Dlaczego obgryzamy paznokcie?
Powody obgryzania paznokci mogą być różne. Wiele osób zaczyna robić to w dzieciństwie z nudy czy głodu. Po pewnym czasie staje się to nawykiem, z którym trudno jest walczyć. Mimo że obgryzanie paznokci najczęściej pojawia się u dzieci, występuje także u osób dorosłych. W tym przypadku przeważnie powodem jest stres, brak pewności siebie, nieumiejętne panowanie nad własnymi emocjami, czy nawet depresja.
Jak obgryzanie paznokci wpływa na nasze zdrowie?
Zacznijmy od tego, że pod płytką paznokcia kryje się wiele bakterii, które podczas wkładania palca do ust, przedostają się do wnętrza naszego organizmu. Może to w dużym stopniu obniżyć naszą odporność, a w konsekwencji doprowadzić do zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. U osób, które obgryzają paznokcie, częściej pojawia się też próchnica, zapalenie dziąseł oraz wirus opryszczki. Oprócz bakterii i wirusów przenoszą się także pasożyty takie jak tasiemiec, czy owsiki.
W wielu przypadkach zdarza się także, że obgryzanie paznokci jest tak silne i częste, że dochodzi do deformacji płytki paznokciowej, krwawienia, a także silnych infekcji. Konsekwencją tego jest dyskomfort w codziennych czynnościach i ból.
ZOBACZ TEŻ: Dr Pimple Popper wyciska pryszcze z policzka [WIDEO]
1. Noś przy sobie mały pilniczek
Przede wszystkim zadbaj o to, aby twoje paznokcie były krótkie, abyś nie miała już czego obgryzać. Bardzo ważne jest to przede wszystkim na początku. Jeżeli poczujesz chęć obgryzania paznokci lub będziesz w stresującej sytuacji twój podręczny pilniczek może zdziałać cuda. Zamiast obgryzać, piłuj i pielęgnuj. Pomoże Ci to także odzyskać ładny kształt płytki.
2. Nawilżaj suche skórki
Jak wiadomo, suche skórki bardzo często prowokują nas do obgryzania i w wielu przypadkach z nami wygrywają. Aby temu zapobiec, noś ze sobą krem do rąk i paznokci, którym co jakiś czas będziesz nawilżała dłonie.