Jak radzić sobie z nawykiem obgryzania paznokci?

W domu, w pracy, w samochodzie. Wstydzisz się tego, ale nadal to robisz. Chcesz się go pozbyć, ale jak to bywa z nałogiem, jest silniejszy od ciebie. Obgryzanie paznokci, nazywane przez specjalistów onychofagią, to szkodliwy nawyk, ale da się z nim walczyć. Mamy dla ciebie kilka wskazówek jak to zrobić. 

Shutterstock

Dlaczego obgryzamy paznokcie?

Powody obgryzania paznokci mogą być różne. Wiele osób zaczyna robić to w dzieciństwie z nudy czy głodu. Po pewnym czasie staje się to nawykiem, z którym trudno jest walczyć. Mimo że obgryzanie paznokci najczęściej pojawia się u dzieci, występuje także u osób dorosłych. W tym przypadku przeważnie powodem jest stres, brak pewności siebie, nieumiejętne panowanie nad własnymi emocjami, czy nawet depresja.

Jak obgryzanie paznokci wpływa na nasze zdrowie?

Zacznijmy od tego, że pod płytką paznokcia kryje się wiele bakterii, które podczas wkładania palca do ust, przedostają się do wnętrza naszego organizmu. Może to w dużym stopniu obniżyć naszą odporność, a w konsekwencji doprowadzić do zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. U osób, które obgryzają paznokcie, częściej pojawia się też próchnica, zapalenie dziąseł oraz wirus opryszczki. Oprócz bakterii i wirusów przenoszą się także pasożyty takie jak tasiemiec, czy owsiki.

W wielu przypadkach zdarza się także, że obgryzanie paznokci jest tak silne i częste, że dochodzi do deformacji płytki paznokciowej, krwawienia, a także silnych infekcji. Konsekwencją tego jest dyskomfort w codziennych czynnościach i ból.

ZOBACZ TEŻ: Dr Pimple Popper wyciska pryszcze z policzka [WIDEO]

1. Noś przy sobie mały pilniczek

Przede wszystkim zadbaj o to, aby twoje paznokcie były krótkie, abyś nie miała już czego obgryzać. Bardzo ważne jest to przede wszystkim na początku. Jeżeli poczujesz chęć obgryzania paznokci lub będziesz w stresującej sytuacji twój podręczny pilniczek może zdziałać cuda. Zamiast obgryzać, piłuj i pielęgnuj. Pomoże Ci to także odzyskać ładny kształt płytki.

2. Nawilżaj suche skórki

Jak wiadomo, suche skórki bardzo często prowokują nas do obgryzania i w wielu przypadkach z nami wygrywają. Aby temu zapobiec, noś ze sobą krem do rąk i paznokci, którym co jakiś czas będziesz nawilżała dłonie.

3. Znajdź zastępstwo

Jeżeli zdarza ci się obgryzać paznokcie, kiedy jesteś w domu i oglądasz swój ulubiony serial lub śledzisz aktualności w prasie, postaraj się znaleźć coś, co zajmie twoje dłonie i odciągnie cię od chęci obgryzania paznokci. Specjaliści polecają, aby obgryzanie paznokci zastąpić przekąskami. My nie będziemy cię namawiały do objadania się słonymi paluszkami czy chipsami, ale świeża marchew czy garść zdrowych orzechów na pewno nie zaszkodzi.

Jeśli jesteś w pracy i nie masz czasu na przekąski, a najdzie cię ochota na obgryzanie paznokci, sięgnij po gumę do żucia. Twoje usta będą zajęte, a tym samym obniżysz poziom stresu (żucie gumy/poruszanie szczękami pomaga w walce ze stresem).

Dobrym sposobem na zajęcie rąk jest nawet zwykłe trzymanie długopisu lub ściskanie w dłoni małej piłeczki. Nieważne co to będzie, chodzi tylko o to, aby twoje ręce były czymś zajęte.

4. Zainwestuj w paznokcie hybrydowe, żelowe lub akrylowe

Wizyta u kosmetyczki jest w tym przypadku świetnym rozwiązaniem. Twoje paznokcie będą wyglądały elegancko, a ty skoro wydałaś już pieniądze na tę wizytę, będziesz starała się powstrzymać od ich obgryzania. Pomyśl tylko o czasie, który spędziłaś w salonie i pieniądzach, które właśnie wydałaś.

ZOBACZ TEŻ: Jak wysokie jest Twoje libido? [TEST]

5. Idź pobiegać

Postaw na aktywność fizyczną. Nie musi być to konkretnie bieganie, ale jakakolwiek aktywność fizyczna pomoże ci wyładować emocje oraz obniży poziom twojego napięcia.

6. Maluj paznokcie preparatem przeciw obgryzaniu paznokci

Proste i mało przyjemne. Proste, ponieważ wystarczy, że pomalujesz paznokcie bezbarwną odżywką przeciw obgryzaniu paznokci. Mało przyjemne, ponieważ nie jest to zwykły lakier do paznokci, jaki znamy. Ten ma bardzo specyficzny zapach, a jeszcze gorszy smak. Jest to zdecydowanie najtrafniejszy i najbardziej radykalny sposób dla tych, którzy automatycznie wkładają palce do ust. Odżywkę przeciw obgryzaniu paznokci dostaniesz w każdej aptece czy drogerii. Ceny zwykle wahają się między 8 a 25 zł.

Czy mogę odzyskać ładny kształt paznokcia, jeżeli przez długi czas je obgryzałam?

Tak, ale przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Raczej trudno będzie ci przestać obgryzać paznokcie w jeden dzień. Kiedy już dotrzesz do pierwszej bazy i wygrasz walkę z przyzwyczajeniem, zacznij pielęgnować zniszczone płytki. Nie zrażaj się na samym początku i bądź cierpliwa, ponieważ twoje paznokcie nie zmienią się magicznie, jak tylko przestaniesz je obgryzać. Jeżeli będziesz o nie dbała, to efekty zobaczysz dużo szybciej niż się tego spodziewasz. Nie poddawaj się i walcz o piękne dłonie i paznokcie.

ZOBACZ TEŻ: Wypadanie włosów - jak sobie radzić?

Zobacz również:
REKLAMA