Jak dbać o siebie, gdy masz 20 lat

Pewnie wciąż się uczysz albo stawiasz pierwsze kroki w pracy. Samodzielność dopada Cię na całego, kiedy na dobre wyprowadzasz się z domu i sama musisz zadbać o swoje zdrowie, dietę, finanse i dobre samopoczucie. Przed Tobą egzamin ważniejszy niż matura, ale spokojnie – z nami zdasz na szóstkę.

20-latka fot. Shutterstock.com

Szukasz miłości w sieci? 

Trzymaj się poniższych zasad.

Naucz się traktować życie miłosne jak karierę. Lubimy myśleć, że kiedy poznamy tę właściwą osobę, to „poczujemy”, że to jest to. Ale to tak nie działa. Tak jak nie wybierasz pracy, kierując się impulsem, tylko rozumem, tak samo trzeźwo przyjrzyj się ewentualnemu partnerowi. A to inne użyteczne wskazówki.

Zmniejsz presję

Aplikacje takie jak Tinder sprawiają, że umawianie się na randki nigdy nie było łatwiejsze. Trochę się stresujesz przed spotkaniem? Nie traktuj tego tak poważnie. Przecież nie szukasz od razu męża, a seks nie jest obowiązkowy. Umów się na kilka spotkań, co Ci szkodzi? Baw się, a szybko nabierzesz swobody.

ZOBACZ TEŻ: Tinder? Dlaczego nie?

Prześwietl go

Niektórzy myślą, że wysłanie 200 krótkich tekstów równa się trzem randkom. No, nie. Ludzie w realu mogą się dramatycznie różnić od tego, jak prezentowali się online. Nie zaszkodzi, jeżeli przed randką przejrzysz jego profil na FB i sprawdzisz ewentualnych wspólnych znajomych. Ot tak, dla bezpieczeństwa.

Szukasz miłości?

Naprawdę, w głębi duszy nawet ci, którzy wydają się balować przez całe życie, marzą o prawdziwej miłości. To jedna z największych radości w życiu mieć kogoś bliskiego. Ale to może nie być ten facet, który nie ukrywa, że szuka „niezobowiązującego seksu”.

Ucz się od najlepszych

Masz w swoim otoczeniu pary, które podziwiasz? Którym zazdrościsz miłości i szczęśliwego związku? Zapytaj ich o początki ich związku: jak się poznali, kiedy się zorientowali, że są dla siebie stworzeni, czy mieli gorsze momenty, jak sobie poradzili. Praktyka jest zawsze lepsza od teorii.

Jak zacząć oszczędzać

Studiujesz? A może już zaczęłaś swoją pierwszą pracę? Warto już teraz pomyśleć o przyszłości, żeby nie znaleźć się na garnuszku rodziców. Wszyscy specjaliści od ogarniania finansów zwracają uwagę, że trzeba tak kombinować, aby zgromadzić oszczędności pozwalające przetrwać bez pracy co najmniej trzy miesiące.

ZOBACZ TEŻ: Jak kontrolować wydatki, żeby nie wpaść w długi

Już dzisiaj

To jeden z finansowych mitów, że oszczędzać warto dopiero wtedy, gdy się ma z czego. Prawdopodobnie jeszcze zarabiasz niewiele, ale już możesz odkładać nawet drobne kwoty – to kwestia wyrobienia nawyku. Załóż konto oszczędnościowe ze stałym przelewem ze swojego rachunku zaraz po wypłacie. Nawet nie zauważysz tej kwoty, a na koncie będzie sobie rosło.

Zajrzyj tu, aby znaleźć najlepsze konto dla Ciebie: najlepszekonto.pl/ranking-kont-oszczednosciowych.

Emerytura

Wiemy, wiemy, że kiedy się ma 20-25 lat, to emerytura wydaje się pieśnią odległej przyszłości. Jednak specjaliści mówią, że ZUS prędzej czy później może stać się niewypłacalny, dlatego zamiast liczyć na gwarantowaną emeryturę, lepiej liczyć na siebie i na swoje oszczędności. Komisja Europejska opublikowała wyliczenia, zgodnie z którymi polscy emeryci w 2060 roku mogą liczyć na emeryturę w wysokości 29% ostatniego wynagrodzenia brutto. To jedno z najniższych świadczeń w UE.

ZOBACZ TEŻ: Pieniądze w związku. Wspólna kasa?

Czego potrzebuje Twoja skóra?

Oprócz ochrony przed słońcem (w każdym wieku!) zadbaj o nawilżenie.

Szukaj w kremach: kwas hialuronowy

Podstawową właściwością kwasu hialuronowego jest jego zdolność do wiązania wody – jedna cząsteczka HA może związać 200 cząsteczek wody. I to jest to działanie „nawilżające”. Żywą tkankę, skórę, możemy nawilżyć tylko wewnętrznie (przez picie wody). Natomiast HA umożliwi zatrzymanie tej wody w skórze. Ten wielkocząsteczkowy tworzy na jej powierzchni warstwę zapobiegającą odparowaniu wody, zaś niskocząsteczkowy wnika w naskórek, uszczelnia go, a tym samym nawilża.

Uwaga na kontuzje

Skręcenia, siniaki i pęcherze to codzienność ludzi aktywnych. Co robić?

1. Skręcona kostka

Wystarczy źle stanąć i już – pojawia się ostry ból i niemal natychmiast opuchlizna. Skręconą kostkę owiń czym prędzej bandażem elastycznym, który ograniczy obrzęk i usztywni staw. Tak zabezpieczona kostka będzie bolała mniej, a konsekwencje urazu będą mniejsze. W domu trzymaj nogę na stole, a jeśli ból nie zmniejszy się po nocy, idź do lekarza, bo może to nie skręcenie, a zwichnięcie lub złamanie. Samodzielnie trudno je rozpoznać.

2. Siniak

Niestety, nie ma naprawdę skutecznego sposobu na pozbycie się siniaka, który już jest – trzeba odczekać, zazwyczaj około tygodnia. Istnieje jednak sposób, żeby siniak był mniejszy – natychmiast po stłuczeniu przyłóż coś zimnego i rób zimne okłady co godzinę, dwie – zimno obkurczy naczynia krwionośne i mniej krwi „rozleje” się pod skórą. Po 24 godzinach zmień okłady na ciepłe – to przyspieszy regenrację.

3. Pęcherze na stopie

Nie zrywaj! Jeśli jest duży, możesz go przebić sterylną igłą i uwolnić płyn, ale naskórek zostaw. Zaklej plastrem i załóż drugą parę skarpet.

Pełna mobilność

W tym wieku bieganie jeszcze wydaje się nudne, ale to nie przeszkadza 20-latkom być w ciągłym biegu. Do sprawdzenia są przecież wszystkie trendy w fitnessie. Młodość nie znosi ograniczeń, więc nie przywiązujesz się do jednego planu treningowego. Nie odmawiasz, kiedy koleżanka namawia Cię na spontaniczny start na „dyszkę”, nawet jeśli wypada tuż po imprezie. Nie chcemy zabrzmieć jak rodzice, z domu których właśnie się wyprowadziłaś, ale powiemy to: nie szalej. Intensywne życie i treningi można łączyć tylko na krótką metę. Nie zapominaj o regeneracji, a jej podstawą jest sen. Jeszcze jedna dobra rada od starszych koleżanek: gibkość spada o kilka % każdej dekady, więc już teraz postaw na mobilność.

Wypady z rotacją

(a) Przestaw prawą nogę do przodu i oprzyj ręce obok niej na podłodze. Druga noga wyprostowana, w linii prostej z resztą ciała. (b) Unieś prawą rękę, otwierając klatkę piersiową. Spójrz za dłonią.

Przysiad z rotacją

(a) Zacznij w głębokim przysiadzie i „otwórz” klatkę piersiową. (b) Unieś prawą rękę jak najdalej, podążając za nią wzrokiem. Lewym łokciem odpychaj kolano na zewnątrz. Wróć i powtórz drugą ręką w drugą stronę.

Zmodyfikowany gołąb

(a) Zacznij od psa z głową w dół i prawą nogą uniesioną w przedłużeniu tułowia (stopa zgięta grzbietowo). (b) Przenieś nogę przed siebie, układając podudzie prostopadle do tułowia. Powtarzaj.

 

Jak sprawna jesteś?

W zasadzie czego się nie dotkniesz na treningu, zmienia się w lepszą kondycję, sylwetkę i wyniki. Eh, młodość! Na pewno więc z zapałem będziesz chciała sprawdzić, jak wypadasz na tle rówieśniczek. Wykonaj każdy z trzech poniższych testów, a przekonasz się, co jest Twoją mocną stroną, a nad czym powinnaś trochę mocniej popracować.

Siła

Nie potrzebujesz sztangi, żeby sprawdzić swoją siłę. Od tego jest pompka. Połóż się na macie, oprzyj dłonie pod barkami i dźwignij się z podłogi (nie odrywaj kolan). Zrób jak najwięcej powtórzeń w 2 min.

Poziom

14 i mniej - wymaga poprawy

15-20 - dobrze

21+ - świetnie

Gibkość

Połóż na podłodze miarkę. Na wysokości 40 cm przyklej prostopadle do niej taśmę (30 cm). Usiądź na podłodze, pięty na końcach taśmy. Nogi i plecy proste. Pochyl się do przodu, by sprawdzić, jak daleko sięgniesz.

Poziom

45 cm i mniej - wymaga poprawy

48-50 cm - dobrze

53+ cm - świetnie

Kondycja

Test 12 minut to jedna z metod sprawdzania wydolności. Pokonaj (biegnąc lub idąc) w czasie 12 minut jak najdłuższy dystans.

1800 m i mniej - wymaga poprawy

2100 m - dobrze

2300+ m - świetnie

Wyrób w sobie nawyk właściwego układania posiłków

1. Proteiny

Jedną czwartą miejsca przeznacz na porcję chudego białka: filet z kurczaka lub indyka, stek czy chudą rybę albo warzywa strączkowe.

2. Skrobia

Kolejną jedną czwartą powinno zająć jedzenie zawierające skrobię – w tej części lądują ziemniaki, bataty, kasze czy ryż.

3 + 4. Warzywa

Liściaste, psiankowate, krzyżowe, korzenne – nakładaj do woli. Przejedzenie się brokułami czy szpinakiem istnieje tylko w teorii.

5. Poza konkursem

Gdy się odchudzasz, ogranicz ilość tłuszczu do niewielkiej ilości potrzebnej do obróbki dań. Makrela na 1/4 talerza, a dorsz na 1/4 talerza – to ogromna różnica.

Jedz z głową na mieście

W tej dekadzie życia często się imprezuje. Nie musisz odpuszczać.

1. Mniejsze porcje

Jeśli masz ochotę na pizzę, nie odmawiaj jej sobie, ale zamów małą zamiast dużej. Taka porcja w zupełności wystarczy, żeby nie czuć się wykluczoną z towarzystwa, a przy tym niepotrzebnie się nie objadać.

2. Nie bój się słodzików

Właśnie przyjęłaś solidną porcję kalorii i nie ma powodu, żeby ładować ich w siebie więcej. Zamiast zwykłej coli zamów tę bez cukru. Słodziki, zwłaszcza stosowane co jakiś czas, nie zrobią Ci krzywdy.

3. Odpuść drinki

W 1 gramie alkoholu jest aż 7 kcal, więc jest bardzo kaloryczny sam z siebie i lepiej nie dolewać do niego soków czy syropów. Zamiast drinków postaw na czysty alkohol, najlepiej w umiarkowanej ilości.

4. Zrób podkład

Nie ruszaj na imprezę po całym dniu bez jedzenia - wtedy naprawdę trudno kontrolować apetyt. Zjedz przed wyjściem z domu solidny posiłek, duży objętościowo (warzywa) oraz bogaty w błonnik i białko.

5. Tańcz

Staraj się na bieżąco spalać to, co zjadasz. Taniec będzie świetnym patentem na ruch podczas imprezy. Dlatego jeśli ekipa zastanawia się, dokąd pójść, głosuj za tym, by odpuścić sobie drętwy pub bez miejsca na pląsy.

6. Wracaj spacerem

Podróż taksówką to rozwiązanie dla leniuszków. Opuść imprezę trochę wcześniej, najlepiej w męskim towarzystwie, i zafundujcie sobie spacer. Spieszysz się? Wróć autobusem i przejdź się chociaż kilka przystanków.

7. Nic na siłę

Jeżeli poprzedniego dnia zjadłaś za dużo, rano na pewno nie jesteś jeszcze głodna. Uszanuj głos organizmu i nie wciskaj na siłę jedzenia – śniadanie wcale nie jest nieodzownym sposobem na rozpoczęcie dnia.

Zobacz również:
REKLAMA