Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Pigułki antykoncepcyjne zawierają dwa aktywne składniki: syntetyczny progesteron i estrogen. Te dwa hormony zapobiegają owulacji, czyli uwalnianiu jajeczek do jajowodu i dalej w dół do macicy. Nawet jeśli jakieś jajeczko się uwolni, a zdarza się to bardzo rzadko, ma mniejsze szanse na zagnieżdżenie się w ściance macicy.
Trzecim filarem tego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest zagęszczenie śluzu w szyjce macicy: robi się on tak gęsty, że plemniki nie potrafią się przez niego przedrzeć i nie mogą dotrzeć do jajeczka.
Skuteczność pigułki: 91%
Uwaga:
Pigułki mogą obniżyć poziom testosteronu (tak, kobiety też go mają), a jego obniżenie obniża z kolei libido. Jeśli zauważyłaś, że odkąd przyjmujesz pigułki straciłaś ochotę na seks, podczas następnej wizyty poproś lekarza o zmianę środka. Dostępne są nowoczesne tabletki zawierające octan chlormadinonu, które działają nieco inaczej i nie mają negatywnego wpływu na Twoje pożądanie.
Poznaj wady i zalety tabletek koncepcyjnych.
Kiedy tabletki antykoncepcyjne nie zadziałają
Zapłodnienie w trakcie stosowania pigułek hormonalnych najczęściej jest efektem przegapienia pigułki. Uważaj też w dni, gdy wymiotowałaś albo masz biegunkę. Substancje aktywne tabletek – w tym przypadku hormony – potrzebują czasu, aby dostać się do krwiobiegu. Jeśli za szybko się ich pozbędziesz z organizmu, nie zadziałają. Piszemy o tym jednak jedynie z obowiązku, bo kto by miał ochotę na seks, gdy męczą go wymioty lub biegunka?
Zobacz koniecznie:
ZOBACZ TEŻ: Jak działa wkładka domaciczna (IUD)