Gorące kąpiele, ziołowe herbatki, wysiłek fizyczny czy sauna mają spowodować, że krwawienie pojawi się szybciej, a Ty pozbędziesz się utrapienia i bólu brzucha w ważny dzień. Fakt czy mit? Czy prawdą jest, że ziołowe herbatki mogą przyspieszyć okres? Czy ingerencja w cykl miesiączkowy jest bezpieczna? Odpowiedzi udzieliła nam ekspertka – ginekolog Kamila Giedzicz.
Jak przyspieszyć okres?
Jedyną słuszną metodą zmieniania cyklu miesiączkowego jest przyjmowanie tabletek hormonalnych, które może przepisać lekarz. „Krwawienie miesiączkowe to tylko w zasadzie efekt uboczny zmian hormonalnych, które zachodzą w naszym organizmie, dlatego przesunąć miesiączkę możemy jedynie poprzez sterowanie naszymi hormonami. Nie bez powodu tabletki antykoncepcyjne wydawane są wyłącznie przez lekarza. Jak każdy lek, mają określone przeciwskazania, działania niepożądane, które wspólnie z pacjentką omawiamy. Dopiero po zbilansowaniu korzyści i strat podejmujemy decyzję co do stosowania terapii” – tłumaczy ekspertka. Stosowanie odpowiednio dobranych tabletek hormonalnych ułatwia manipulowanie cyklem. Jednak czy warto? O tym, jak wpływa przesunięcie miesiączki na organizm kobiety dowiesz się w dalszej części artykułu.
ZOBACZ: Okres menstruacyjny - 10 faktów o miesiączce
Spis treści
- Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki
- Tabletki na przyspieszenie okresu
- Przesunięcie cyklu miesiączkowego - wpływ na organizm
- Spóźniona miesiączka
Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki
- gorąca kąpiel – poprawia krążenie krwi w organizmie, co teoretycznie miałoby wpłynąć na przyspieszenie okresu. Nie polecamy bardzo gorących ani zbyt długich kąpieli, ponieważ mogą one skutkować omdleniami i poparzeniami. Bez wątpienia jest to świetny pomysł na relaks lub sposób pielęgnacji naszej skóry.
- sauna – relaks w saunie czy trzymanie ciepłego termoforu na brzuchu mają działać na podobnych zasadach co gorąca kąpiel.
- herbatki ziołowe – dziurawiec, imbir, nagietek, malwa, napar z natki pietruszki czy krwawnika to podobno skuteczne sposoby przyspieszenia miesiączki ze względu na ich działanie rozkurczowe. Kolejny świetny sposób na relaks oraz zdrowy dodatek w codziennej diecie (stosowany zgodnie z zaleceniami na etykiecie). Oczywiście nie należy stosować wszystkich ziół naraz.
- wysiłek fizyczny – trening mięśni brzucha, poranny jogging czy skłony i przysiady, to oczywiście nieodłączne elementy zdrowego trybu życia. Ruch to zdrowie, ale czy przyspiesza okres?
Są to najczęściej podawane domowe sposoby na przyspieszenie okresu. Jednak w żaden sposób nie udowodniono naukowo działania ani jednego z podanych wyżej technik. Zarówno my, jak i nasza ekspertka sceptycznie podchodzimy do takich działań. „Nie mam pojęcia skąd wziął się ten mit, że takie zabiegi mogą przyspieszyć miesiączkę. Cykl miesiączkowy to niesamowita przygoda hormonalna dla naszego organizmu sterowana odgórnie przez najbardziej wyselekcjonowane komórki zlokalizowane w naszym mózgu. Taką ciepłą kąpiel z pewnością polecam, ale dla ukojenia nóg po ciężkim dniu” – mówi ginekolog.
Tabletki na przyspieszenie okresu
- Aspiryna – z pozoru zwykły lek stosowany przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jednak NIE należy stosować go w celu ingerencji w cykl miesiączkowy. Aspiryna rozrzedza krew i może doprowadzić do krwotoku. Mimo że jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, nie powinnaś stosować go w celu zniwelowania bólu miesiączkowego, ponieważ może to skutkować obfitym krwawieniem. Ponadto aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, którego częste stosowanie może skutkować bólami głowy, dlatego aspirynę stosuj według zaleceń lekarza lub zgodnie ze wskazówkami opisanymi w ulotce.
- Nospa – ten dobrze znany wszystkim lek o działaniu rozkurczowym jak najbardziej sprawdzi się w przypadku boleści miesiączkowych, ale nie jest lekiem przyspieszającym okres.