Jak pić, żeby się nie upić?

Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

jak pic, by się nie upić? Shutterstock.com

Wiadomo, jak to jest. Przychodzisz na imprezę i szybko wypijasz jednego drinka, bo jakoś trzeba się rozluźnić, żeby się poczuć swobodniej wśród nieznanych osób. Drugiego pijesz już ostrożniej, ale zaraz potem przychodzą dawno nie widziane przyjaciółki i ciągną Cię do baru na takiego szybkiego, w babskim gronie. Trzy drinki to już wystarczająca ilość, żeby Twoja silna zazwyczaj wola osłabła. I nie wiadomo jak to się stało, ale następnego dnia budzisz się (oby u siebie) z bólem głowy i spuchniętym językiem. A przecież wcale tak być nie musi. Można się utrzymywać na przyjemnym rauszu przez cały wieczór. Zobacz, jak to zrobić

Nie pij na pusty żołądek

Przed imprezą zawsze coś zjedz. Nie będziemy Cię namawiać do golonki, ale jajecznica na boczku + bułka z masłem też zrobią robotę. Tłuszcze i białko spowalniają wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego. Alkohol nie uderzy Ci tak szybko do głowy i nie odbierze rozsądku. W trakcie imprezy też warto coś podjadać.

Nie tak szybko

Zamawiaj drinki, w których jest dużo płynu i nie więcej niż 25 gramów czystego alkoholu. Taka strategia pozwoli Ci robić mniej więcej półgodzinne przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami. To optymalne tempo -  alkohol we krwi będzie się utrzymywał na poziomie ok. 0,3 promila, więc będziesz rozluźniona, ale w razie czego będziesz potrafiła powiedzieć: nie, dziękuję. Szybkie wypicie kilku drinków, zwłaszcza jeśli się waży tyle, co połowa Twojego faceta, to prosta droga do utraty panowania nad sobą.

Poznaj swoje granice

Jeżeli zastosujesz poprzednią radę, nie będziesz miała kłopotów z odmową. Poziom zdolności do odmowy wypicia jeszcze jednej kolejki jest odwrotnie proporcjonalny do stężenia alkoholu we krwi.

ZOBACZ TEŻ: Jak alkohol wpływa na Twoją formę i figurę

Nie eksperymentuj

Gdy już wybierzesz pierwszego drinka, trzymaj się go do końca imprezy. Mieszanki źle wpływają, chociaż nie do końca wiadomo, dlaczego tak jest. Uważaj na drinki gazowane - dwutlenek węgla przyspiesza proces absorpcji alkoholu w jelitach.

Sama sobie barmanem

Pij tylko drinki przygotowane przez barmana, zaufanego człowieka, albo przyrządzone samodzielnie. W tym ostatnim przypadku jesteś najbezpieczniejsza. Uniwersalny przepis na bezpiecznego pierwszego drinka: Najpierw nalej alkohol – nie więcej niż 1/4 objętości, później dodaj lodu, a sok dolej na koniec. W kolejnych drinkach zmniejszaj zawartość stopniowo zawartość mocnego alkoholu.

Zobacz też: Alkohol ma fatalny wpływ na skórę!

Między drinkami

Gdy impreza się przeciąga, między każdym drinkiem wypij coś bezalkoholowego. To może być herbata, sok, albo kawa – byle bez procentów. Dzięki temu zmniejszysz odwodnienie, a to właśnie ono jest główną przyczyną tzw. syndromu dnia następnego, czyli mówiąc po ludzku – kaca.

Połykaj od razu!

Nie baw się alkoholem w ustach, tylko od razu go połykaj. Dzięki temu nie zdąży przeniknąć do krwiobiegu przez bogato ukrwioną śluzówkę w ustach. 

ZOBACZ TEŻ: 7 sygnałów, że możesz mieć problem z alkoholem.

REKLAMA