Jak mieć więcej energii do działania

Po wypiciu drugiej kawy nadal jesteś niemrawa, męczą Cię nagłe napady głodu, a na myśl o tym, żeby wyskoczyć na siłownię, przechodzą Cię dreszcze? Zapomnij o tym!

kobieta przeciągająca się przed oknem Shutterstock.com

Problem: Po południu brakuje ci siły

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Owszem, warto dobrze zacząć, ale jeśli chcesz być na chodzie do późnego wieczora, to obiad odgrywa kluczową rolę. Ostatnio częściej marzysz o popołudniowej drzemce? Prawdopodobnie nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości białka. Białko bowiem nie tylko buduje mięśnie, ale jest też zapasem energii. „Podczas długotrwałego wysiłku aminokwasy wykorzystywane są często jako źródło energii, przyczyniając się do utrzymania stałego poziomu glukozy we krwi – mówi dr Marek Szołtysik, dietetyk i eskpert WH.

REKLAMA

Rozwiązanie: Dopasuj ilość białka do węglowodanów

Dietetyk Rob Hobson i autor książki „The Detox Kitchen Bible” podpowiada, aby na obiad jeść mniej więcej tyle samo protein, co węglowodanów. Najlepiej, gdyby mięso było przynajmniej wielkości talii kart. Najłatwiejszy sposób na przygotowanie takiego posiłku? Indyk, awokado i komosa ryżowa - dadzą Ci tyle energii, że bez problemu dociągniesz do końca dnia. Jesteś wegetarianką? Sałatka z rozmaitych odmian fasoli i fetą też da radę.

ZOBACZ TEŻ: Przepisy na sałatki z gwiazdkami Michelina

Problem: Ostatnio źle sypiasz

Problem jest stary jak świat. Wszystko idzie dobrze, aż tu nagle, z niewiadomego powodu, nie możesz zasnąć. Zapuchnięte oczy oraz ogólna senność następnego dnia to niejedyne konsekwencje. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w „Molecular Metabolism”, przespanie w nocy tylko 4 godzin zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę. A potem pojawiają się napady głodu i nieodparta ochota na słodycze, z którą trudno walczyć. I okazuje się, że ta jedna nocka może Cię kosztować więcej niż sądziłaś.

Rozwiązanie: Zaprzyjaźnij się z magnezem

Jak donosi Przegląd Gastroenterologiczny, „Im większe są braki magnezu, tym cięższe bywają skutki stresu, np: zmęczenie i bezsenność”. Dlatego warto uzupełnić poziom i serwować sobie przynajmniej 300 mg tego pierwiastka dziennie. Znajdziesz go w orzechach, kakao, pestkach dyni, zielonych liściach warzyw albo... kapsułkach. W tym ostatnim przypadku sprawdź skład: największą bioprzyswajalność mają mleczan, cytrynian i chlorek magnezu.

ZOBACZ TEŻ: Czy cierpisz na niedobór magnezu? [TEST WH]

Problem: Za mało się ruszasz

Ostatnio nie ćwiczysz, dlatego nie masz energii. A gdy nie masz energii i zaczynasz myśleć o tym, żeby się ruszyć, jeszcze bardziej nie chce Ci się wstawać z kanapy. Doskonale to rozumiemy. „Zamiast zrywać się i zmuszać do jakiegoś wyczerpującego treningu, postaw na spacer - podpowiada trenerka Katarzyna Wysocka. – Dzięki temu szybko poczujesz przypływ energii i niedługo będziesz miała ochotę na więcej”. Jak donoszą norwescy badacze, w nagrodę zwiększy się Twoja produktywność. O lepszym humorze nie wspominając.

Rozwiązanie: To będzie hiit tego sezonu

Gdy już zaczniesz mieć ochotę na więcej, ale spędzenie godziny w klubie fitness ciągle będzie wydawać się podróżą na Księżyc, spróbuj intensywnego treningu interwałowego (HIIT). Na początku wcale nie musi być taki intensywny. Po prostu przez 30 sekund rób tyle powtórzeń (pajacyków, przysiadów, wykroków), ile zdołasz zrobić, a potem przez 30 sekund odpoczywaj. Powtórz kilka razy. 

ZOBACZ TEŻ: Trening HIIT - wszystko, co powinnaś wiedzieć

Zobacz również:
Wspinanie jeszcze nigdy nie było tak dostępne dla kobiet, jak dziś. W dużej mierze zawdzięczamy to twardym jak skała kobietom, takim jak Aleksandra Taistra, która bez pardonu pięła się na szczyt w zdominowanym przez mężczyzn środowisku.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA