka sygnałów może wskazywać na to, że sperma faceta może potrzebować przeglądu. „Czy dany mężczyzna ma nadwagę? Testosteron jest rozkładany w komórkach tłuszczowych, szczególnie tych w brzuchu, dlatego im więcej tłuszczu ma facet, tym niższy będzie jego poziom testosteronu. Czy ma małe (mniej niż 3,8 centymetra średnicy) albo nisko zwisające jądra? To może wskazywać na obecność żylaków w tej okolicy, co może powodować małą liczbę plemników i niski poziom testosteronu” – tłumaczy Fisch.

Odpowiednio wczesna interwencja może rozwiązać te problemy, a stymulacja płodności może podwyższyć szanse Twojego partnera, ale i Twoje. Dla mężczyzn, którzy mają wadliwą spermę albo małą ilość plemników „praktycznie rozwiązaliśmy problem męskiej bezpłodności w 99% przypadków, dzięki procedurom, które pozwalają wyizolować najlepsze plemniki od reszty spermy” – mówi lekarz John Jain, endokrynolog reprodukcyjny z Santa Monica w Kalifornii.

REKLAMA

REKLAMA

kobieta w ciąży fot. shutterstock.com

Czy przyjmowanie antydepresantów (lub innych lekarstw) ma wpływ na zajście w ciążę?

Antydepresanty to jedne z najczęściej stosowanych przewlekle leków. Ogólnie rzecz biorąc, nie mają one wpływu na cykl menstruacyjny lub płodność (oprócz pewnych leków przepisywanych na zaburzenie dwubiegunowe, które mogą zaburzać płodność).

Lekarze odradzają pacjentkom nagłe odstawianie leków, ponieważ ryzyko nawrotu depresji jest bardzo wysokie, a zasada jest taka, że szczęśliwa i zdrowa kobieta jest bardziej skłonna zajść w ciążę i przejść przez nią bez komplikacji.

Nie istnieją antydepresanty, których zażywanie w czasie ciąży lub karmienia piersią byłoby akceptowane, ale można je stosować, jeśli korzyści przeważają potencjalne ryzyko. Co prawda istniały pewne obawy, że leki antydepresyjne zawierające fluoksetynę (np. Prozac), citalopram i sertralinę mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dziecka, ale większość badań nie wykazała takiego związku.

Niestety istnieją jednak inne leki, które mogą zakłócać Twoją płodność. Na przykład niektórzy (choć nie wszyscy) eksperci twierdzą, że antybiotyki mogą zmieniać funkcjonowanie Twojego śluzu szyjkowego, przez co jeszcze trudniej stwierdzić, kiedy masz owulację. Natomiast antyhistaminowe leki na przeziębienie mogą zagęszczać lub wysuszać ślub szyjkowy, w wyniku czego plemnikom trudniej jest połączyć się z komórką jajową.

Jeśli regularnie zażywasz jakieś leki, nawet te ziołowe, przedyskutuj swoje plany ciążowe z farmaceutą lub lekarzem, który wystawia Ci recepty, by dowiedzieć się, czy ryzyko odstawienia leków przeważa korzyści. To samo dotyczy Twojego partnera.

Jeśli starasz się o dziecko, to powinnaś unikać niektórych produktów spożywczych, które mogą zaburzać płodność i szkodzić zdrowiu.

REKLAMA

Czy zamartwianie się zajściem w ciążę może wpłynąć na zapłodnienie?

Spróbuj wyluzować, ale głównie dla spokoju Twojego ducha. Zgodnie z badaniem National Infertility Association Resolve 64% kobiet błędnie uważa, że to stres, który nie jest przecież stanem chorobowym, utrudnia zajście w ciążę. Wielu lekarzy także jest przekonanych, że istnieje związek między stresem a płodnością, ale żadne badania naukowe nie udowodniły, że gdy jesteś wykończona, to masz mniejsze szanse na spłodzenie dziecka.

„Bez wątpienia istnieje na świecie wiele kobiet, które zachodzą w ciążę, będąc w stanie ostrego, zagrażającego życiu stresu – mówi lekarka Shari Lusskin, dyrektorka psychiatrii reprodukcyjnej w New York University Langone Medical Center. – Zatem dlaczego niektóre zestresowane kobiety sukcesu nie są w stanie? Tak naprawdę nie wiemy, czy to stres jest przyczyną”.

Jedna z teorii może być następująca: „Zbyt duże emocjonalne lub fizyczne obciążenie – np. nieustanne zamartwianie się lub trenowanie do maratonu – może obniżyć poziom progesteronu, który zaburza owulację, ale nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat, by wysnuć proste wnioski o istnieniu takiego związku – mówi lekarz Sami David z kliniki ginekologiczno-położniczej w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i współautor książki „Jak się robi dzieci. Trzymiesięczny skuteczny program wspomagania płodności”.

Podsumowując, najlepsza rada na tę chwilę brzmi: spróbuj się zrelaksować i nie pozwól, by Twój tykający zegar biologiczny przysłonił Ci całą resztę życia. I pamiętaj, że jeśli chodzi o zajście w ciążę, to los działa na Twoją korzyść.

Poznaj także kilka interesujących faktów i mitów na temat ciąży. A jeśli staracie się z partnerem o dziecko już od dłuższego czasu i wciąż nie ma efektów, to zobacz, jakie kroki możesz podjąć w razie niepowodzenia naturalnego poczęcia.

Tekst: Pamela Paul

WH

Komentarze

 (20)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij