Jak działa wkładka domaciczna (IUD)? [antykoncepcja dla kobiet]

Wkładka domaciczna (jeden z jej rodzajów potocznie nazywany jest spiralą) to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nim się na nią zdecydujesz, dowiedz się, jak działa, czy zatrzymuje okres i jaka jest jej rzeczywista skuteczność.

wkładka domaciczna antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak działa wkładka domaciczna (IUD)?

Wkładki (IUD), tzw. spirale, najczęściej mają kształt litery Y lub T. Zakłada je lekarz. Wkładka chroni przed niechcianą ciążą nawet przez 5 lat. Są dwa rodzaje wkładek.

  1. Tańsze, z miedzianym drucikiem (tzw. spirale), który wywołuje stan zapalny i napływ leukocytów zapobiegających zapłodnieniu.
  2. Droższe, hormonalne, uwalniają mikroskopijne dawki hormonów, które zapobiegają zagnieżdżeniu się jajeczka i utrudniają życie polemnikom na podobnej zasadzie, jak w przypadku pigułek.

Skuteczność wkładki: 99%

Warto wiedzieć

Wkładka z lewonorgestrelem może na całe lata uwolnić Cię od tamponów, podpasek i PMS.

  • Na receptę? Tak
  • Antykoncepcja hormonalna? Tak
  • Cena: od 50 zł do nawet 1000 zł

Jak często trzeba kontrolować umiejscowienie wkładki domacicznej i czym grozi niedopilnowanie terminów?

"Położenie wkładki antykoncepcyjnej (IUD) powinno być skontrolowane po założeniu oraz po 4 i 12 tygodniach. Przesunięcie lub wypadnięcie wkładki obserwuje się głównie w pierwszych miesiącach po jej założeniu. Pacjentki, u których nitki IUD są niewidoczne, powinny mieć wykonane badanie USG. Przesunięcie bądź wypadnięcie IUD lub zbyt długie noszenie jednej wkładki może być powodem ciąży wewnątrz- lub zewnętrzmacicznej czy też jej wrośnięcia do mięśnia macicy" –  wyjaśnia dr n. med. Ewie Surynt – ginekolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Czy hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne zawsze zatrzymują okres?

"IUD z lewonorgestrelem (LNG) nie zawsze hamuje krwawienie miesiączkowe –  tłumaczy dr n. med. Ewie Surynt – ginekolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.  Obecnie w Polsce są dostępne dwa typy IUD z LNG: dla pacjentek, które rodziły z dawką LNG 52 mg, oraz dla nierodek o mniejszym rozmiarze, a tym samym z mniejszą dawką LNG (13,5 mg). U pacjentek z IUD z mniejszą dawką LNG miesiączki mogą się zdarzać, ale są skąpsze. Natomiast w przypadku dawki 52 mg miesiączek często w ogóle nie ma przez cały czas stosowania tej formy antykoncepcji".

WH 06/2016

REKLAMA