Jak przyspieszyć okres? 7 sposobów

Wiele kobiet zastanawia się co zrobić, aby przyspieszyć okres tak, aby nie pokrył się z datą ważnej imprezy, wyjazdu, czy innej okazji, podczas której dyskomfort związany z miesiączką nie jest mile widziany. Informacji szukają więc w Internecie, który pełen jest instrukcji jak wykonywać różnorodne domowe rytuały, aby osiągnąć zamierzony cel.

miesiączka fot. Shutterstock.com

Gorące kąpiele, ziołowe herbatki, wysiłek fizyczny czy sauna mają spowodować, że krwawienie pojawi się szybciej, a Ty pozbędziesz się utrapienia i bólu brzucha w ważny dzień. Fakt czy mit? Czy prawdą jest, że ziołowe herbatki mogą przyspieszyć okres? Czy ingerencja w cykl miesiączkowy jest bezpieczna? Odpowiedzi udzieliła nam ekspertka – ginekolog Kamila Giedzicz. 

Jak przyspieszyć okres? 

Jedyną słuszną metodą zmieniania cyklu miesiączkowego jest przyjmowanie tabletek hormonalnych, które może przepisać lekarz. „Krwawienie miesiączkowe to tylko w zasadzie efekt uboczny zmian hormonalnych, które zachodzą w naszym organizmie, dlatego przesunąć miesiączkę możemy jedynie poprzez sterowanie naszymi hormonami. Nie bez powodu tabletki antykoncepcyjne wydawane są wyłącznie przez lekarza. Jak każdy lek, mają określone przeciwskazania, działania niepożądane, które wspólnie z pacjentką omawiamy. Dopiero po zbilansowaniu korzyści i strat podejmujemy decyzję co do stosowania terapii” – tłumaczy ekspertka. Stosowanie odpowiednio dobranych tabletek hormonalnych ułatwia manipulowanie cyklem. Jednak czy warto? O tym, jak wpływa przesunięcie miesiączki na organizm kobiety dowiesz się w dalszej części artykułu.  

ZOBACZ: Okres menstruacyjny - 10 faktów o miesiączce

Spis treści

  1. Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki
  2. Tabletki na przyspieszenie okresu
  3. Przesunięcie cyklu miesiączkowego - wpływ na organizm
  4. Spóźniona miesiączka

Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki 

  • gorąca kąpiel – poprawia krążenie krwi w organizmie, co teoretycznie miałoby wpłynąć na przyspieszenie okresu. Nie polecamy bardzo gorących ani zbyt długich kąpieli, ponieważ mogą one skutkować omdleniami i poparzeniami. Bez wątpienia jest to świetny pomysł na relaks lub sposób pielęgnacji naszej skóry.
  • sauna – relaks w saunie czy trzymanie ciepłego termoforu na brzuchu mają działać na podobnych zasadach co gorąca kąpiel. 
  •  herbatki ziołowe – dziurawiec, imbir, nagietek, malwa, napar z natki pietruszki czy krwawnika to podobno skuteczne sposoby przyspieszenia miesiączki ze względu na ich działanie rozkurczowe. Kolejny świetny sposób na relaks oraz zdrowy dodatek w codziennej diecie (stosowany zgodnie z zaleceniami na etykiecie). Oczywiście nie należy stosować wszystkich ziół naraz. 
  • wysiłek fizyczny – trening mięśni brzucha, poranny jogging czy skłony i przysiady, to oczywiście nieodłączne elementy zdrowego trybu życia. Ruch to zdrowie, ale czy przyspiesza okres? 

Są to najczęściej podawane domowe sposoby na przyspieszenie okresu. Jednak w żaden sposób nie udowodniono naukowo działania ani jednego z podanych wyżej technik. Zarówno my, jak i nasza ekspertka sceptycznie podchodzimy do takich działań. „Nie mam pojęcia skąd wziął się ten mit, że takie zabiegi mogą przyspieszyć miesiączkę. Cykl miesiączkowy to niesamowita przygoda hormonalna dla naszego organizmu sterowana odgórnie przez najbardziej wyselekcjonowane komórki zlokalizowane w naszym mózgu. Taką ciepłą kąpiel z pewnością polecam, ale dla ukojenia nóg po ciężkim dniu” – mówi ginekolog. 

Tabletki na przyspieszenie okresu 

  • Aspiryna – z pozoru zwykły lek stosowany przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jednak NIE należy stosować go w celu ingerencji w cykl miesiączkowy. Aspiryna rozrzedza krew i może doprowadzić do krwotoku. Mimo że jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, nie powinnaś stosować go w celu zniwelowania bólu miesiączkowego, ponieważ może to skutkować obfitym krwawieniem. Ponadto aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, którego częste stosowanie może skutkować bólami głowy, dlatego aspirynę stosuj według zaleceń lekarza lub zgodnie ze wskazówkami opisanymi w ulotce.
  • Nospa – ten dobrze znany wszystkim lek o działaniu rozkurczowym jak najbardziej sprawdzi się w przypadku boleści miesiączkowych, ale nie jest lekiem przyspieszającym okres. 

SPRAWDŹ: Objawy okresu - jak przetrwać miesiączkę

Przesunięcie cyklu miesiączkowego – wpływ na organizm

Każda z nas miesiączkuje z inną częstotliwością. U niektórych cykl jest bardzo regularny, wręcz książkowy, ponieważ trwa 28 dni, owulacja występuje w połowie, czyli w 14 dniu, a po 28 dniach pojawia się krwawienie. Jednak taką naturalną regularnością może cieszyć się tylko 1/3 z nas. U innych cykl może trwać między 21 a 35 dni w zależności od gospodarki hormonalnej. Okres można przyspieszyć niezależnie od regularności miesiączki. Należy jednak pamiętać, aby zgłosić się do lekarza z odpowiednio wczesnym wyprzedzeniem – nawet 2 lub 3 miesiące wcześniej. Lekarz podejmie decyzję o odpowiednim doborze oraz dawkowaniu leków. „Leki te powodują, że farmakologicznie blokujemy funkcje jajnika i z punktu widzenia biologicznego nie ma znaczenia, czy krwawienie wystąpi za 28 czy 90 dni. Taki rytm nie szkodzi kobiecie i nie niesie żadnych obecnie znanych komplikacji” – mówi Pani Kamila. Mimo tego, że przesunięcie okresu nie szkodzi kobiecie, niepokojące objawy mogą pojawić się podczas stosowania leków. Nie mówimy o groźnych dla zdrowia objawach, ale m.in. o reakcjach alergicznych czy niepożądanych skutkach ubocznych. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany leku. 

Spóźniona miesiączka 

Spóźniający się okres to dla wielu z nas stres i niepewność, czy aby na pewno wszystko w naszym organizmie działa jak należy. Zanim zdecydujesz się na przyspieszenie opóźnionej miesiączki sprawdź, czy nie jesteś w ciąży. „To zawsze w pierwszej kolejności musimy wykluczyć, jeżeli współżyjesz nawet stosując najlepsze dostępne metody antykoncepcji. Osobiście wierzę najbardziej w badanie poziomu BHCG z krwi, które z pewnością można wykonać w pobliskim laboratorium lub po prostu wykonać zwykły test ciążowy - najlepiej rano z porcji porannego moczu” – tłumaczy ginekolog. Ciąża nie jest jedynym powodem braku krwawienia. Na opóźnienie okresu wpływa także zaburzona gospodarka hormonalna, stres czy nawet podróże. Każdej z nas może opóźnić się miesiączka bez przyczyny nawet do 3 razy do roku. Nasza ekspertka dodaje także, że do zmian w cyklu miesiączkowym mogą także przyczyniać się nadwaga lub niedowaga – „ma to związek z estrogenem, który jest wytwarzany przez nasz organizm. Zarówno za dużo, jak i za mało estrogenu mogą spowodować nieregularny cykl lub całkowite jego zatrzymanie”.  

Po rozmowie z naszą ekspertką dowiadujemy się, że pacjentki bardzo często, z różnych powodów, chcą ingerować w naturalny cykl miesiączkowy. Okazuje się, że średnio raz w tygodniu Pani Kamila przyjmuję pacjentkę, z którą rozmawia o przesunięciu okresu. „To zrozumiałe, bo dla niektórych z nas miesiączka to nie objaw zdrowia, a utrapienie, które zawsze przytrafia się nie w porę - w moim przypadku wiecznie w noc, kiedy akurat mam dyżur” – mówi lekarz Giedzicz. 

Pamiętaj, że jedynym sposobem na przyspieszenie okresu są tabletki hormonalne odpowiednio dobrane przez lekarza do indywidualnych potrzeb pacjentki. Nie warto jest ingerować w naturalne działanie organizmu, bez prawidłowego przygotowania, ponieważ nie tylko możesz osiągnąć odwrotny efekt, ale także poważnie sobie zaszkodzić. Oczywiście polecamy codzienny trening i relaksacyjne kąpiele, ale niekoniecznie w celu przyspieszania okresu. 

ZOBACZ TEŻ: Miesiączka - 10 pytań i odpowiedzi

Zobacz również:
REKLAMA