Sposoby na ból głowy - bez tabletek

Zaczyna Cię boleć głowa, ale wolisz nie sięgać od razu po tabletki? Słusznie, bo nie musisz faszerować się lekarstwami, żeby poczuć się lepiej. Najprostsze sposoby często działają najszybciej i najskuteczniej.

Głowa Ci pęka? Zanim sięgniesz po środki przeciwbólowe, które ból uśmierzą, ale niekoniecznie usuną jego przyczynę, wypróbuj najpierw te 4 proste patenty, które pomogą Ci trwale od bólu się uwolnić. Te proste rozwiązania mogą zaoszczędzić Ci nie tylko masę bólu, ale także pieniędzy.

REKLAMA

Krok 1: Odłóż swojego smartfona

Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że ludzie trzymają telefony  i tablety o wiele za blisko twarzy podczas pisania wiadomości czy przeglądania stron internetowych – światło ekranu razi wtedy w oczy. To z kolei może wywołać ból głowy. Podobnie wygląda sytuacja z pracą przed komputerem - ustaw monitor nieco dalej od swojej twarzy i pojawiający się pod koniec dnia pracy ból głowy zniknie bez śladu. Jeśli to nie pomoże…

 

Krok 2: Napij się wody

Już lekkie odwodnienie może spowodować silny ból głowy – świadczą o tym badania opisane w jednym z wydań magazynu „The Journal of Nutrition” z 2012 roku. Wypicie pełnej szklanki wody często wystarcza, żeby stłumić pulsujący ból w kilka minut. Przede wszystkim jednak staraj się nie dopuścić do sytuacji, w której Twój organizm musi bólem głowy dawać Ci znać o odwodnieniu. Pamiętaj, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 litra płynów, najlepiej nisko- lub średniomineralizowanej wody, w ciągu doby. Jeśli to nie pomoże…

Krok 3: Weź chwilę przerwy

„Ucisk w skroniach może świadczyć o napięciowym bólu głowy, spowodowanym przez stres” – mówi Keri Peterson, doktor Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku. Wycofaj się w jakiś cichy zakątek – może być nawet kabina w toalecie – i za pomocą opuszków palców wykonaj okrężnymi ruchami masaż czoła. Kiedy skończysz, weź pięć powolnych, głębokich wdechów: wdychaj powietrze przez nos i wydychaj je ustami. Zrób krótką przerwę i powtórz całość jeszcze raz. Jeśli to nie pomoże…

Krok 4: Pogłówkuj z ziołami

Naukowcy z American Headache Society na łamach czasopisma „Headache:  The Journal of Head and Face Pain” przedstawili rezultaty badań, z których wynika, że trzymanie pod językiem przeciwzapalnego żelu na bazie imbiru, który od stuleci znany jest nie tylko jako przyprawa i afrodyzjak, ale także roślina lecznicza łagodząca cały szereg różnych dolegliwości, oraz złocienia maruny, rośliny zielnej pochodzącej z Półwyspu Bałkańskiego i nazywanej średniowieczną aspiryną, przez około 60 sekund – a później połknięcie go – może ograniczyć wczesne stadium bólu głowy, nawet tak silnego jak ból migrenowy. Równie dobre będą kapsułki złocienia maruny oraz herbata imbirowa.

Nadal czujesz ból głowy? Sięgnij po środki przeciwbólowe z ibuprofenem, który powinien zacząć działać już po około 30 minutach. Pamiętaj: dawkowanie tylko zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

zdjęcie: Viktor Gladkov 2014/shutterstock.com

WH

Zobacz również:
Okulary HTC Vive Flow lekko, łatwo i przyjemnie przenoszą w wirtualną rzeczywistość, która pomaga realnie się zrelaksować.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA