Jak szybko zajść w ciążę?

Jak szybko zajść w ciążę? Wydaje się, że nie ma w tym wielkiej tajemnicy. A jednak spłodzenie dziecka może okazać się trudniejsze, niż Ci się wydaje: problemy z zajściem w ciążę są dosyć częste. Dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci i nawet jeśli mimo starań wciąż nie możesz zajść w ciążę, nie martw się – to niekoniecznie bezpłodność.

kobieta w ciąży fot. shutterstock.com

Na decyzję o zajściu w ciążę składa się wiele czynników: myślenie, zamartwianie się, oszczędzanie, planowanie – i najlepsze ze wszystkich – praktykowanie! Ale kiedy nadchodzi ten moment, gdy razem z partnerem dochodzicie do wniosku, że już najwyższy czas, by Twoje jajeczko spotkało się z flotą jego maleńkich pływaków na miarę Michaela Phelpsa, to pewnie chcesz zajść w ciążę szybko, niemal natychmiast.

REKLAMA

Pragnienie posiadania dziecka skłania niektóre kobiety do tego, by przetrząsać internet w poszukiwaniu informacji na temat tego, jak szybko zajść w ciążę, gdy przez pierwsze kilka miesięcy prób na teście ciążowym uparcie nie pokazują się dwie różowe linie. A w cyberprzestrzeni udane poczęcie dziecka wydaje się mniej prawdopodobne niż wylądowanie statku kosmicznego na Twoim podwórku.

Fakty wyglądają tak: kobieca płodność zaczyna spadać w okolicy 27. roku życia. Kobieta w wieku 35 lat jest uważana za "zaawansowaną wiekowo matkę", a na oddziale położniczym postrzega się ją jak emerytkę. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że zgodnie z badaniami amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ponad 6,1 miliona ludzi w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych boryka się z bezpłodnością – a to około 10% całej populacji.

ZOBACZ TEŻ: Ginekolog - 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć

Problemy z płodnością w Polsce

Wg danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w naszym kraju około 1,5 mln par (czyli około 3 miliony osób) ma problem z płodnością. Nie znaczy to, że na pewno któreś z potencjalnych rodziców jest bezpłodne - oboje mogą być płodni, tyle że mają problemy ze "zrobieniem sobie dzidziusia". Poza tym za każdym razem, gdy zwyczajna, całkowicie płodna para stara się zajść w ciążę, ich szanse na sukces wynoszą zaledwie 20% w trakcie każdego cyklu.

Nietrudno jest się wystraszyć, gdy słyszy się takie statystyki, ale tak naprawdę te wiadomości nie są aż tak okropne. „To nie oznacza, że wybuchła jakaś epidemia bezpłodności – mówi dr Victoria Jennings, dyrektorka Institute for Reproductive Health w Georgetown University. – Faktem jest, że coraz więcej kobiet zaczyna starać się o dziecko w starszym wieku niż kiedyś, ale nie ma żadnych badań wskazujących na wzrost odsetka bezpłodnych osób”.

I nawet jeśli niektóre kobiety mają problemy z poczęciem, będąc tuż przed lub tuż po czterdziestce, to i tak każdego dnia techniki leczenia są udoskonalane, a badacze coraz lepiej rozumieją jak to się dzieje, że zachodzimy w ciążę.

Podejrzewamy jednak, że i tak wciąż się martwisz. Dlatego porozmawiałyśmy z najlepszymi amerykańskimi specjalistami, by zdobyć odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kobiety pytania. Potraktuj to jak ściągawkę, która może Ci pomóc szybko zajść w ciążę i w końcu zostać mamą.

Kiedy kobieta jest najbardziej płodna?

Każdego miesiąca masz około sześciodniowe okienko, by zajść w ciążę – Twój najbardziej płodny okres zaczyna się pięć dni przed owulacją i kończy się dzień po niej. A to dlatego, że jeśli zależy Ci na zapłodnieniu, to plemniki Twojego partnera (które mogą przetrwać nawet ponad 100 godzin) muszą być obecne w górnej części jajowodu w momencie, gdy komórka jajowa uwolni się z jajnika.

Zapłodnienie jest bardziej prawdopodobne, gdy stosunek ma miejsce przed owulacją a nie po niej. Według amerykańskich zaleceń najlepsza strategia na szybkie zajście w ciążę to uprawianie seksu przynajmniej co drugi dzień w ciągu tego płodnego okresu. Ale tu jest pies pogrzebany: nie jest łatwo ustalić, kiedy będziesz miała owulację.

Polscy lekarze z klinik leczenia niepłodności zalecają nieco inny schemat postępowania. Radzą, by po prostu kochać się bez żadnych zabezpieczeń co 2-5 dni. Dzięki odpowiednio dużej częstotliwości stosunków jakość nasienia będzie wysoka. Młode plemniki mają więcej żywotności, a regularny seks uwolni Was od myślenia o owulacji i najlepszych terminach. Bo przecież seks to również radość dla rodziców, a nie tylko "produkcja" dzieci.

Kiedy będę miała owulację?

Nawet jeśli Twój cykl menstruacyjny ma, powiedzmy, dokładnie 27 dni każdego miesiąca, owulacja niekoniecznie musi mieć miejsce w tym samym momencie każdego miesiąca. Testy owulacyjne pomogą Ci w ustaleniu, kiedy wypada Twoja owulacja, ale do tej pory ominiesz już kilka płodnych dni.

W instytucie w Georgetown dla kobiet, których cykl menstruacyjny trwa zwykle od 26 do 32 dni, zalecana jest następująca metoda: uprawianie seksu co dwa dni od 8. do 19. dnia cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia).

Czy konkretne pozycje seksualne zwiększają szanse, że zajdę w ciążę?

Nie musisz przerzucać się z odwróconej kowbojki na pozycję misjonarską: lekarze twierdzą, że pozycje seksualne nie mają żadnego wpływu na płodność. Nie musisz także ustawiać się po stosunku do góry nogami.

Prawda jest taka, że plemniki mają tylko kilka minut na dotarcie do śluzu w szyjce macicy, by móc się z nim połączyć i razem z nim przedostawać się do macicy przez kolejne kilka dni. Unoszenie bioder na stosie poduszek czy pozycja z podniesionymi nogami w czasie ejakulacji nie zwiększy szans na ten proces.

Czy istnieją jakieś objawy, które mogą wskazywać, że zajście w ciążę będzie trudne?

Niestety nie. „Przez większość czasu nie ma żadnych objawów, a przypadłości osłabiające płodność, takie jak torbiele na jajnikach, mięśniaki macicy, chlamydia i zespół policystycznych jajników, często pozostają bezobjawowe i niezdiagnozowane aż do momentu, gdy kobieta stara się o dziecko – mówi lekarka Louis Weckstein, dyrektor medyczny Reproductive Science Center w San Francisco Bay Area. – Wyjątkiem jest endometrioza, która może powodować silny ból w czasie stosunku lub menstruacji”.

Jeśli nie możesz szybko zajść w ciążę mimo starań, a jeszcze nie byłaś na wizycie kontrolnej u lekarza ogólnego lub ginekologa-położnika, by upewnić się że jesteś w pełni zdrowa i wolna od chorób przenoszonych drogą płciową, to koniecznie zadbaj o to teraz.

REKLAMA

REKLAMA

kobieta w ciąży fot. shutterstock.com

Dlaczego wiek kobiety jest tak istotny, gdy chce zajść w ciążę?

To najważniejszy czynnik determinujący płodność. Jasne, słyszy się czasem o 50-latkach, które po stymulacji płodności w cudowny sposób rodzą dzieci, ale prawda jest taka, że nawet przy zapłodnieniu in vitro szanse na zajście w ciążę w wieku 45 lat to zaledwie 1-2%.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że gdy kobieta się starzeje, to liczba jej zdrowych komórek jajowych maleje. Około 35. roku życia zaczyna nawalać system, dzięki któremu komórki jajowe są uwalniane z jajników, przez co owulacja staje się coraz trudniejsza i zdarza się coraz rzadziej (domowe testy owulacyjne mogą wskazać, czy w Twoim organizmie każdego miesiąca uwalnia się jajeczko). Zatem możesz mieć nawet setki tysięcy oczekujących komórek jajowych, ale tylko kilka wybranych z nich dojrzeje na tyle, by uwolnić się z jajników.

Mimo to dzisiejsza technologia stymulacji płodności sprawia, że całkiem spory odsetek kobiet po czterdziestce ma szanse całkiem szybko zajść w ciążę i urodzić dziecko (wspomniany wcześniej wskaźnik 1-2% zamienia się w całkiem przyzwoitą liczbę małych szkrabów). Zgodnie z National Center for Health Statistics odsetek dzieci urodzonych przez kobiety w wieku między 35. a 39. rokiem życia wzrósł w latach 1990-2005 o 52%, a liczba urodzeń dla kobiet w wieku od 40 do 44 lat podwoiła się od roku 1981.

Gdy mimo starań nie udaje Ci się szybko zajść ciążę, nie od razu musisz wybierać się do lekarza w celu zaplanowania leczenia i stymulacji płodności. Najpierw wypróbuj te 8 prostych kroków do zwiększenia płodności.

REKLAMA

ojciec z dzieckiem, rodzic, rodzina fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czy faceci są płodni przez całe swoje życie?

„Płodność kobiety zaczyna obniżać się po trzydziestce, a później – tzn. tuż przed i tuż po czterdziestce – spada jeszcze szybciej. Płodność mężczyzny przechodzi przez taki sam proces, tylko mniej gwałtowny” – mówi lekarz Harry Fisch, dyrektor męskiego centrum reprodukcyjnego w szpitalu NewYork-Presbyterian w Nowym Jorku. Poziom testosteronu u mężczyzn po trzydziestce spada o około 1% każdego roku, przez co liczba produkowanych przez nich plemników również zaczyna maleć.

Jak poznać, czy facet jest płodny?

Kilka sygnałów może wskazywać na to, że sperma faceta może potrzebować przeglądu. „Czy dany mężczyzna ma nadwagę? Testosteron jest rozkładany w komórkach tłuszczowych, szczególnie tych w brzuchu, dlatego im więcej tłuszczu ma facet, tym niższy będzie jego poziom testosteronu. Czy ma małe (mniej niż 3,8 centymetra średnicy) albo nisko zwisające jądra? To może wskazywać na obecność żylaków w tej okolicy, co może powodować małą liczbę plemników i niski poziom testosteronu” – tłumaczy Fisch.

Przyczyną problemów z szybkim zajściem w ciążę w mniej więcej w 30% przypadków jest właśnie niedoskonała jakość nasienia. Wg statystyk, gdy para nie może doczekać się dziecka, w mniej więcej 40% przypadków przyczyna tkwi w organizmie kobiety, w dalszych 40% w ciele mężczyzny, a w około 20% - oboje partnerzy maja jakieś zaburzenia układu rozrodczego. Dlatego, gdy nie możesz szybko zajść w ciążę (przy czym szybko oznacza tu mniej więcej rok starań - częsty seks bez zabezpieczeń), warto zbadań jakość nasienia przyszłego tatusia. Badanie nie jest drogie, kosztuje ok. 120-150 zł i może wykryć źródło problemów z zajściem w ciążę. 

Odpowiednio wczesna interwencja może rozwiązać te problemy, a stymulacja płodności może podwyższyć szanse Twojego partnera, ale i Twoje. Dla mężczyzn, którzy mają wadliwą spermę albo małą ilość plemników żeby ich kobiety mogły zajść w ciążę tak od razu, mamy dobre wiadomości. „Praktycznie rozwiązaliśmy problem męskiej bezpłodności w 99% przypadków, dzięki procedurom, które pozwalają wyizolować najlepsze plemniki od reszty spermy” – mówi lekarz John Jain, endokrynolog reprodukcyjny z Santa Monica w Kalifornii.

REKLAMA

REKLAMA

kobieta w ciąży fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czy przyjmowanie antydepresantów (lub innych lekarstw) ma wpływ na zajście w ciążę?

Antydepresanty to jedne z najczęściej stosowanych przewlekle leków. Ogólnie rzecz biorąc, nie mają one wpływu na cykl menstruacyjny lub płodność (oprócz pewnych leków przepisywanych na zaburzenie dwubiegunowe, które mogą zaburzać płodność).

Lekarze odradzają pacjentkom nagłe odstawianie leków, ponieważ ryzyko nawrotu depresji jest bardzo wysokie, a zasada jest taka, że szczęśliwa i zdrowa kobieta jest bardziej skłonna zajść w ciążę i przejść przez nią bez komplikacji.

Nie ma antydepresantów, których zażywanie w czasie ciąży lub karmienia piersią byłoby zalecane, ale można je stosować, jeśli korzyści przeważają potencjalne ryzyko. Co prawda istniały pewne obawy, że leki antydepresyjne zawierające fluoksetynę (np. Prozac), citalopram i sertralinę mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dziecka, ale większość badań nie wykazała takiego związku.

Niestety istnieją jednak inne leki, które mogą zakłócać Twoją płodność i utrudniać szybkie zajście w ciążę. Na przykład niektórzy (choć nie wszyscy) eksperci twierdzą, że antybiotyki mogą zmieniać funkcjonowanie Twojego śluzu szyjkowego, przez co jeszcze trudniej stwierdzić, kiedy masz owulację. Natomiast antyhistaminowe leki na przeziębienie mogą zagęszczać lub wysuszać ślub szyjkowy, w wyniku czego plemnikom trudniej jest połączyć się z komórką jajową.

Jeśli regularnie zażywasz jakieś leki, nawet te ziołowe, przedyskutuj swoje plany ciążowe z farmaceutą lub lekarzem, który wystawia Ci recepty, by dowiedzieć się, czy ryzyko odstawienia leków przeważa korzyści. To samo dotyczy Twojego partnera.

Jeśli starasz się o dziecko, to powinnaś unikać niektórych produktów spożywczych, które mogą zaburzać płodność i szkodzić zdrowiu.

REKLAMA

kobieta w ciąży Shutterstock.com

Czy zamartwianie się tym, że nie mogę zajść w ciążę może zmniejszyć szansę na zapłodnienie?

Spróbuj wyluzować, ale głównie dla spokoju Twojego ducha. Zgodnie z badaniem National Infertility Association Resolve 64% kobiet błędnie uważa, że to stres, który nie jest przecież stanem chorobowym, utrudnia zajście w ciążę. Wielu lekarzy także jest przekonanych, że istnieje związek między stresem a płodnością, ale żadne badania naukowe nie udowodniły, że gdy jesteś wykończona, to masz mniejsze szanse na szybkie zajście w ciążę.

„Bez wątpienia istnieje na świecie wiele kobiet, które zachodzą w ciążę, będąc w stanie ostrego, zagrażającego życiu stresu – mówi lekarka Shari Lusskin, dyrektorka psychiatrii reprodukcyjnej w New York University Langone Medical Center. – Zatem dlaczego niektóre zestresowane kobiety sukcesu nie są w stanie? Tak naprawdę nie wiemy, czy to stres jest przyczyną”.

Bezdzietność z przeciążenia?

Jedna z teorii może być następująca: „Zbyt duże emocjonalne lub fizyczne obciążenie – np. nieustanne zamartwianie się lub trenowanie do maratonu – może obniżyć poziom progesteronu, który zaburza owulację, ale nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat, by wysnuć proste wnioski o istnieniu takiego związku – mówi lekarz Sami David z kliniki ginekologiczno-położniczej w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i współautor książki „Jak się robi dzieci. Trzymiesięczny skuteczny program wspomagania płodności”.

Podsumowując, najlepsza rada na tę chwilę brzmi: spróbuj się zrelaksować i nie pozwól, by Twój tykający zegar biologiczny przysłonił Ci całą resztę życia. I pamiętaj, że jeśli chodzi o zajście w ciążę, to los działa na Twoją korzyść.

ZOBACZ TEŻ: 16 pytań, które powinnaś zadać swojemu mężczyźnie

Zobacz również:
Nie ma to jak chodzenie własnymi ścieżkami. I to uczucie zostawiania pierwszych kroków na świeżym śniegu! Ale nie ma przyjemności z outdooru bez pewności, że trafi się z powrotem do domu.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA