20 000 nowych wykrytych zakażeń w ciagu jednego dnia. Ponad 300 000 osób zakażonych w Polsce - co najmniej 300 tysięcy, bo zdaniem wielu epidemiologów, wykryte zakażenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Rzeczywiście zakażonych jest na pewno znacznie więcej, niektóre modele epidemiologiczne mówią, że prawdziwa liczba zakażonych może być nawet sześciokrotnie większa. Oznacza to w gruncie rzeczy, że bardzo prawdopodobne jest, że w Polsce wirusem SARS COVID-19 zakaziło się już około dwóch milionów ludzi. Ryzyko, że spotkasz kogoś takiego w tramwaju, sklepie, szkole czy w pracy, jest więc całkiem duże.
Objawy COVID-19
Wiele osób zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Wg CDC objawy zakażenia COVID-19 mogą być następujące:
- Gorączka albo dreszcze
- Kaszel
- Problemy z oddychaniem
- Zmęczenie
- Bóle mięśni i całego ciała
- Ból głowy
- Utrata smaku i/lub węchu
- Ból gardła
- Zapchany lub cieknący nos
- Nudności i wymioty
- Biegunka
Objawy pojawiają się najczęściej między 4 a 12 dniem od zakażenia. Niestety, są bardzo podobne do zakażenia wirusem grypy i bez testu praktycznie nie sposób ocenić, czy chorujesz na COVID-19 czy masz inną infekcję wirusową. To jednak nie ma aż takiego znaczenia. Niezależnie od tego, czy dopadł Cię wirus grypy, czy koronawirus, stanowisz potencjalne zagrożenie dla wszystkich, którzy mieszkają z Tobą. Jeśli czujesz się w miarę dobrze, i masz dokąd się wyprowadzić, przenieś się do innego lokum.
Jeśli, jak zapewne większość ludzi, nie masz miejsca na izolację, zorganizuj sobie izolatkę w domu. Możesz dużo zrobić, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia domowników. Musicie tylko wszyscy zachować ostrożność. Jeżeli mieszkasz z kimś, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka (np chorujący rodzic albo dziecko z obniżoną odpornością), spróbuj jednak znaleźć na czas choroby naleźć inne lokum dla siebie lub dla tej osoby.