Jak słońce i promieniowanie wpływa na oczy? [chroń swój wzrok]

Wywołane słońcem poparzenie oczu wydaje się czymś niewyobrażalnym, jednak zdarza się częściej, niż Ci się wydaje.

oczy wakacje fot. Getty Images

Słońce wytwarza trzy rodzaje promieniowania: UVC, UVB i UVA. To pierwsze jest w całości pochłaniane przez atmosferę. Niestety, dwa pozostałe mają destrukcyjny wpływ zarówno na soczewkę i rogówkę (UVB), czyli te części oka, które nie podlegają regeneracji, jak i głębiej położoną siatkówkę (UVA). Uszkodzenie ich pod wpływem słońca może skutkować pojawieniem się poważnych schorzeń będących przyczyną problemów z widzeniem, a w skrajnych przypadkach nawet jego utraty. Dlatego po wakacjach, oprócz dermatologa, kontrolnie powinnaś odwiedzić również okulistę.

ZOBACZ: Zmęczone, opuchnięte oczy - jak temu zaradzić?

Nadmiar światła, a choroby oczu

Choć babcia zawsze przestrzegała przed czytaniem w ciemności, to oczom bardziej szkodzi raczej nadmiar światła. Sprawdź, do czego może doprowadzić.

1. Tłuszczyk

Rodzaj żółtobiaławego zwyrodnienia umiejscowionego na białku oka. Szczególnie narażone są na nie osoby często przebywające na dużych wysokościach oraz otwartej wodzie, gdzie do oczu dociera najwięcej promieniowania.

2. Skrzydlik

Jasnoróżowa, trójkątna narośl tkanki na rogówce może powodować światłowstręt, uczucie ciała obcego pod powiekami, łzawienie, a nawet pogorszyć wzrok. Przyczyną skrzydlika jest ekspozycja na promieniowanie UV, wiatr i kurz.

3. Zaćma

Choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Choć słońce nie jest jej przyczyną, może przyspieszać rozwój zaćmy. Nieustanna ekspozycja na promieniowanie sprawia, że wzrok staje się zamglony już po 40. r.ż. zamiast po 60.

4. Zwyrodnienie plamki żółtej

Długotrwałe przebywanie na słońcu pogłębia uszkodzenia siatkówki – przyczynę tej choroby. Zbyt późno wykryta może prowadzić do ślepoty.

5. Nowotwór

Zbyt wiele czasu spędzonego na słońcu bez ochrony oczu może skutkować nie tylko czerniakiem siatkówki, ale również innymi złośliwymi nowotworami umiejscowionymi zarówno na oczach, jak i powiekach. Noś ciemne szkła oznaczone CE, EN, ISO lub UV 400.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego mamy opuchnięte oczy?

 

Regeneracja po lecie

Jesienne wieczory nad filiżanką gorącego naparu neutralizują zgubny wpływ słońca.

Kawa...

Zwolennicy małej czarnej w dużych ilościach mogą czuć się bezpieczniej. Norwescy naukowcy (na łamach czasopisma „International Journal of Cancer”) twierdzą, że przebadane przez nich kobiety, pijąc minimum 5 filiżanek z kofeiną dziennie, były mniej podatne na rozwój czerniaka.

...czy herbata

Badania wskazują, że picie co najmniej jednej filiżanki czarnej herbaty dziennie może pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia raka kolczystokomórkowego. Przegląd badań, opublikowany w czasopiśmie „Clinics in Dermatology”, pokazał, że EGCG, polifenol i jeden z głównych składników zielonej herbaty potrafi zniwelować uszkodzenia wywołane promieniami UV. Nieco bardziej egzotyczna herbata – z nasion lotosu – wg doniesień „Preventive Nutrition and Food Science” skutecznie broni nawilżenia skóry poddanej ekspozycji na wysuszające promienie UV.

A może zielone warzywa?

Luteina, zeaksantyna i witamina A to składniki o zbawiennym wpływie na wzrok. Włącz do codziennego menu zielone warzywa, jak jarmuż, brokuły czy szpinak, a także marchewkę, jaja i zboża.

ZOBACZ TEŻ: Oczy - objawy chorób, które może z nich odczytać okulista

REKLAMA