Słońce wytwarza trzy rodzaje promieniowania: UVC, UVB i UVA. To pierwsze jest w całości pochłaniane przez atmosferę. Niestety, dwa pozostałe mają destrukcyjny wpływ zarówno na soczewkę i rogówkę (UVB), czyli te części oka, które nie podlegają regeneracji, jak i głębiej położoną siatkówkę (UVA). Uszkodzenie ich pod wpływem słońca może skutkować pojawieniem się poważnych schorzeń będących przyczyną problemów z widzeniem, a w skrajnych przypadkach nawet jego utraty. Dlatego po wakacjach, oprócz dermatologa, kontrolnie powinnaś odwiedzić również okulistę.
ZOBACZ: Zmęczone, opuchnięte oczy - jak temu zaradzić?
Nadmiar światła, a choroby oczu
Choć babcia zawsze przestrzegała przed czytaniem w ciemności, to oczom bardziej szkodzi raczej nadmiar światła. Sprawdź, do czego może doprowadzić.
1. Tłuszczyk
Rodzaj żółtobiaławego zwyrodnienia umiejscowionego na białku oka. Szczególnie narażone są na nie osoby często przebywające na dużych wysokościach oraz otwartej wodzie, gdzie do oczu dociera najwięcej promieniowania.
2. Skrzydlik
Jasnoróżowa, trójkątna narośl tkanki na rogówce może powodować światłowstręt, uczucie ciała obcego pod powiekami, łzawienie, a nawet pogorszyć wzrok. Przyczyną skrzydlika jest ekspozycja na promieniowanie UV, wiatr i kurz.
3. Zaćma
Choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Choć słońce nie jest jej przyczyną, może przyspieszać rozwój zaćmy. Nieustanna ekspozycja na promieniowanie sprawia, że wzrok staje się zamglony już po 40. r.ż. zamiast po 60.
4. Zwyrodnienie plamki żółtej
Długotrwałe przebywanie na słońcu pogłębia uszkodzenia siatkówki – przyczynę tej choroby. Zbyt późno wykryta może prowadzić do ślepoty.
5. Nowotwór
Zbyt wiele czasu spędzonego na słońcu bez ochrony oczu może skutkować nie tylko czerniakiem siatkówki, ale również innymi złośliwymi nowotworami umiejscowionymi zarówno na oczach, jak i powiekach. Noś ciemne szkła oznaczone CE, EN, ISO lub UV 400.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego mamy opuchnięte oczy?