Jak oczyścić organizm z toksyn?

Herbatki, napoje, batony, a nawet specjalne programy „na detox”... Czy produkty z napisem „oczyszczające” na opakowaniu naprawdę działają, czy to tylko kolejny chwyt marketingowy?

PAVEL DORNAK/HEARST STUDIOS, ANTHONY HAMMOND

Czysta prawda

Mówiąc wprost: żeby oczyścić się ze szkodliwych substancji, nie potrzebujesz żadnych specjalnych produktów. „Nasz organizm sam się oczyszcza i radzi sobie z tym procesem po mistrzowsku – mówi Diana Szumilas, dietetyczka. – Oczywiście można swoje organy wspomóc. Jednak prawda jest taka, że gdyby pozbywanie się toksyn z organizmu zależało od naszych świadomych czynów, rasa ludzka już dawno temu by wyginęła”. Najlepszym sposobem na pozbycie się toksyn jest więc... nie przeszkadzać wątrobie.

Nie głoduj

„Żadne głodówki nie zdziałają w kwestii oczyszczania więcej niż nasza fizjologia. Te dłuższe niż jeden dzień są ponadto niebezpieczne dla zdrowia i w dłuższej perspektywie mogą powodować problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała, gdyż będą budowały kiepski wniosek, że aby chudnąć, trzeba mocno ograniczać jedzenie” – wyjaśnia Szumilas.

Spoć się

 Sprawdzonym patentem na pozbycie się toksyn są ćwiczenia kardio. „Wysiłek fizyczny pomaga pobudzić produkcję substancji przeciwutleniających, takich jak glutation, które pomagają pozbyć się szkodliwych dla organizmu wolnych rodników” – mówi Katarzyna Wysocka, trenerka WH. Wskakuj więc na bieżnię i pomóż ciału pozbyć się tego, co mu szkodzi.

Wyrzuć to z siebie

 Tak się składa, że większość szkodliwych substancji zostawiasz codziennie w toalecie. Problem pojawia się, gdy nie robisz tego regularnie. Dieta bogata w warzywa pomoże Ci utrzymać wszystko w ruchu – zawarty w nich błonnik oczyści jelita, zaś antyoksydanty poprawią funkcjonowanie całego układu trawiennego. „Taki »detoks« warto wdrożyć raz na całe życie” – radzi dietetyczka.

Nie zaśmiecaj

 To, że nasze organizmy potrafią same pozbyć się niechcianych substancji, nie oznacza, że możesz spocząć na laurach. „Jeśli Twoim podtruwaczem była nadmierna ilość cukru, tłuszczu, alkoholu czy papierosów, według naukowej definicji jedyne, co możesz zrobić, aby oczyścić swój organizm, jest odstawienie tych konkretnie substancji – mówi nasza ekspertka. Dopóki nie odstawisz tego, co Cię truje, nie pomoże Ci żadna oczyszczająca herbatka.

ZOBACZ TEŻ: 8 naturalnych sposobów na oczyszczenie organizmu

Zobacz również:
REKLAMA