Zdrowie w różnym wieku
- Jak dbać o siebie, gdy masz 20 lat?
- Jak dbać o siebie, gdy masz 30 lat?
- Jak dbać o siebie, gdy masz 40 lat?
- Jak dbać o siebie, gdy masz 50 lat?
Jak dbać o siebie, gdy masz 20 lat?
Buduj dobre nawyki
Tobie to dobrze! Na Twoją korzyść działa szybki metabolizm, nieograniczone pokłady energii i zdolność do błyskawicznej regeneracji (nie tylko po wyczerpującym treningu, ale i całonocnej imprezie w klubie). Zadbaj teraz o dobre nawyki (urodowe, żywieniowe i zdrowotne), które zaprocentują w przyszłości.
Pielęgnacja w wieku 20. lat
Jeśli chcesz mieć piękną cerę po 40., już dziś zadbaj o odpowiednie nawilżanie i pamiętaj o codziennym nakładaniu kremu z filtrem. Wybierasz się na plażę? Przyda się maksymalna ochrona, którą zapewni:
Krem-żel do twarzy La Roche-Posay Anthelios XL SPF50+

- cena: 87,99 zł/50 ml
- znajdziesz na: superpharm.pl
Nie zapominaj też o codziennym demakijażu. Sięgnij po płyn micelarny, który łagodnie, ale skutecznie usuwa makijaż i odświeża skórę:
De-makijaż Nawilżający płyn micelarny od Ziai

- cena: 14,45 zł/390 ml
- znajdziesz na: ziaja. com
Dieta w wieku 20. lat – dodaj wapń i witaminę D
Gęstość kości po 25. roku życia zaczyna się zmniejszać. Zalecana dzienna dawka wapnia dla dorosłej kobiety wynosi 1000 mg dziennie (u kobiet w ciąży i karmiących dawka wzrasta do 1300 mg). Dobrym źródłem wapnia jest przede wszystkim nabiał, ale ten makroelement znajdziesz też w tofu, roślinach strączkowych i owocach morza. Kości wzmacnia także witamina D, pomagając organizmowi skutecznie wchłaniać wapń. Suplementuj witaminę D w okresie od października do kwietnia.
Badania kontrolne w wieku 20. lat
Specjaliści szacują, że nawet 80% mężczyzn i kobiet zostanie zakażonych wirusem HPV (czyli tym odpowiedzialnym za raka szyjki macicy) przynajmniej raz w życiu. U kobiet w większości infekcja szyjki macicy goi się spontanicznie, jednak w 10% przypadków wirus powoduje zmiany przedrakowe lub nowotworowe. Jak się chronić? Każda kobieta od 21. roku życia i maksymalnie w ciągu 3 lat od rozpoczęcia współżycia powinna zgłaszać się co roku na regularne badania cytologiczne. W gabinecie poproś o cytologię tzw. płynną – jest droższa, ale bardziej skuteczna.
Małe grzeszki i większe błędy
Nie jesteś niezniszczalna, ale w tej dekadzie życia sporo ujdzie Ci płazem.
Regularne picie alkoholu
Owszem, dwudziestolatki bardzo dobrze znoszą kaca, ale to, że nie widać po Tobie weekendowego maratonu po klubach, nie oznacza, że wypity alkohol nie wyrządził żadnych szkód w Twoim organizmie. Pamiętaj, że każda dawka alko jest szkodliwa, a nałogi mają to do siebie, że łatwo w nie wpaść.
Unikanie dentysty
Odkładanie wizyt u dentysty zwiększa ryzyko pojawienia się ubytków i próchnicy (przez które odczuwasz przeszywający ból, gdy jesz zimne lub gorące potrawy), a także utraty zębów. Jeśli nie odwiedzasz gabinetu stomatologicznego dwa razy w roku, a dodatkowo zdarza Ci się pójść spać bez umycia zębów, zapłacisz za to słono w przyszłości.
Niezdrowa dieta
Sporadyczna wizyta w „restauracji” pod złotymi łukami nie zrujnuje Twojej sylwetki ani zdrowia. Jako dwudziestolatka masz stosunkowo wysoką masę mięśniową i elastyczność metaboliczną. Ważne, by fast food był wyjątkiem od reguły, a nie codziennością. Jeśli jesteś fanką burgerów, naucz się robić ich zdrowsze, domowe wersje.
Zarwane nocki
Zarwana noc nie stanowi dla Ciebie większego problemu, bo kiedy jesteś młodsza, masz tendencję do głębszego snu, a ten pozwala szybko zrekompensować deficyt. Mimo to naucz się już teraz żyć zgodnie z rytmem dobowym i unikaj zasypiania z telefonem w ręku. Pomoże, gdy przekroczysz trzydziestkę.
Jak dbać o siebie, gdy masz 30 lat?
Wyznacz priorytety
Na Twojej twarzy pojawiło się kilka drobnych zmarszczek, we włosach widać srebrne pasemka, a lista codziennych obowiązków nigdy nie była tak długa. Jak żyć? Zadbaj o siebie, a będziesz cieszyć się najlepszą dekadą swojego życia.
Pielęgnacja w wieku 30. lat
Po 30. zwalnia produkcja kolagenu i elastyny, które utrzymują jędrną i napiętą skórę, a to oznacza pierwsze zmarszczki. Zaprzyjaźnij się z retinolem, który stymuluje produkcję kolagenu, delikatnie złuszcza i wzmacnia skórę.
Wypróbuj:
Clinique Smart Night Clinical MD Multi-Dimensional Repair Treatment Retinol

- cena: 379 zł/30 ml
- znajdziesz na: clinique.com.pl
Pamiętaj też o dokładnym oczyszczaniu buzi. Z Musem do mycia twarzy Blueberry C-Tox od Bielendy ten etap pielęgnacyjny będzie nie tylko skuteczny, ale i wyjątkowo przyjemny.

- cena: 14,99 zł/135 g
- znajdziesz na: esklep.bielenda. pl
Dodaj do diety zdrowsze tłuszcze
W rankingu opublikowanym przez „US News” za najzdrowszą dietą świata uznano dietę śródziemnomorską, w której nie brakuje zdrowych tłuszczów. Znajdziesz je m.in. w awokado, oliwie, orzechach i tłustych rybach morskich (np. makreli). Dodają energii, odżywiają mózg i pomagają chronić serce.
Ciąża po 30.
Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po 30. Niezależnie od tego, czy właśnie starasz się zajść w ciążę, czy chcesz zostać mamą za jakiś czas, podejmij już dziś kilka działań.
1. Ureguluj wagę
Jeśli masz nadwagę lub otyłość, podejmij kroki, aby osiągnąć zdrową wagę. To samo dotyczy kobiet z niedowagą. Zwiększenie tkanki tłuszczowej zasygnalizuje mózgowi, że Twoje ciało jest w stanie wspierać ciążę.
2. Na talerzu
Do tanga trzeba dwojga, dlatego zadbaj także o dietę swojego faceta. Wywołany niezdrowym stylem życia stres oksydacyjny powoduje uszkodzenie plemników. Pomoże jedzenie bogatych w antyoksydanty warzyw i owoców, zwłaszcza tych w kolorze fioletowym, zielonym i czerwonym.
3. Zalecana dawka ruchu
Siedzenie przez cały dzień może zmniejszyć przepływ krwi do jajników i macicy, więc jak najczęściej odrywaj swoje cztery litery od krzesła. Ale nie przesadzaj też w drugą stronę, bo zbyt intensywne treningi mogą zwiększyć poziom kortyzolu w organizmie, co również nie jest wskazane.
4. Rezerwa jajnikowa
Jeśli starania o dzidziusia nie przynoszą rezultatów lub jeszcze nie zdecydowałaś się na ciążę, ale wiesz, że chciałabyś mieć dziecko, zgłoś się do ginekologa w celu pomiaru rezerwy jajnikowej. Lekarz będzie mógł oszacować, ile jeszcze masz czasu.
SPRAWDŹ: Zły czas na ciążę? Prawdy i mity
Badania kontrolne w wieku 30. lat
Zawały dotyczą nie tylko mężczyzn. Dane jasno pokazują, że kobiety nie są odporne na choroby serca i układu krążenia – co druga kobieta przed- wcześnie traci życie właśnie w wyniku chorób serca. Jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na niewydolność serca, a ma poniżej 50 lat, udaj się do kardiologa i poproś o podstawowy pakiet badań (pomiar ciśnienia, lipidogram, EKG i USG serca). Nie daj sobie wmówić, że jesteś za młoda, a w najgorszym przypadku odłóż kasę i pójdź na wizytę prywatną.
Co robić, gdy przytrafi Ci się atak paniki?
Praca, kredyt, dzieci... Po trzydziestce nadmiar obowiązków może dać Ci w kość. Poza tym jesteś ciągle zmęczona, zestresowana i tym samym podatna na atak paniki. Co wtedy?
0-3 minuty
CO SIĘ DZIEJE?
Atak paniki nie jest natychmiastową odpowiedzią na stresującą sytuację. Pojawia się znienacka, gdy w zasadzie nic złego się nie dzieje. Podwzgórze aktywuje przysadkę mózgową i nadnercza, powodując, że hormony stresu – adrenalina i kortyzol – zalewają Twój organizm. Efekt? Płytki oddech, przyspieszone tętno, ból w klatce piersiowej, drżenie ciała, a nawet lęk przed śmiercią.
CO ROBIĆ?
Specjaliści zalecają, aby w przypadku napadu paniki skupić się na prostych zadaniach. Przykład? Zacznij liczyć płytki na ścianie, dopóki atak nie minie.
Do 2 godzin
CO SIĘ DZIEJE?
Poziom adrenaliny po około trzech minutach opada, więc panika szybko mija – oddech się normalizuje, a tętno spada. Kortyzol jednak utrzymuje się dłużej, nawet do dwóch godzin. Postaraj się w tym czasie odpocząć – nie wracaj od razu do codziennych obowiązków.
CO ROBIĆ?
Przekieruj uwagę na to, co jest wokół Ciebie, co dzieje się za oknem (nawet jeśli to tylko Twój sąsiad idący na zakupy). Gdy poziom kortyzolu spadnie, będziesz mogła wrócić do obowiązków.
Pierwszy tydzień
CO SIĘ DZIEJE?
Atak paniki szybko przychodzi i szybko mija, ale nie można go lekceważyć, gdyż przewlekły stres może prowadzić do kolejnych incydentów.
CO ROBIĆ?
Choć atak paniki mija szybko, nie bagatelizuj go, tylko koniecznie zgłoś się do specjalisty. W trudnych przypadkach psychiatra może zalecić leczenie farmakologiczne, ale najczęściej pacjent kierowany jest na terapię.