Objawy alergii: jak sobie radzić z uczuleniem?

Łzawiące, opuchnięte oczy. Cieknący nos. Drapanie w gardle. Uciążliwe bóle głowy. Znasz aż za dobrze te symptomy atakujących wiosną alergii? Poznaj patenty naszych specjalistów na uniknięcie tych przykrych dolegliwości.

shutterstock.com shutterstock.com
shutterstock.com

Wiosna nigdy nie obchodzi się łaskawie z alergikami, mimo że każdy z nich po cichu liczy, że spędzi tę przyjemną porę roku bez towarzystwa niekończącego się kataru i czerwonych oczu. Nasi eksperci sprawdzili, co stoi za tym, że osoby cierpiące na alergie czują się tak fatalnie, i zaproponowali, jak radzić sobie z uciążliwymi symptomami. Jeśli nie chcesz tracić pięknej pogody, zobacz, co możesz zrobić, by kłopotliwa alergia nie przyćmiła wiosennego słońca.

Oczy - swędzące, czerwone, załzawione, opuchnięte

W czym rzecz?

"W ciągu sekund, od momentu, gdy histamina zalewa Twój nos, zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co histamina podrażnia otaczające ją tkanki. To powoduje, że Twoje oczy zaczynają łzawić, swędzieć i natychmiast stają się przekrwione" - wyjaśnia doktor medycyny Douglas Dawson, członek the American Academy of Otolaryngic Allergy.

ZOBACZ TEŻ: Uczulenie na kosmetyki: przyczyny i zapobieganie 

Jak  mogę sobie z tym poradzić?

Doustne leki przeciwhistaminowe i leki ułatwiające oddychanie powinny rozwiązać ten problem. Ale jeśli Twoje oczy są nadal podrażnione, sięgnij po krople do oczu z właściwościami przeciwhistaminowymi i obkurczającymi błony śluzowe. Obie te cechy łączą w sobie krople Visine-A, które wstrzymują produkcję histaminy i zwężają podrażnione naczynia krwionośne. A to oznacza, że dzięki kroplom, swędzenia i łzawienia pozbędziesz się przy okazji walki z symptomem czerwonych oczu.

Czy powinnam udać się do lekarza?

Jeżeli objawy nie ustaną po trzech dniach, zobacz się z lekarzem - na początek z internistą. Być może wcale nie chodzi o alergię, tylko co innego? Warto to sprawdzić.

Nos - cieknie, swędzi, ciągle chce mi się kichać

W czym rzecz?

Alergeny, głównie pyłki kwiatowe, w pierwszej kolejności atakują Twój nos, który broni się sam potokiem histamin, która powoduje zapalenie. Taka odpowiedź systemu immunologicznego jest niemal natychmiastowa po zetknięciu się z alergenem i oznacza nic innego, jak cieknący nos, który jest mocno zaczerwieniony i domaga się od Ciebie ciągłego kichania.

Jak  mogę sobie z tym poradzić?

"Leki przeciwhistaminowe zablokują receptory, zabezpieczając histaminę przed uwolnieniem się naszych dróg nosowych, gdzie powodowałaby nieznośne objawy" - mówi doktor farmacji Bethanne Brown z Wrinkle College of Pharmacy at the University of Cincinnati. W badaniu opublikowanym  w "Allergy and Asthma Proceedings" badacze odkryli, że loratadyna i cetyryzyna, aktywne składniki popularnych leków na alergię, jak, odpowiednio, Claritine i Zyrtec, nie uczynią Cię ospałą, dlatego może je brać bez obaw. Przeciwnie jest z difenhydraminą, która jest głównym składnikiem stosowanego niegdyś powszechnie Benadrylu.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze patenty na alergię

Czy powinnam udać się do lekarza?

"Nie traktuj przeciwhistaminowych leków na receptę jako szybszych i bardziej skutecznych, niż te dostępne od ręki" - mówi doktor medycyny David Shulan, partner Certified Allergy & Asthma Consultants w Albany. Wszystkie leki tego rodzaju działają identycznie; po prostu każdy lek przeciwhistaminowy zawiera inne składniki aktywne - szukaj tych, które sprawdzają się w Twoim przypadku najlepiej.

Zwróć uwagę na wydzielinę z nosa -  jeśli ma kolor żółty lub zielony, a do tego czujesz, że masz gorączkę i i bolą Cię mięśnie, najprawdopodobniej nie ma to nic wspólnego z alergią.

Gardło - swędzi i drapie

W czym rzecz?

"Niektóre alergeny, które wywołują reakcje histaminowe, będą podążać prosto do Twojego gardła, powodując przy tym nieprzyjemne uczucie swędzenia" - mówi Dawson.

Jak  mogę sobie z tym poradzić?

"Pomocnym lekiem będzie Claritine, ten sam lek przeciwhistaminowy, który przeciwdziała innym objawom alergii - np. czerwonemu i cieknącemu nosowi" - mówi Shulan.

Czy powinnam udać się do lekarza?

Jeśli początkowym objawem jest bolące gardło, któremu towarzyszą duszności i niedrożność nosa, udaj się do lekarza, żeby ustalić, czy nie złapałaś infekcji oddechowej.

ZOBACZ TEŻ: Objawy nietolerancji pokarmowej

Głowa - zatokowy ból głowy

W czym rzecz?

"Często się zdarza, ze błony śluzowe nosa tak puchną, ze zatyka się odpływ z zatok" - mówi Dawson. Poza tym, wszystko, co powoduje niedrożność zatok, prowadzi do wytworzenia się różnicy ciśnień i sprawia ból.

Jak  mogę sobie z tym poradzić?

Leki powodujące obkurczanie błony śluzowej zwalczają zator powstały w zatokach i eliminują ból. Ukojenie może przynieść np. ibuprofen.

Jeśli jednak ból zatok jest nie do zniesienia, sięgnij po irygator do nosa, np. Sinus Rinse. Jest to naturalna kombinacja soli i wody, którą możemy bezpiecznie oczyszczać nos. Taką formułę wprowadzamy do nosa za pomocą specjalnej buteleczki (jej kształt zależy od marki irygatora). Aby to zrobić, pochyl się nad zlewem, końcówkę buteleczki przyłóż do jednego nozdrza i zacznij wlewać do środka płyn (w przypadku Sinus Rinse wystarczy nacisnąć buteleczkę). Przy pierwszym użyciu zaskoczeniem z pewnością będzie fakt, że ciecz wyleje się... drugą dziurką. Po oczyszczeniu pierwszej części jamy nosowej, wydmuchaj delikatnie nos i powtórz czynność dla drugiej strony.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pierwotnie tego typu irygatory zostały stworzone z myślą o osobach cierpiących na chroniczne bóle zatok. Okazało się jednak, że oczyszczanie nosa roztworem wody z solą łagodzi także objawy alergii, dzięki czemu alergicy w mniejszym stopniu odczuwają tę przypadłość. Jedno z badań przeprowadzonych przez członków American College of Chest Physicians sugeruje, że roztwór soli redukuje stany zapalne w jamie nosowej.

Czy powinnam udać się do lekarza?

"Jeśli ból zatok jest nie do zniesienia, koniecznie umów się z lekarzem" - mówi Shulan. W przypadku, gdy okaże się, że jest to zapalenie zatok, będziesz musiała wziąć antybiotyk.

REKLAMA