[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Jak działa wkładka domaciczna (IUD)? [antykoncepcja dla kobiet]

Wkładka domaciczna (jeden z jej rodzajów potocznie nazywany jest spiralą) to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nim się na nią zdecydujesz, dowiedz się, jak działa, czy zatrzymuje okres i jaka jest jej rzeczywista skuteczność.

wkładka domaciczna antykoncepcja fot. shutterstock.com

Jak działa wkładka domaciczna (IUD)?

Wkładki (IUD), tzw. spirale, najczęściej mają kształt litery Y lub T. Zakłada je lekarz. Wkładka chroni przed niechcianą ciążą nawet przez 5 lat. Są dwa rodzaje wkładek.

  1. Tańsze, z miedzianym drucikiem (tzw. spirale), który wywołuje stan zapalny i napływ leukocytów zapobiegających zapłodnieniu.
  2. Droższe, hormonalne, uwalniają mikroskopijne dawki hormonów, które zapobiegają zagnieżdżeniu się jajeczka i utrudniają życie polemnikom na podobnej zasadzie, jak w przypadku pigułek.

Skuteczność wkładki: 99%

Warto wiedzieć

REKLAMA

Wkładka z lewonorgestrelem może na całe lata uwolnić Cię od tamponów, podpasek i PMS.

  • Na receptę? Tak
  • Antykoncepcja hormonalna? Tak
  • Cena: od 50 zł do nawet 1000 zł

Jak często trzeba kontrolować umiejscowienie wkładki domacicznej i czym grozi niedopilnowanie terminów?

"Położenie wkładki antykoncepcyjnej (IUD) powinno być skontrolowane po założeniu oraz po 4 i 12 tygodniach. Przesunięcie lub wypadnięcie wkładki obserwuje się głównie w pierwszych miesiącach po jej założeniu. Pacjentki, u których nitki IUD są niewidoczne, powinny mieć wykonane badanie USG. Przesunięcie bądź wypadnięcie IUD lub zbyt długie noszenie jednej wkładki może być powodem ciąży wewnątrz- lub zewnętrzmacicznej czy też jej wrośnięcia do mięśnia macicy" –  wyjaśnia dr n. med. Ewie Surynt – ginekolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Czy hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne zawsze zatrzymują okres?

"IUD z lewonorgestrelem (LNG) nie zawsze hamuje krwawienie miesiączkowe –  tłumaczy dr n. med. Ewie Surynt – ginekolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.  Obecnie w Polsce są dostępne dwa typy IUD z LNG: dla pacjentek, które rodziły z dawką LNG 52 mg, oraz dla nierodek o mniejszym rozmiarze, a tym samym z mniejszą dawką LNG (13,5 mg). U pacjentek z IUD z mniejszą dawką LNG miesiączki mogą się zdarzać, ale są skąpsze. Natomiast w przypadku dawki 52 mg miesiączek często w ogóle nie ma przez cały czas stosowania tej formy antykoncepcji".

WH 06/2016

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij