Według badań, 64% ludzi ma problemy z zasypianiem przynajmniej kilka razy w tygodniu, 41% twierdzi zaś, że kłopoty z zasypianiem zdarzają im się codziennie. Co ciekawe, te same badania pokazują, że u kobiet prawdopodobieństwo bezsenności jest większe niż u mężczyzn.Ty też nie możesz zasnąć? Jeśli nie mieszkasz blisko ruchliwej szosy lub nad popularnym lokalem, prawdopodobną przyczyną kłopotów z zasypianiem jest stres. Chroniczny lęk powoduje gwałtowny wzrost adrenaliny i kortyzolu, bicie serca przyspiesza, wzrasta ciśnienie. W rezultacie czujesz się, jakbyś cały czas była na kofeinowej kroplówce. Stres powoduje, że mózg i ciało pracują na piątym biegu, a trzeba wrzucić na luz, żeby zasnąć. Eksperci twierdzą, że jeżeli cierpisz na ostrą bezsenność – tydzień lub dwa niedospania – potrzebujesz pomocy.
ZOBACZ TEŻ: Zasypianie przed telewizorem sprzyja tyciu?
„Im dłużej ktoś cierpi na bezsenność, tym trudniej go z niej wyleczyć” – twierdzi doktor Wilfred Pigeon, ekspert do spraw snu z University of Rochester w Nowym Jorku. Dlaczego? Gdy przez kilka nocy z rzędu wiercisz się w łóżku i nie możesz zasnąć, zaczynasz bać się, że nie zaśniesz również następnej nocy – pojawia się zły nawyk i coraz trudniej rozwiązać Twój problem. Poniżej znajdziesz porady najznakomitszych światowych ekspertów w dziedzinie walki z bezsennością. Mamy nadzieję, że ich porady rozwieją Twoje lęki, tym razem w końcu zaśniesz i obudzisz się po kilku godzinach w pełni wyspana.
1. Do łóżka prosto zza biurka
Rozwiązanie: ustal rytuał zasypiania.
Jeśli dasz swojemu ciału wskazówki, że czas już spać, szybciej uda Ci się zasnąć, gdy już znajdziesz się w łóżku. Około dwudziestu minut przed spaniem weź gorący prysznic lub kąpiel. Ciepła woda rozluźnia napięte mięśnie, a gdy wychodzisz z kąpieli, zimne powietrze ustawia Twój wewnętrzny termostat na niższą temperaturę, co przypomina sposób, w jaki organizm naturalnie schładza się podczas snu.
Komentarze