Jak leczyć COVID-19

Skala zakażeń koronawirusem jest taka, że prawdopodobnie wkrótce złapiesz wirusa również Ty, albo ktoś z Twojej rodziny. Co robić w takim wypadku, jak postępować z zakażonym w domu?

kobieta chora w łóżku Shutterstock.com

20 000 nowych wykrytych zakażeń w ciagu jednego dnia. Ponad 300 000 osób zakażonych w Polsce - co najmniej 300 tysięcy, bo zdaniem wielu epidemiologów, wykryte zakażenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Rzeczywiście zakażonych jest na pewno znacznie więcej, niektóre modele epidemiologiczne mówią, że prawdziwa liczba zakażonych może być nawet sześciokrotnie większa. Oznacza to w gruncie rzeczy, że bardzo prawdopodobne jest, że w Polsce wirusem SARS COVID-19 zakaziło się już około dwóch milionów ludzi. Ryzyko, że spotkasz kogoś takiego w tramwaju, sklepie, szkole czy w pracy, jest więc całkiem duże.

Objawy COVID-19

Wiele osób zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Wg CDC objawy zakażenia COVID-19 mogą być następujące:

 • Gorączka albo dreszcze
 • Kaszel
 • Problemy z oddychaniem
 • Zmęczenie
 • Bóle mięśni i całego ciała
 • Ból głowy
 • Utrata smaku i/lub węchu
 • Ból gardła
 • Zapchany lub cieknący nos
 • Nudności i wymioty
 • Biegunka

Objawy pojawiają się najczęściej między 4 a 12 dniem od zakażenia. Niestety, są bardzo podobne do zakażenia wirusem grypy i bez testu praktycznie nie sposób ocenić, czy chorujesz na COVID-19 czy masz inną infekcję wirusową. To jednak nie ma aż takiego znaczenia. Niezależnie od tego, czy dopadł Cię wirus grypy, czy koronawirus, stanowisz potencjalne zagrożenie dla wszystkich, którzy mieszkają z Tobą. Jeśli czujesz się w miarę dobrze, i masz dokąd się wyprowadzić, przenieś się do innego lokum.

Jeśli, jak zapewne większość ludzi, nie masz miejsca na izolację, zorganizuj sobie izolatkę w domu. Możesz dużo zrobić, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia domowników. Musicie tylko wszyscy zachować ostrożność. Jeżeli mieszkasz z kimś, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka (np chorujący rodzic albo dziecko z obniżoną odpornością), spróbuj jednak znaleźć na czas choroby naleźć inne lokum dla siebie lub dla tej osoby.

Na stronach amerykańskiego CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób), ukazał się poradnik, jak zadbać o zdrowie zdrowych domowników mieszkających pod jednym dachem z osobą zarażoną.

Izolacja

Przyjmij zasadę, że z domu, w którym ktoś ma objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, nikt nie wychodzi. Ryzyko, że pozostali domownicy są również zakażani, jest wysokie. Poproś rodzinę lub przyjaciół o pomoc w zaopatrzeniu, lecz nie zapraszaj ich do środka, tylko niech zostawiają zakupy pod drzwiami. Pieniądze na zakupy można przecież przelać przez internet.

Jeśli masz objawy choroby, np. kaszlesz, gorączkujesz i pocisz się, wydziel jeden pokój, w którym będziesz od tej pory spędzał większość czasu, wychodząc z niego tylko do łazienki i toalety. Do kuchni nie wychodź - niech zdrowi domownicy dostarczają ci jedzenie i napoje i odbierają naczynia.

W tym wyizolowanym pokoju nie musisz nosić maseczki, ale za każdym razem, kiedy go opuszczasz, zakładaj ją na twarz. To nie musi być Jeśli nie masz profesjonalnej chirurgicznej maseczki, może być zwykła bawełniana - chodzi o to, żebyś, kaszląc i kichając, nie tworzył potencjalnie niebezpiecznego aerozolu, który może się unosić w powietrzu nawet przez kilka godzin.

Wkładaj maseczkę zawsze, gdy ktoś wchodzi do Twojego pokoju. Kichnięcie czy kaszlnięcie potrafi zaskoczyć. Oczywiście osoba wchodząca do "izolatki" również powinna mieć maseczkę. Najlepiej jednak unikać wizyt.

Mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, żeby pozbyć się wiszących w powietrzu wirusów. Jeśli masz w domu system klimatyzacji - lepiej go wyłączyć i korzystać z okien. GIS odradza również korzystanie z oczyszczaczy powietrza i wentylatorów.

Wszystkie osoby w domu powinny często myć ręce (co najmniej 20 sekund), należy też przecierać środkiem dezynfekującym klamki, krany, przyciski spłuczki etc. Jeśli korzystacie ze wspólnej łazienki, osoba zakażona powinna dokładnie po sobie posprzątać, zabrać ręcznik, żeby wysuszyć go na świeżym powietrzu lub od razu wrzucić do pralki. Jeżeli masz w domu i wannę i prysznic, podzielcie się. Chory niech korzysta z jednego, a zdrowi - z drugiego.

Jak przechorować COVID-19

Najważniejsze zalecenia przy zakażeniu koronawirusem nie różnią się od tych przy grypie - przede wszystkim dużo odpoczywaj i pij dużo płynów, najlepiej wody. Monitoruj też stan swojego zdrowia, co oznacza w praktyce regularne mierzenie temperatury.

Gorączka

Jeśli masz podwyższoną temperaturę, nie musisz od razu brać leków na obniżenie gorączki. Generalnie przyjmuje się, że do temperatury 38.9 st C (mierzonej w ustach), nie ma potrzeby "zbijania" gorączki, o ile nie towarzyszą jaj inne niepokojące objawy, np. silny ból głowy, sztywność karku czy problemy z oddychaniem. Badania wskazują, że odpowiedź immunologiczna organizmu jest najsilniejsza właśnie przy podwyższonej temperaturze.

Jeżeli gorączka (mierzona w ustach) wynosi 39 st. C i więcej, sięgnij po tabletki obniżające temperaturę - np. z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym.

Kaszel

Jeżeli dręczy Cię kaszel, unikaj leżenia na plecach. Jeśli leżysz, połóż się na boku albo usiądź. Żeby nieco ulżyć w uciążliwym kaszlu, zjedz co jakiś czas łyżeczkę miodu. Jest podobnie skuteczny jak syropy.

Brak węchu/smaku

Jeżeli zauważyłaś u siebie brak węchu lub smaku, zachowaj ostrożność przy wyborze produktów i częściej niż zwykle sprawdzaj daty przydatności do spożycia. W większości przypadków węch wraca po mniej więcej tygodniu, ale bywa, że pozostaje osłabiony przez wiele tygodni a nawet miesięcy.

Ból głowy

Jeżeli boli Cię głowa, sięgnij po środki przeciwbólowe. One zazwyczaj mają też działanie przecigorączkowe, więc mogą zamaskować podwyższoną temperaturę.

Kiedy dzwonić na pogotowie

Jeżeli wystąpi któryś z tych objawów, wezwij pomoc medyczną:
- silna duszność
- utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej
- utrata przytomności lub zaburzenia świadomości
- zsinienie warg lub twarzy

REKLAMA