Jak prać bieliznę menstruacyjną?

Bielizna menstruacyjna to coraz popularniejsza, bardziej ekologiczna alternatywa dla jednorazowych podpasek czy tamponów. Ale jak prać majtki menstruacyjne, by zachować nienaganna higienę podczas miesiączki?

Majtki menstruacyjne Shutterstock

Być może, jak coraz więcej kobiet, zdecydowałaś, że pora zamienić jednorazowe środki higieny intymnej na produkt wielorazowego użytku. Jeżeli wybrałaś majtki menstruacyjne, wiesz już  pewnie, że są bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne. Wiele marek produkuje świetną, komfortową bieliznę menstruacyjną (Clark, Sis, Wimin, a nawet Oysho czy Etam) – więc są już także powszechnie dostępne – ale czasem pojawia się problem, gdy przychodzi do prania bielizny menstruacyjnej. Jak to zrobić skutecznie i higienicznie?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak prać bieliznę menstruacyjną, nie jesteś sama. Ponieważ majtki menstruacyjne, to wciąż nowość na rynku artykułów higienicznych, pojawia się mnóstwo pytań o ich użytkowanie: Czy należy wstępnie prać mieliznę menstruacyjną? Czy majtki menstruacyjne można prać ze zwykłymi ubraniami? Czy można suszyć w suszarce bębnowej majtki menstruacyjne? Czy może suszarka bębnowa niszczy bieliznę okresową lub zmniejsza jej skuteczność? Udało nam się znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Spis treści

Czy bieliznę menstruacyjną należy prać wstępnie?

Zanim wrzucisz bieliznę menstruacyjną do pralki, musisz ją najpierw wypłukać. Po każdym użyciu powinnaś, przy użyciu zimnej wody, płukać majtki menstruacyjne do momentu, aż woda będzie czysta. Pomoże to usunąć nagromadzoną w materiale krew. Po wykonaniu pierwszego kroku, nadal nie powinnaś wrzucać używanych majtek menstruacyjnych do kosza z brudnymi ubraniami. Zanim tam wylądują, powinny całkowicie wyschnąć na powietrzu.

Czy bieliznę menstruacyjną można prać w pralce?

Zwykłą bieliznę pierzemy zwykle w pralce ustawionej na pogram BIELIZNA lub DELIKATNE. Ale czy ta sama zasada dotyczy bielizny menstruacyjnej, która z zasady jest zabrudzona mocniej niż pozostałe majtki? Najlepiej zacząć od wyszukania na stronie producenta zaleceń dotyczących temperatury prania bielizny menstruacyjnej, jednak ogólnie rzecz biorąc, majtki menstruacyjne powinny być prane, tak jak reszta Twojej bielizny, w programie DELIKATNE.

Ponieważ bielizna menstruacyjna została zaprojektowana tak, by odprowadzać, wchłaniać i zatrzymywać płyny, jest wykonana z kilku różnych warstw tkanin o różnych właściwościach. Warstwy i rodzaje tkanin mogą się różnić w zależności od marki, ale aby utrzymać je wszystkie w dobrym stanie, należy traktować bieliznę menstruacyjną jak odzież delikatną i prać w siatkowych torbach, w niezbyt ciepłej wodzie. Lepiej też nie suszyć majtek menstruacyjnych w suszarce bębnowej.

W jakiej temperaturze należy prać bieliznę menstruacyjną?

Jak już wspomnieliśmy, bieliznę menstruacyjną należy prać w zimnej wodzie.

Najpierw sprawdź zawsze instrukcje na metce. O ile nie masz w rękach jakieś wyjątkowej pary majtek menstruacyjnych, powinny znaleźć się na niej zalecenia prania w zimnej wodzie z detergentem zwalczającym plamy i nieprzyjemne zapachy. To najbezpieczniejszy sposób, by nie naruszyć właściwości żadnej z warstw materiału odpowiedzialnych za wchłanianie i zatrzymywanie płynów. Poza tym plamy z krwi bardzo dobrze usuwa się przy pomocy zimnej wody.

Jak pozbyć się plam z krwi miesiączkowej, które nie zniknęły po płukaniu?

Najlepiej zastosować specjalistyczny odplamiacz do usuwania plam z białka i krwi. Choć brzmi, jak środek trudno dostępny, spokojnie kupisz go w sieci.

Aby skutecznie usunąć plamy z bielizny menstruacyjnej, powinnaś zastosować krok po kroku naszą instrukcję:

  1. Płucz plamę zimną wodą, aż woda będzie czysta.
  2. Nałóż niewielką ilość płynnego detergentu bezpośrednio na plamę i delikatnie przetrzyj miękką szczoteczką.
  3. Pozostaw na 5-10 minut, po czym wypierz w pralce – w zimnej wodzie z dodatkiem detergentu zwalczającego plamy i nieprzyjemne zapachy.

Czy można zostawiać bieliznę menstruacyjną w koszu z brudnymi ubraniami na dłuższy czas?

Krótko mówiąc, odpowiedź brzmi: nie. Powtórzymy jeszcze raz, że bardzo ważne jest, aby od razu po ściągnięciu, dokładnie wypłukać bieliznę menstruacyjną w zimnej wodzie. Chociaż może to stanowić pewne wyzwanie – zwłaszcza późnym wieczorem – oszczędzi Ci to później pracy z wywabianiem uporczywych zaschniętych plam i nieprzyjemnych zapachów. Jak już wspominaliśmy, po wypłukaniu należy rozwiesić bieliznę menstruacyjną, by całkowicie wyschła. Dopiero tak wstępnie wyczyszczone majtki menstruacyjne mogą trafić do kosza z brudną bielizną. Najlepiej jednak, by nie pozostawały tam długo, ponieważ sprzyja to namnażaniu się bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej jak najszybciej wyprać majtki menstruacyjne w pralce, wraz z innymi delikatnymi ubraniami.

Jak dbać o bieliznę menstruacyjną, by wytrzymała jak najdłużej?

Bielizna menstruacyjna zwykle kosztuje więcej niż zwykłe majtki. Po wydaniu na majtki menstruacyjne nawet kilkuset złotych, chcemy mieć pewność, że posłużą nam przed dłuższy czas. By jak najlepiej zadbać o tkaninę bielizny menstruacyjnej, zawsze należy zapoznać się ze wskazówkami z metki, gdzie powinny znaleźć się instrukcje prania i pielęgnacji.

Ponieważ bielizna menstruacyjna została zaprojektowana tak, aby była zarówno wygodna, jak i chłonna, składa się z kilku warstw tkanin – zazwyczaj takich jak bawełna, modal, spandex, nylon i poliuretan. Każda specyficzna kombinacja tkanin wymaga nieco innego podejścia.

Ogólne zalecenia dotyczące pielęgnacji bielizny menstruacyjnej znajdziesz poniżej:

  • Po każdym użyciu wypłucz majtki menstruacyjne w zimnej wodzie – do momentu, aż woda będzie czysta — pomaga to zapobiegać głębokiemu osadzaniu się i zasychaniu plam wewnątrz tkaniny.
  • Pierz bieliznę menstruacyjną w siateczkowej torbie, aby zapobiec zadzieraniu i chronić warstwową konstrukcję bielizny.
  • Pierz w zimnej wodzie z wysokiej jakości detergentem, przeznaczonym do wszystkich rodzajów tkanin, który pomaga zwalczać plamy i zapachy.
  • Unikaj suszenia w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze, a także suszenia na sznurku. Najlepiej, by majtki menstruacyjny schły, rozłożone na płasko. 
  • Ponieważ różne marki używają różnych materiałów i konstrukcji, zawsze przed praniem zapoznaj się z instrukcjami z metki. Jeżeli brakuje na niej zaleceń pielęgnacyjnych, pierz majtki menstruacyjne w zimnej wodzie, ustawiając pralnkę na program BIELIZNA lub DELIKATNE.
REKLAMA