Jak skutecznie skrócić czas trwania przeziębienia [prosty patent]

Złapałaś przeziębienie? Możesz chorować 2 dni krócej! Wystarczy, że uzupełnisz poziom cynku.

przeziębienie fot. Shutterstock.com

Najpierw pojawia się swędzenie i pieczenie w nosie, potem dochodzi ból gardła, czasem chrypka. W końcu dopada Cię katar, kaszel i ból głowy... Przeziębienie to nic przyjemnego, więc próbujemy sobie ulżyć, sięgając po tabletki. Niestety, tabletki, saszetki i syropki „na przeziębienie” zazwyczaj zwalczają tylko objawy, nie mając wpływu na czas trwania choroby. A co byś powiedziała na skrócenie męki?

Fińscy uczeni z uniwersytetu w Helsinkach przeanalizowali dostępne badania i po wybraniu jedynie tych, których metodologia była odpowiednia, ustalili, że przyjmowanie cynku od pierwszego dnia choroby skraca czas trwania przeziębienia średnio o 33%, co w przeliczeniu na dni oznacza 2, a czasami nawet 3 dni cierpień mniej.

W badaniach wzięto pod uwagę dwie substancje: octan i glukonian cynku w dawkach powyżej 75 mg. Jeśli więc chcesz wyzdrowieć szybciej, gdy tylko poczujesz, że coś Cię łapie, kup preparat zawierający jedną z tych dwóch soli cynku i przez kilka dni przyjmuj zalecaną dawkę.

W preparatach aptecznych tabletka ma zazwyczaj mniej cynku niż dawki w badaniach, więc będziesz musiała łyknąć kilka razy dziennie, żeby dostarczyć sobie dawkę, która sprawdziła się w eksperymencie. Dwie uwagi: po zażyciu cynku mogą się pojawić działania niepożądane - nudności, , ból brzucha, głowy, biegunka i wymioty. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, lepiej odstaw preparaty z cynkiem, bo przecież bierzesz go po to, żeby czuć się lepiej, a nie gorzej. Drugie zastrzeżenie: cynk może mieć wpływ na działanie niektórych leków, m.in. antybiotyków. Jeśli więc przyjmujesz jakieś tabletki, koniecznie skonsultuj pomysł uzupełnienie cynku z lekarzem. 

Cynk profilaktycznie

Inne badania sugerują z kolei, że odpowiedni poziom cynku zmniejsza ryzyko przeziębienia. Cynk znajdziesz w pestkach dyni, w kakao, owocach morza... To świetny pomysł na wzmocnienie, gdy ktoś w domu choruje, a Ty nie chcesz nic złapać, a przynajmniej zmniejszyć ryzyko zarażenia. Od dziś zacznij więc jeść więcej pestek z dyni. Są jednym z najbogatszych źródeł cynku w diecie, są tanie i smaczne, a przy okazji wzmocnią też włosy, poprawią pamięć, rozprawią się z trądzikiem, a u facetów zadbają o prawidłowy poziom testosteronu. Nic tylko brać i chrupać.

Sprawdź też 10 najskuteczniejszych superfoods na grypę i przeziębienie oraz jak trenować, by zwiększyć swoją odporność.

REKLAMA